VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kahan bude v pondělí prázdný. Začalo velké stěhování

Česká Lípa - Velké stěhování klientů Pampelišky je v plném proudu. Do Stráže pod Ralskem se přesunou všichni senioři.

16.11.2013 4
SDÍLEJ:

Pampeliška se stěhovala z bývalého hotelu Kahan na českolipském sídlišti Lada.Foto: Deník/Vít Černý

V kauze bývalého hotelu Kahan na českolipském sídlišti Lada nastal v pátek ráno zlom. Obecně prospěšná společnost Pampeliška, která tady léta pečovala o seniory a těžce nemocné, se začala stěhovat i se svými klienty do Stráže pod Ralskem. Přesun se neobešel bez přítomnosti policie, která v Kahanu zasahovala v uplynulých týdnech už několikrát.

Chyběla madla

Muže zákona včera povolal nový majitel Kahanu Raymond Borowczak, který objekt koupil letos na jaře. S vedením Pampelišky měl od začátku spory, především o výši nájemného. Během pátečního stěhování policii oznámil, že dochází ke krádeži jeho majetku.

Jednalo se o odšroubovaná madla v koupelnách. Ředitelka Pampelišky Yvona Brichová přivolané hlídce doložila, že majetek koupila obecně prospěšná společnost. Majitel byl poté policisty informován, že pokud má dojem, že je vybavení jeho, musí se obrátit na soud. „Je sporné, zda madla jsou počítána jako součást domu, nebo ne. O tom musí rozhodnout soud, kde bude nový majitel objektu prokazovat své vlastnické právo. Soud pak může nařídit, aby Pampeliška majetek vrátila," vysvětlil Vojtěch Jakovec, právní zástupce Pampelišky.

Následně už přesun probíhal bez problémů. Na klidný chod akce dohlíželi tři statní pracovníci bezpečnostní agentury a se samotným stěhováním pomáhali studenti českolipských středních škol.

„Bylo mi jasné, že sami stěhování sto třiceti lidí a jejich věcí nezvládneme, proto jsem požádala místní středoškolská zařízení o pomoc. Mělo přijít asi dvacet dobrovolníků, ale nakonec jich tu běhá asi čtyřicet," vysvětlila Yvona Brichová, s tím, že když viděla zájem ze strany studentů, přislíbila jim odměnu. „Přišla s tím za námi paní učitelka, tak jsme si řekli, proč ne. Z vyučování jsme pro pomoc se stěhováním uvolněni a omluveni," řekla Pavlína Hrušková, maturantka z českolipského učiliště.

Lepší podmínky

Do bývalého hotelu Diamo ve Stráži pod Ralskem, který bude novým domovem pro sto třicet seniorů, se v pátek stěhovali hlavně klienti, kteří musí být stále pod dozorem a ležící. Ty do Stráže převážel autobus a sanitní vozy. Podle ředitelky Pampelišky budou mít senioři ve Stráži trošku lepší podmínky, například v tom, že mohou jíst ve svém pokoji a nemusí přecházet do jídelny. Jiná změna seniory nečeká.

Pampeliška se stěhovala z bývalého hotelu Kahan na českolipském sídlišti Lada.Další část uživatelů se do Stráže pod Ralskem přesune dnes. „Do konce týdne bychom chtěli mít hotové stěhování a počítáme samozřejmě, že v pondělí a úterý by se Kahan uklízel, tak abychom předali dům v nejlepším pořádku," upřesnila Yvona Brichová. Dokončeny nejsou ještě ani úpravy na novém působišti Pampelišky. „Objekt Diama je větší než Kahan, takže jsme nechali upravit prostory tam, kde se teď zabydlíme, a další práce budou probíhat za chodu. Už jsme ale všichni dost vyčerpaní," dodala ředitelka Pampelišky.

Nikdo nezůstává

Oproti původním předpokladům se do Diama postupně přestěhují všichni klienti Pampelišky. „Bylo pár jedinců, kteří zde chtěli zůstat, ale to jen z toho důvodu, že mají ve městě rodiny. Nakonec se stěhují všichni," potvrdila Yvona Brichová.

Nový majitel Kahanu ve svém prohlášení před časem uvedl, že chce objekt využívat ke stávajícím účelům. „Českolipsko, jak potvrzují i výstupy z komunitních plánů rozvoje sociálních služeb, má jednak převis žádostí o umístění v domovech pro seniory, a jednak se zde v průběhu příštích let demograficky očekává nárůst obyvatel v postproduktivním věku. Objekt tak může být seniorům domovem nezávisle na tom, jak se bude jmenovat poskytovatel," napsal Raymond Borowczak v prohlášení v polovině října.

Všechny články k tématu najdete ZDE

Podle ředitelky Pampelišky však nerozhodnuté klienty od setrvání v Kahanu odradila nejistota. „Nejdříve šli za novým majitelem zjistit, co jim může v oblasti péče nabídnout, ale po informacích typu „já to nějak zařídím" oznámili, že jedou do Stráže s ostatními," podotkla Brichová.

Nyní vyvstává otázka, co bude s bývalým hotelem Kahan dál. Nový majitel musí splácet několikamilionový úvěr, který si Raymond Borowczak podle výpisu z katastru nemovitostí na koupi domu vzal. Dům bude od příštího týdne prázdný a najít v regionu dalších sto třicet seniorů, kteří by využívali sociální služby, nebo péči, kterou podnikatel sliboval, zřejmě nebude tak jednoduché. Majitel budovy však dlouhodobě odmítá na jakékoli otázky Deníku odpovídat.

Nad Českou Lípou se tak opět vznáší strach, že se z Kahanu stane ubytovna pro sociálně slabé. Právě toho se obyvatelé okolních sídlišť i celého města obávají od začátku sporů, kdy se začalo mluvit o stěhování Pampelišky.

Tři odmítnutí

„Od samého začátku byly mé záměry s objektem zcela transparentní a vůči obecně prospěšné společnosti jasně deklarované v tom smyslu, že objekt bude i nadále využíván ke stávajícímu účelu. Jednání se měla týkat pouze podmínek, za kterých zde bude nebo může o.p.s dále poskytovat své služby," napsal ve svém říjnovém prohlášení Raymond Borowczak s tím, že společnosti písemně navrhl tři varianty možností užívání budovy.

Podle podnikatele bylo odpovědí jen strohé odmítnutí návrhu. „K jednání o podmínkách nedošlo ani poté, co se vedení Pampelišky rozhodlo, že si bude diktovat vlastní nájemní podmínky a poté, co následně jistě pouhou shodou náhod vznikla kauza „stěhování sociálně slabých". Tuto pomluvu jsem musel vysvětlovat představitelům vedení města a věřím, že dnes všichni tuší, že se do objektu nikdo nevhodný stěhovat nebude. Bylo by zajímavé vědět, kdo zakládal petice či diskuzní fóra a kdo měl zájem na šíření těchto dezinformací," píše se dále ve vyjádření, které Deníku 16. října zaslala českolipská radnice.

Autor: Nikola Bursová

16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení