VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapoun: Povodeň nevynechala ani hřiště

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - V sobotu 7. srpna 2010, v den, kdy přišla povodeň, od rána a v nepřetržitém dešti pískal turnaj v Novinách pod Ralskem. Kdo? Současný senátor Karel Kapoun z Doks.

19.8.2010 2
SDÍLEJ:

Karel Kapoun.Foto: archiv

Ten je je od roku 1995 předsedou Okresního fotbalového svazu v České Lípě. A ještě déle, od roku 1978 působí jako aktivní fotbalový rozhodčí, v současné době již jen v okresních soutěžich.

Máte již sečtené škody na sportovištích v regionu?
Škody a stav sportovišť na Českolipsku zjišťujeme, ověřujeme průběžně, konkrétně u fotbalových hřišť a klubů především prostřednictvím sportovně technické komise OFS. Záplava, bahno a vše, co s sebou velká voda přinesla se nevyhnuly ani českolipskému stadionu ani obyčejným vesnickým hřištím, kde rozsah škod sice nepůjde do statisíců, ale přesto znamená pro rozpočet klubů, obcí i život obce tvrdý zásah. Voda leckde zničila i kabiny, inventář, dresy. Na konečný součet si budeme muset ještě nějaký čas počkat, protože některá hřiště - jako například ve Stružnici – byla dlouho zatopená.

Já osobně nerad hádám, ale to poškození hřišť na českolipském okrese pouze laicky tipuji na minimálně tři miliony korun. V rámci Libereckého kraje pak suma vyšplhá mnohem výše. Zle postižena byla i Nová Ves, kde je mimochodem starostou Jaroslav Müller, můj kolega - bývalý fotbalový rozhodčí. Právě v Nové Vsi bylo vskutku překrásné hřiště a jezdil tam dokonce trénovat i tým Liberce. Když jsem se dozvěděl, jak je areál záplavou úplně zdevastovaný, bylo mně do pláče.

Kdo je Karel Kapoun
•místostarosta města Doksy, zastupitel Libereckého kraje,
•senátor za Českolipsko, Hrádecko, Chrastavsko a část Mělnicka,
•místopředseda Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR, předseda Podvýboru pro sport v Senátu PČR.
•Od roku 1995 předseda Okresního fotbalového svazu Česká Lípa, od roku 1978 aktivní fotbalový rozhodčí.

Jsou fotbalová hřiště na Českolipsku způsobilá k zápasům?
Žádné utkání nelze pochopitelně sehrát všude tam, kde je stále voda, škody a neodklizené stopy po povodni. Záplavami postižená domácí družstva mohou prozatím hrát zápasy na hřištích soupeřů. Po poslední záplavě si uvědomuji, že fotbalová hřiště jsou v některých obcích opakovaně promáčena a poničena při každé větší vodě. Domnívám se, že by stálo za úvahu, ve spolupráci s obcí, poohlédnout se po nějakém vhodnějším místě, kde by bylo možné kopanou hrát. Vím, že to nemusí být snadné, ale za pokus to jistě stojí. Vždyť pro tamní fotbalisty a fanoušky je každoroční záplava velikým stresem a spoustou zbytečné dřiny.

Mohou povodní postižené kluby počítat s mimořádnými dotacemi na úklid a opravy například od fotbalového svazu, od státu?
O způsobech řešení, jak pomoci přemýšlíme a jednáme od nešťastné soboty. Např. z iniciativy komise fotbalových rozhodčích se rozhodčí složili na symbolickou finanční podporu pro fotbalisty z Lindavy. Tato obec byla povodní citelně zasažena a je jedním z nejmenších fotbalových klubů na okrese, který hraje pro radost ze hry.

Ale zpět k otázce. Musím přiznat, že zdroje Okresního fotbalového svazu jsou velice malé. Omezené prostředky stačí jen na symbolickou podporu činnosti jednotlivých, amatérských klubů. Při investicích a opravách proto spoléháme na kraj a ČMFS. O pomoc ze strany státu, který sice zájem o sport léta formálně deklaruje i v názvu jednoho ministerstva, mám opravdu velké obavy.

Proč?
Je to smutné konstatování, ale v současné době se v českém sportu vše točí jen okolo peněz. Chybí nová koncepce financování sportu ze strany státu. Současný systém již přestává fungovat a sportovní organizace již žijí jen ze své podstaty. To je již skoro neudržitelné.
Peníze chybějí nejen, a to již dlouhodobě, na investice, opravy a údržbu sportovních zařízení, ale začínají chybět i na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti, ve výchově mládeže a zajištění jejich sportovního růstu.

Výchova mládeže, zejména u menších oddílů, je často závislá jen na obětavosti rodičů a není v silách oddílů zajistit jim kvalitní podmínky a dobré trenéry. To vše, bohužel, může v nejbližší budoucnosti přinést pouze hořké plody naší práce. Záplavy tuto situaci jen zhorší a vyhrotí.

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení