Bez čeho se v létě rozhodně nikdo neobejde, jsou tekutiny. Těch musí mít naše tělo neustále dostatek a dodržením pitného režimu můžeme předejít mnoha nebezpečenstvím.

Lékaři upozorňují, že nedostatek tekutin vede k přehřátí, které může způsobit například za volantem velmi nebezpečný mikrospánek. Jestli zrovna přístup k tekutinám nemáte, dejte si něco slaného na zub. „Sůl zvyšuje osmotickou sílu vnitřního prostředí organismu, to znamená, že zadržuje vodu,“ radí Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje s tím, že je tedy možné na kratší dobu nahradit vodu třeba slanými pochutinami.

Pro své děti bychom v letních měsících měli i pečlivěji volit stravu. Podle dětské lékařky Ivy Dřízhalové může být nebezpečná zmrzlina, o jejímž původu příliš informací nemáme.

Nebezpečí bakterií

Salmonelóza a kampylobakterióza – těchto nákaz, které jsou způsobeny bakteriemi obsaženými v potravinách, se můžeme lehce vyvarovat při dodržování jednoduchých zásad. Nezmrazovat již rozmražené potraviny, dodržovat výrobcem stanovené teploty ke skladování, omývat potraviny a být ostražití při stravování v různých kioscích či stáncích, například na koupalištích.

Vše výše zmíněné patří mezi dobrou prevenci proti bakteriálním onemocněním, které se v letních měsících často objevují.

Opalování – pro mnohé z nás krásně příjemná činnost, ale i tato má své zásady, které je dobré dodržovat, a to především kvůli ochraně našeho zdraví. „Je dobré opalovat se jen přiměřenou dobu a při tom používat ochranné prostředky. Dále mějte na paměti, že skutečné poškození kůže se projeví až za několik hodin po působení slunečních paprsků,“ vysvětlila Zuzana Balašová, mluvčí KHS v Liberci.

Dobrá obuv

Bohužel i z obyčejné procházky lesem se může vyklubat nepříjemný zážitek, a to hlavně pro vaše děti. „Loni nám do muzea poslali malé hádě, které kouslo malého kluka, jež si plazící se zvířátko přinesl domů z lesa. Zjistili jsme, že je to malá zmije,“ vzpomínala na loňský případ Mirka Netolická z Ekologické poradny ORSEJ v České Lípě.

Malé zmije jsou podle Netolické dokonce nebezpečnější, než ty dospělé, protože ještě nejsou tolik plaché. U nás na Českolipsku si na ně musíme dávat pozor například na dobranovské cyklostezce.

„Základem je dobře se obléknout, hlavně mít vhodnou obuv, například kožené boty nebo holiny, aby se popřípadě had k noze vůbec nedostal, ale aby sklouzl po botě,“ poradila dále Netolická.

Repelent pomáhá

Kromě hadů v lesích, ale i v trávě, číhají klíšťata. Je těžké se jim vyhnout, a tak je dobré se nechat alespoň očkovat. To lze i v létě. „Když se někdo přijde očkovat v létě, lze připravit tak zvané zkrácené schéma očkování. Běžně se očkuje měsíc po první dávce, takhle očkujeme druhou dávku už po čtrnácti dnech. Chránit nás ale začíná až zhruba po třech až čtyřech týdnech,“ vysvětlila MUDr. Iva Dřízhalová.

Dále by podle ní měli rodiče děti poučit o tom, že ne vše, co vypadá jako borůvka, opravdu borůvka je a že je důležité jíst nebo trhat jen to, co s jistotou známe. Zkrátka jdeme-li do lesa, měli bychom se chránit alespoň repelentem. Ten pomáhá nejen proti hmyzu, ale často i jako ochrana proti klíšťatům.

Adéla Vachtová