VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíšťat se letos vyskytuje extrémně hodně

Českolipsko - Region vykazuje dlouhodobě nejvíc onemocnění encefalitidou a boreliozou. Souvisí to s nadmořskou výškou.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Tento malý tvor může přenášet nebezpečná onemocnění. Foto: Deník

O měsíc dřív se objevila nebezpečná klíšťata. Jako první je zaznamenali majitelé psů. „Byli jsme na krátké procházce a náš teriér Miky si přinesl hned dvě, běhal za městem v trávě,“ řekla majitelka psa Iveta Drbalová z České Lípy.

Extrémní výskyt klíšťat potvrzuje i Janka Hrušková, veterinární lékařka z Doks. „Letos je klíšťat opravdu hodně. Na ochranu psů před klíšťaty prodáváme nejčastěji kapky za krk a obojky. Z nich je třeba vybírat, jsou dva, které účinkují opravdu spolehlivě,“ řekla veterinářka.

Očkují se lidé i zvířata

Onemocnění vyvolané infikovaným klíštětem jsou podobná u psů jako u lidí. „Příznaky jsou víceméně stejné. Je zajímavé, že u lidí se dá očkovat proti encefalitidě, kdežto psy očkujeme proti kyjské borelioze. Toto očkování pro psy již začali lidé využívat, i když stále méně než by bylo vhodné,“ dodala Janka Hrušková.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je podle lékařů nejlepší prevencí. Přestože je vhodnější absolvovat toto očkování v chladnějším období, dá se vakcina aplikovat celoročně. „Lidé stále chodí pro vakciny. Jen v pondělí jsme vydali tři,“ potvrdila praktická lékařka MUDr. Anna Nováková.

Zájemci můžou využít možnost zkráceného očkovacího schématu. Očkovací dávky v něm dostanou během dvou až tří týdnů. Lidé si musí očkování platit sami, částečně přispívají i pojišťovny. Ceny se pohybují kolem čtyř až pěti set korun za každou ze tří dávek. Po třech až pěti letech je potřeba nechat se přeočkovat jednou dávkou.

Příznaky onemocnění klíšťovou encefalitidou jsou podobné jako při chřipce. Nemoc se projevuje úpornými bolestmi hlavy, bolestí za očima anebo v týle, v pozdním stádiu pak ztuhnutím šíje či zvracením. Lidé se mohou od klíšťat nakazit další chorobou, lymskou boreliózou. Proti té ale jak jsme již uvedli existuje vakcína pouze pro zvířata.

V Libereckém kraji se v březnu letošního roku vyskytlo třináct případů tohoto onemocnění, z toho na Českolipsku dva. Přisátí klíštěte uvedlo šest osob, poštípání hmyzem pak čtyři. Nejčastějším místem nákazy byla oblast Turnovska a Českolipska.

Nemocných je u nás hodně

Na Českolipsku je dlouhodobě vysoký výskyt obou onemocnění. Podle Zuzany Balašové, mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci, to souvisí s nadmořskou výškou a také s tím, že je zde rekreační oblast.

Předpověď aktivity klíšťat zveřejňuje a aktualizuje na svých webových stránkách Státní zdravotní ústav vždy ve čtvrtek. Klíšťata se nejčastěji vyskytují v listnatých a smíšených lesích, zejména na jejich okrajích a na březích vodních toků. Často se s nimi můžeme setkat v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa.

Odborníci radí, jak se oblékat na výlety. Vhodné je světlé oblečení, na kterém snadno klíště objevíme, dlouhé kalhoty, uzavřené boty a nezbytné je použití repelentu.

Autor: Eva Vlastníková

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Vladimíře a Lukášovi Markgrafovým z Nového Boru se v sobotu 16. září v 18:01 hodin narodil syn Tobiáš Martin Markgraf. Měřil 49 cm a vážil 3,04 kg.
20

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 38. týdne 2017

Ester Ledecká miluje také vodní sporty, ovšem prkno při nich hraje nezastupitelnou roli. Nejen surf, ale i vodní monoski.
3

„Já jsem nemehlo, skoro nic neumím,“ tvrdí o sobě Ester

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Česká Lípa – Více než rok po zvednutí vlny zájmu o osud kinetické plastiky V. K. Nováka v České Lípě dílo dál chátrá. Město nechává zpracovávat statický posudek. 

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Česká Lípa Celkem 107 cyklistů - silničářů na startu hlavní trati a další účastníci v dětských a mládežnických kategoriích. To je bilance Časovky jednotlivců v České Lípě, kterou pořádal Sportovní klub MS AUTO.

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení