VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janák: Radní nás šikanuje

Kamenický Šenov - Z dlouhodobé šikany viní ředitel šenovské sklářské školy František Janák náměstka hejtmana Radka Cikla. Stížnost na jeho jednání adresoval přímo hejmanovi Libereckého kraje Stanislavu Eichlerovi.

10.9.2010 27
SDÍLEJ:

František Janák.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Sám Radek Cikl považuje tvrzení ředitele Janáka za nesoudné a vysvětluje, že mu jde jen o nápravu v hospodaření školy.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě.

Přesto se ji Liberecký kraj rozhodl kvůli nedostatku žáků a vysokým nákladům sloučit se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru. Původní termín sloučení byl 1. dubna, kvůli protestům studentů i odborné veřejnosti dali krajští radní škole čas sehnat do září peníze a zachránit se. Navzdory tomu schválili v únoru sloučení škol k 1. lednu 2011. Zastupitelé by o tom měli jednat nejpozději v říjnu.

Osobní averze

„Radek Cikl již konce loňského roku usiluje o likvidaci naší školy tím, že ji chce sloučit se sklářskou školou v Novém Boru. Od té doby trvá nepřátelská kampaň, kterou pan náměstek proti mé osobě a naší škole vede. Jde pouze o osobní averzi a nemá nic společného s odbornými aspekty sklářského školství. To považuji za nepřijatelné,“ píše ve své stížnosti František Janák.

Ten se odvolává na mimo jiné na to, že Radek Cikl nařídil hospodářskou kontrolu ve škole na období vánočních prázdnin, kdy pedagogové čerpali dovolené.

Nemají jasno

„O necelý měsíc později dali radní škole čas do konce září na realizaci našich veřejně proklamovaných slibů. A přitom jen o pár dní poté rozhodli o sloučení škol k počátku příštího roku. Do současnosti jsme se ala od pana náměstka a krajských radní nedozvěděli, ani přes opakované žádosti, co se od nás očekává a co musíme splnit, aby ke sloučení nedošlo,“ pokračuje Janák.

Jak dále popisuje byl v polovině srpna pozvaný na krajský úřad k projednávání výsledku hospodářské kontroly. Protože na jeho přítomnosti trval školský odbor. „Přijel jsem ale zbytečně, k jednání mě nepřizvali. Mezitím se za dveřmi jednalo o tom, že u nás proběhne finanční kontrola. Byl to jen další nekorektní krok vůči nám,“ podotýká Janák.

Vše o plánovaném sloučení sklářských škol najdete v pravém sloupci v rubrice Související články

Vše podle jeho názoru vyvrcholilo poté, co Radek Cikl nařídil ve škole finanční kontrolu na počátek září, a to jen tři dny po srpnové povodni. „To považujeme za šikanu, protože právě řešíme povodňové škody. Hospodářská sekce je tak kromě běžných povinností naplno vytížená řešením nápravy škod, vyplňováním žádostí a sháněním peněz,“ uzavřel František Janák.

„Pan ředitel nemá v pořádku evidenci majetku a podepisuje dlouhodobé smlouvy, aniž by je zřizovatel, tedy krajský úřad, schválil. Jednou se dokonce snažil podepsat smlouvu za krajský úřad,“ uvádí Radek Cikl.

Jako potvrzení svých slov, dokládá, že podle oddělení nepřímých nákladů školského odboru, hospodařila ke konci června škola s více než 600tisícovou ztrátou, což je skoro čtvrtina běžného ročního příspěvku Libereckého kraje na provoz školy.

„Ani po urgenci ředitel František Janák nevysvětlil důvod ztráty. Stejně jako proč ještě týden po zahájení školního roku není v prvním ročníku jeden ze základních dokumentů školy, třídní kniha. Nevíme, proč se stále nemůžeme dopočítat majetku školy, do něhož patří i umělecká díla nebo, kvůli chybějící evidenci, materiálu potřebného pro výuku,“ pokračuje Radek Cikl.

„Připadá mi proto nesoudné, že František Janák považuje snahu krajských radních dopočítat se svého majetku a zjednání nápravy na škole za šikanu. Škola není jeho soukromým majetkem, patří do školského systému a měl by mít tedy hospodaření v pořádku. Což, jak ukázala opakovaná kontrola, nemá,“ dodává Radek Cikl.

Ať odstoupí

„Nikdy jsem nezpochybňoval uměleckou tvorbu Františka Janáka a ani do budoucna nebudu. Pokud ale není schopný uspokojivým způsobem a v souladu s normami řídit školu, měl by ze své funkce odstoupit a ne hledat kličky, jak se vyhnout běžným kontrolním postupům,“ reaguje na ostrá slova náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

V souvislosti s kontrolami upozornil, že nemá v pravomoci určovat jejich konkrétní termíny a ani je v jakémkoliv školním zařízení nařídit. O finanční kontrolu jednomyslně požádala Rada Libereckého kraje kvůli opakovaným a neodstraněným závažným pochybením v hospodaření sklářské školy.

Autor: Radmila Pokorná

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Hasičská fontána.

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Vítězem turnaje se stal František Just.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Desítky rodičů nezapsaly děti do školky. Hrozí jim pokuta

Severní Čechy - Podle zákona musí rodiče povinně zapsat do mateřské školy své ratolesti. Jde o děti narozené v době od září 2011 do konce srpna 2012.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení