VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Hamru padne symbol těžby uranu. Jediná těžební věž půjde k zemi

Hamr na Jezeře - Jiná tu není. Jediná těžební věž na Českolipsku a v celém Libereckém kraji, stará důlní věž u někdejšího hlubinného dolu Hamr I, půjde k zemi.

17.7.2014
SDÍLEJ:

Tady se fáralo. Dnes je areál dolu Hamr I. nepřístupný. Střeží ho bezpečnostní agentura, kamery i elektronický systém.Foto: archiv

Její demontáž a odstřel je součástí rozsáhlé rekultivace po těžbě uranu, která v nejbližších týdnech vypukne v oblasti pod Ralskem a potrvá do konce roku 2015.

Symboly těžby uranu na Českolipsku se tak stanou minulostí. Zůstanou jen vzpomínky, fotografie nebo videozáznamy. Kromě důlní věže se má likvidovat také ostatní povrchové zázemí uranového dolu Hamr I, zmizet musí také dekontaminační stanice CDS z roku 1987 a objekt chemické úpravny, ležící směrem na Noviny pod Ralskem.

Startu rekultivace, kterou finančně výrazně podpoří Evropská unie, už nic nebrání. „Smlouvy s vysoutěženou firmou, která likvidaci provede, jsou podepsané. Část proběhne do konce letošního roku, dotace EU se musí vyčerpat do konce roku 2015," řekl Tomáš Rychtařík, generální ředitel státního podniku Diamo.

Podle něj dotuje Evropská unie likvidaci právě těch částí, které jsou zatížené kontaminací a vyzařují radioaktivitu. „Je to ekologická zátěž. Likvidace částí, které kontaminované nejsou, se zaplatí z dalších zdrojů, mimo jiné ze státního rozpočtu," objasnil Rychtařík.

Horníci i vozíky

Kvůli rekultivaci se šéf Diama už na konci června sešel i s náměstkem hejtmana Libereckého kraje Josefem Jadrným. Kraj proměnu bývalé uranové krajiny vítá. „Příští rok by už místo zchátralých budov, jam a dalších míst zasažených těžbou, měla být zalesněná a zatravněná krajina," poznamenal Jadrný.

Nejzajímavější součástí rekultivace bude právě likvidace unikátní těžební věže u hlubinného dolu, který první uranovou rudu vydal v roce 1971. V dolu se fyzicky fáralo, věž sloužila k vytahování klece s horníky i vozíků s rudou. Teď úplně zmizí.

Podzemí dolu opustili horníci definitivně v dubnu roku 2001 a následující rok se začaly likvidovat jámy, jejichž prostřednictvím bylo podzemí dolu přístupné. Postupně sem byly vtlačeny miliony kubíků odkalištní vody. Teď dojde k likvidaci povrchového zázemí.

O zachování těžební věže jako památky upomínající na „zlaté uranové časy" nedávno usiloval Hornicko-historický spolek ze Stráže pod Ralskem. Se státním podnikem Diamo se ale nakonec nedohodl. Problém byl jednak v tom, že některé části věže vyzařují radioaktivitu i v tom, že likvidaci dotuje EU. Existovala totiž obava, že snahy o zachování důlní věže by mohly vést ke ztrátě cenné dotace.

Alespoň některé části se ale nakonec přeci jen zachovají a možná se stanou i lákadlem pro turisty. „Snesena budou akorát kola a pár dalších dílů a dojde k vytvoření jakéhosi památníku, připomínajícího existenci důlní věže. Ten bude jednou ze zastávek plánované stezky po stopách těžby uranu," nastínil Josef Jadrný.

Autor: Michael Polák

17.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Beata Rajská se svoji novou kolekcí ve Vratislavicích nad Nisou

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení