Bohužel to není jediný případ. V roce 2009 vyšetřovali policisté celkem sedmnáct případů týrání osoby žijící ve společné domácnosti, ve čtrnácti případech zahájili trestní stíhání pachatele a sedmnáctkrát vykázali útočníka z obydlí. Letos policisté využili této možnosti již čtyřikrát. K tomu na Českolipsku přibyla dvě oznámení o možném týrání osoby žijící ve společném obydlí, která nyní policie prověřuje.

Domácí násilí probíhá v soukromí, které je chráněno a jeho oběti o něm obvykle dlouho mlčí. Policejní statistiky proto nezahrnují skutečný stav věcí. Případy, kterými se policie zabývá, jsou jen vrcholem ledovce. K domácímu násilí může docházet občasně ale i dlouhodobě, od toho se také odvíjí právní kvalifikace jednotlivých případů. Policisté mohou i v případě vyhrožování ublížením na zdraví zasáhnout, alespoň v přestupkové rovině.

Obětí domácího násilí nemusí být vždy jen ženy a pachateli vždy muži. Domácího násilí se lze dopustit i na rodičích a dokonce jsou zaznamenány případy, kdy se ho dopustila žena na manželovi.

Muži násilí tají

„Muži většinou nepřiznají, že jsou obětí domácího násilí ze strany žen,“ dodala k problematice Ivana Baláková. Problém násilí v rodině se nevyskytuje pouze v jedné sociální vrstvě. Tento problém prorůstá přes všechny vrstvy ve společnosti a nevyhýbá se ani velmi dobře situovaným rodinám.

Spouštěcích mechanizmů může být celá řada - frustrace či šikana v zaměstnání, konzumace alkoholu, nezvládnutá agresivita a spousta dalších. Problém nastává, jestliže se o problému domácího násilí nikdo nedozví a ženy, které jsou mnohdy ekonomicky závislé na svých manželech, pak mlčí třeba i celou řadu let.

Otevřít diskusi o tomto tématu chtějí společně město Česká Lípa, Policie ČR a Městská policie v České Lípě prostřednictvím projektu Stop domácímu násilí.

Jak násilí poznat

„Do obecného vzdělání patří i právní povědomí, které je pro praktický život stejně důležité jako jiné odborné zkušenosti,“ uvedla tisková mluvčí PČR Ivana Baláková a dodává: „Právě proto je cílovou skupinou projektu dospívající mládež.“

„Děti se musí naučit rozlišit co je a co není domácí násilí,“ uvedla vedoucí skupiny prevence kriminality a výuky městské policie Eva Sadílková a dodává: „Zároveň probíhá na středních školách k tomuto tématu výtvarná soutěž.“

Autor: Tomáš Mařas