VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hamru se utábořily děti z pěti evropských zemí

Hamr na Jezeře - Jazyková bariéra mezi samotnými dětmi není takový problém jako mezi dětmi a úředníky.

21.8.2008 1
SDÍLEJ:

V Hamru našlo dočasné útočiště 98 dětí z dětských domovů z pěti evropských zemí.Foto: Deník/Petr Jeník

Děti z dětských domovů z pěti evropských zemí trávily uplynulých čtrnáct dní na dětském táboře v obci Hamr na Jezeře na Českolipsku. Kromě českých dětí tu dva prázdninové týdny pobývaly děti ze Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Polska.
Tábor, stejně jako předešlých jedenáct ročníků, pořádal katolický Řád Svatého Václava, který zajistil i jeho financování. Převážnou většinu peněz získal řád z evropských fondů prostřednictvím České národní agentury a programu Mládež v akci. Menší část pak z různých sponzorských darů.

Ačkoli byl tábor pořádaný katolickým řádem, děti se zde s náboženskou výukou příliš nesetkaly. „Dětem náboženství nijak nenutíme. V loňském roce tu mše proběhla, ale letos ne. Například děti z Maďarska, Polska a Chorvatska ale mši vysloveně vyžadovaly. Zajistily jsme proto nedělní návštěvu kostela v nedaleké Osečné,“ říká Milan Rýdlo, velmistr Řádu Svatého Václava, kterého děti znají spíše jako strejdu Milana.
Náplní dní nebylo pouze bezduché poflakování, ale vychovatelé dbali i na vzdělávání. Jedním z hlavních témat byla ekologie.

Právě na toto téma zde přednášel dětem přizvaný host z jiného katolického řádu a to velmistr Jan Votava z Řádu Svatého Huberta, což je řád, který se zaměřuje především na tradice a etiku v myslivosti. „S dětmi beseduji na téma příroda často. Tady to je ale něco jiného. Děti jsou z dětských domovů a jsou úplně jiné. Některé pozorně naslouchají a některé to vůbec nezajímá a měl jsem pocit, že přednášku i výlet do lesa absolvovali jen kvůli přislíbené večerní diskotéce,“ řekl Jan Votava a pokračoval.

„Trochu mě překvapila disciplína, kterou zde vedoucí permanentně udržují. To bylo vidět například při přednášce v jídelně. Většina dětí ji z povinnosti přetrpěla, ale z jejich nepřítomných pohledů bylo zřejmé, že suše podaná teorie je příliš nezajímá. V lese už to bylo jiné. Mnohé děti projevovaly aktivní zájem, což mě samozřejmě těšilo,“ dodal s tím, že to pro něj byla velká zkušenost.
Velikým problémem se ukázala jazyková bariéra. Ne však mezi dětmi, které se mezi sebou dorozumívají rukama i nohama a vždy pochopí, co si chtějí říci, ale mezi dětmi a úředníky.

Česká národní agentura totiž vyžaduje po ukončení tábora samozřejmě vyúčtování poskytnutého grantu, jehož součástí měly být i dotazníky, které vyplní děti v angličtině. V dotaznících navíc měl být od dětí napsaný stručný popis toho, co jim pobyt na táboře přinesl a to opět v anglickém jazyce.
„Úředníci si neuvědomují, že zde pracujeme s dětmi z dětských domovů. Převážná většina z nich navštěvuje nebo navštěvovala zvláštní školy. Vrcholem jejich angličtiny je pozdrav. Po takových nemůže nikdo chtít, aby napsaly slohovou práci v angličtině,“ říká velmistr Milan Rýdlo. „Naštěstí se to vysvětlilo a dotazníky vyplní české děti v jazyce českém a z ostatních dětí jen ty, které anglicky skutečně umí,“ dodal. To potvrdila i zástupkyně nadace, která tábor navštívila.

Stejně jako se v Česku setkaly děti z pěti zemí, v Maďarsku se v září setkají dospělí a to na konferenci pořádané Jozsefem Kochem, který v maďarské oblasti Župa Baranya zastává post, který by se dal přirovnat k náměstkovi hejtmana v oboru péče o dítě.
„Na konferenci si budou pracovníci dětských domovů předávat zkušenosti. Základem bude debata o tom, jak co nejvíce přiblížit život v ústavech životu v rodině,“ sdělil Jozsef Koch.
„Rodina je ve výchově dítěte to nejdůležitější. V případě, že ji nemá, musíme se jeho výchovu té rodinné alespoň co nejvíce přiblížit,“ dodal na závěr.

Autor: Petr Jeník

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Janě Čvančarové a Jiřímu Sledzovi z Dobranova se v pátek 11. srpna v 8:42 hodin narodila dcera Ema Sledzová. Měřila 46 cm a vážila 2,64 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Sklářka Zdeňka Štrohalmová na snímku z 6. srpna.
7

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Českolipsko - Bez bodového zisku skončily sobotní zápasy dvou fotbalových zástupců českolipského okresu v divizní skupině B. 

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení