VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman se seznámil s plány i problémy Nového Boru

Nový Bor - Martin Půta ve čtvrtek otevřel novou služebnu městské policie, navštívil skláře i seniory.

1.4.2016 4
SDÍLEJ:

Většinu své borské návštěvy strávil hejtman Půta návštěvami významných skláren v Novém Boru a ve Skalici. Zavítal i do Crystalexu.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Nejen ve znamení skla se nesla návštěva hejtmana Libereckého kraje Martina Půty v Novém Boru. Hejtman se dozvěděl i o nejpalčivějších problémech města.

Průvodce celým dnem mu dělal starosta města Jaromír Dvořák, který předvedl největší zajímavosti a aktuální projekty. Společně přestřihli pásku u dveří nové služebny městské policie a vydali se po stopě skla na Novoborsku. Navštívili nejvýznamnější sklárny i místní sklářskou školu, kde teprve rostou budoucí mistři místně tradičního řemesla.

Hejtman měl následně možnost nahlédnout do soukromého Senior centra vedle Egermannovy ulice a nakonec se setkal s občany Nového Boru.

Táhlá rekonstrukce Egermannovy ulice byla jedním z bodů, jimiž starosta hejtmana seznámil se současnou situací ve městě. Z dalších projektů na území města stojí za zmínku přestavba náměstí Míru, rekonstrukce kanalizace ve Sloupu a Radvanci a plánovaná obnova smuteční síně na městském hřbitově.

„Budova smuteční síně pochází už ze sedmdesátých let a je v dost dezolátním stavu," říká ke stavu místa posledního rozloučení s novoborskými starosta Dvořák. Hejtman Půta na to konstatoval, že města bohužel tyto služby často při rozdělování investic zanedbávají.

Starosta si hejtmanovi postěžoval na málo peněz z evropských fondů a na dlouhé lhůty, které má kraj na vyřízení byrokracie potřebné k jejich získání.

Řeč se stočila i na stále se protahující řízení k dostavbě obchvatu, který by tolik ulevil spojnici Nového Boru s Českou Lípou, silnici I/9. Jedním z plánů Nového Boru je ve spolupráci s Lípou vystavět cyklostezku právě podél zmíněné trasy. „Je spousta lidí, co by to využilo, a myslím si, že by to i ulehčilo dopravě," říká Dvořák.

Nová služebna

Při přátelském přijetí na radnici Martin Půta sdělil svou pokračující podporu dvěma akcím celorepublikového formátu, festivalu klasické hudby Lípě Musice a borskému sklářskému symposiu IGS. „Iluze, že tyhle věci budou fungovat bez podpory měst a kraje, jsou jen takové pohádky," dodal.

Martin Půta, starosta Boru Jaromír Dvořák a velitel MP Jiří Zemanec v nové služebně.

Pánové po počáteční audienci v zasedací místnosti radnice sešli do přízemí, aby přestřihli pásku nové služebny městské policie.

„Je tady stálá služba, tahle místnost vznikla hlavně aby občané, co přijdou s problémem, byli v nějakém kulturním prostředí," říká říká velitel novoborské městské policie Jiří Zemanec.

Velitel dále popsal vynikající kooperaci s místním obvodním oddělením Policie ČR. „Došli jsme k tomu letitou spoluprací, když je někde například více dopravních nehod a policie nestíhá, pomůžeme jim. Jindy naopak oni pomůžou nám. Sdílíme s nimi i záznamy z bezpečnostních kamer," říká Zemanec.

Obecně prý drobná kriminalita na Novoborsku klesá, čemuž výrazně pomohlo to, že sběrny kovů musejí vyplácet odměny na bankovní účet.

Většinu své borské návštěvy strávil hejtman Půta návštěvami významných skláren v Novém Boru a ve Skalici. Společně se starostou hovořili s jejich představiteli hlavně o problémech sklářského průmyslu.

Sklárnám například chybí nejen řadoví dělníci, o které se navíc přetahují s automobilovým průmyslem, ale hlavně odborníci.Svou roli v obavách některých firem má i stále vzrůstající čínská konkurence, ale všichni se shodují, že dlouholeté zkušenosti lze jen těžko nahradit. Kraj chce pro větší atraktivitu oboru zaštítit spolupráci obou sklářských škol na okrese se samotnými výrobci

Návštěva byla součástí hejtmanových pravidelných cest do jednotlivých měst na území kraje. Měsíčně se vydá do jednoho až dvou měst.

Autor: Jiří Jelínek

1.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení