VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášter čeká velká sláva. Návrat v plné parádě

Česká Lípa - Znovuzrozený po náročné rekonstrukci střech. Tak se už v pátek večer představí obyvatelům České Lípy zdejší klášterní komplex.

10.9.2015
SDÍLEJ:

Znovuzrozený po náročné rekonstrukci střech. Tak se už zítra večer představí obyvatelům České Lípy zdejší klášterní komplex.Foto: KÚ Lk

Zveme vás k návštěvě vašeho znovuzrozeného klášterního areálu. Touto lákavou větou se obrací Vlastivědné muzeum a galerie k Českolipanům a návštěvníkům města. Už v pátek odpoledne a večer chystá v areálu kláštera, kde sídlí a na kterém se o prázdninách završila téměř dvouletá mimořádně náročná rekonstrukce střech, velkou slávu u příležitosti dokončení oprav.

Znovuzrození jako hlavní téma

Oslavy muzeum příhodně propojilo s Dny evropského dědictví, které budou letos po celé Evropě probíhat pod heslem „Památky znovuzrozené". Pro proměněný klášterní areál v České Lípě se hodí absolutně.

Páteční program v muzeu vypukne v 18 hodin, kdy dojde ke slavnostnímu otevření nově zrekonstruovaného klášterního areálu. Na celý večer je připravený kulturní program, jeho součástí bude například tvůrčí dílna pro děti s tématem „muzeum má novou střechu", výstava o dějinách kláštera a po setmění také velkoplošná projekce o znovuzrození klášterního areálu. Po celou dobu bude prohlídka stálých expozic a krátkodobých výstav v muzeu zdarma.

Památky zdarmaPáteční slavnostní předání „znovuzrozeného" kláštera proběhne v rámci Dnů evropského dědictví a vstup do všech částí klášterního areálu bude zdarma. Dny Evropského kulturního dědictví budou pokračovat i o víkendu 12. a 13. září, kdy bude vstup do hlavní budovy muzea (augustiniánský klášter) zdarma. Na pobočkách v Šatlavě, Vísecké rychtě a v Památníku K.H.Máchy bude vstup zdarma pouze v sobotu 12. září.

Rekonstrukce všech střech v klášterním areálu skončila po téměř dvou letech letos v červenci. Liberecký kraj jako zřizovatel muzea za rekonstrukci zaplatil téměř 24 milionů korun a kromě střech řemeslníci opravili i fasády. Jde o dobře viditelnou proměnu, kterou by obyvatelé České Lípy i návštěvníci města měli ocenit.

„Rekonstrukce dopadla výborně, jsem spokojený a věřím, že v takovém rozsahu se teď střecha nejméně sedmdesát let opravovat nebude," řekl už v červenci Zdeněk Vitáček, ředitel českolipského Vlastivědného muzea a galerie.

Střechy kláštera sice byly v letech 1987 a 1988 opraveny, ale špatně a necitlivě. Do expozic a depozitářů muzea stále více zatékalo. „U takových objektů, kde jsou uložené a vystavené sbírky, tak je střecha a zajištění objektu to nejdůležitější, aby nedocházelo k poškozování sbírek," uvedl ředitel.

Klášter byl krajskou prioritou

Rekonstrukce střechy a krovů, které byly ve stále horším stavu, se přitom připravovala už před několika lety, ale nikdy k ní nedošlo. „Po zjištění stavu se pro nás zajištění rekonstrukce střech českolipského muzea stalo prioritní akcí společně s otevřením Oblastní galerie v nových prostorách v Liberci," uvedla včera Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

Podle ní chce kraj českolipské muzeum dál zvelebovat. Počítá s výměnou oken a měla by se také modernizovat expozice muzea v 1. patře.

Páteční program v areálu kláštera• 18:00 - slavnostní otevření kláštera a volný vstup do všech výstavních a expozičních prostor kláštera a zahrady
• 19:30 - otevření Loretánského dvora a areálu ambitu komentovaná prohlídka výstavy o dějinách klášterního areálu
• 20:00 - hudební vystoupení
• 21:00 - komentovaná prohlídka o dějinách klášterního areálu
• 21:30 - velkoplošná projekce o dějinách a znovuzrození kláštera v České Lípě v Klášterní zahradě (videomapping)
• 22:30 - ohnivá show v Klášterní zahradě
• 23:00 - ukončení akce

Autor: Michael Polák

10.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českolipský deník.

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Divizní nováček (v modrém) porazil na domácím trávníku Nový Bor 2:0.
16

Porážku Boru zajistil jediný hráč

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Česká Lípa - Českolipskou nemocnici posílí jedenáct nových doktorů.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení