VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fungování novoborské sociální ubytovny si radnice jen chválí

Nový Bor - Už rok mají sociálně slabí občané města v Novém Boru možnost využít služeb Sociální ubytovny, kterou má v pronájmu od loňského května církevní organizace Farní charita Česká Lípa.

14.11.2013 55
SDÍLEJ:

Bývalou ubytovnu Crystalexu zakoupilo město před třemi lety.Foto: amapy.centrum.cz

Právě charita je to, co některým neustále leží v žaludku. Mezi největší kritiky pronájmu charitě patří novoborský podnikatel a majitel sklárny Egermann Robert Uksa. „Pronájem za 120 tisíc korun ročně, to je z hlediska finanční stránky města opravdová charita," tvrdě odsoudil už dříve projekt Uksa.

Novoborská radnice si naopak pochvaluje, jak chod domu, tak i finance, které díky ubytovně zůstanou v obecní kase. „Jako město máme ze zákona povinnost se o naše sociálně slabé postarat. Tím, že jsme dům jako sociální ubytovnu pronajali, ročně ušetříme něco kolem 1,8 milionu korun, které můžeme investovat jinde," sdělila Stanislava Silná, místostarostka Nového Boru, která je spokojená především s řádem, který na ubytovně pod novým nájemcem funguje.

Hlavním argumentem odpůrců pronájmu je skutečnost, že nabídka Farní charity nebyla v loňském výběrovém řízení ta nejvyšší. Město dalo přednost nabízeným službám pro sociálně slabé před zanedbatelným ziskem. „Dům dnes neslouží jen jako ubytovna, ale se sociálně slabými se tu pracuje. Funguje tu sociální a dluhová poradna, mateřské centrum. Pomáhají tu lidem odrazit se ode dna. A právě poskytované služby byly jedním ze zásadních kritérií výběrového řízení," vysvětlila Stanislava Silná.

Farní charita Česká Lípa hradí městu roční nájemné 144 000 Kč s DPH. „Výběrového řízení se účastnili i podnikatelé a fyzické osoby, a přestože nejvyšší nabídka převyšovala tu naši o pět tisíc korun na měsíčním nájemném, byla vybrána k provozu ubytovny právě naše organizace," doplnil Jiří Gottlieber, mediální koordinátor Farní charity.

Loni v plusu

Pokud Farní charita jako nezisková organizace vygeneruje zisk, používá jej k dofinancování projektů, na které veřejné peníze nestačí.

„Musíme dofinancovat například chod azylového Domu Jonáš či Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. V loňském roce jsme vygenerovali zisk v rámci své hospodářské činnosti 375 tisíc korun, které jsme využili na dofinancování sociálních projektů, vše je vykázáno ve výroční zprávě za loňský rok," obhajuje činnost českolipské charity Jiří Gottlieber.

Podle něj však není jisté, že tato plusová čísla dosáhnou i v příštích letech. „Pak by se Farní charita mohla teprve zabývat otázkou, zda ponížit nájemné ubytovaným lidem či odvádět vyšší nájemné majiteli objektu, tedy městu Nový Bor. Zároveň se může velmi jednoduše stát, že podobná zisková částka bude využita na výplaty pro nové sociální pracovníky, kteří jsou v ubytovně velmi potřeba," dodal Gottlieber závěrem.

Žádné stížnosti

K dosavadní spokojenosti města s nájemcem přispívá i fakt, že v poslední době utichly stížnosti na ubytované.

„Poté, co převzala ubytovnu Farní charita, žádné stížnosti nemáme, na ubytovně panuje řád a s lidmi tam pracují odborníci. Není to tak, že bychom chtěli svou práci přesunout na někoho jiného. Jen v oblasti s vysokou nezaměstnaností a tím pádem i vysokým počtem sociálně slabých, pomůžou služby poskytované na ubytovně ulevit už tak dost vytíženým pracovnicím našeho sociálního odboru," doplnila Stanislava Silná.

Autor: Nikola Bursová

14.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 55
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Mácháč.
21

Radost skrytá v tanci. K Máchovu jezeru míří tisíce tanečníků

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policisté v kraji pátrají po desítkách pohřešovaných

Liberecký kraj - Podle aktuální databáze policie v Libereckém kraji je mezi hledanými osmnáct pohřešovaných. Deset mužů a osm žen.

Obora Vřísek se na jeden den otevře návštěvníkům

Zahrádky - Již patnáctý ročník Zahrádeckých slavností se uskuteční v sobotu 19. srpna. V rámci akce bude pro návštěvníky zpřístupněna obora Vřísek i hrobka Kouniců.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pád dítěte na Riegrově stezce

Semily – Krátce před půl sedmou odpoledne obdrželo Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje hlášení o pádu dítěte na Riegrově stezce u Semil v místě zvaném Böhmova vyhlídka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení