VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna v Lípě není v dobrém stavu. Existují dvě studie řešení

Česká Lípa – Česká Lípa dlouhodobě řeší budoucnost hlavní knihovny ve městě. Různé návrhy padají od poloviny osmdesátých let minulého století. V současnosti má radnice k dispozici dvě studie od místních architektů.

12.7.2017
SDÍLEJ:

Architekt Jiří Suchomel, autor KD Crystal, navrhuje necelých třicet let po dostavbě celý vnitřní prostor rozsáhle předělat. (Vizualizace a studie: Jiří Suchomel Jiří Janďourek, Jana Medlíková).Foto: Deník / Jelínek Jiří

Hlavní sídlo českolipské knihovny by se z dlouhodobě nevyhovujících prostor na náměstí T. G. Masaryka v budoucnu mohlo přesunout do Kulturního domu Crystal nebo do chátrající ruiny vyhořelého Kounicova domu. To jsou dva různé návrhy, které mají v současnosti k dispozici českolipští zastupitelé.

„Stávající prostory jsou nevyhovující, protože potřebují nutně zrekonstruovat. Dům na náměstí sice před dvaceti lety prošel opravou, ale dnes již neodpovídá současným nárokům nejen na knihovnu, ale vůbec pojetí veřejných prostorů,“ říká dlouholetá ředitelka Městské knihovny v České Lípě Dana Kroulíková. Podle ní je třeba sáhnout do lecčeho. Mobiliář, toalety, zázemí a podobně.

Neveřejná přístavba v zadní části budovy už má svá nejlepší léta rovněž za sebou. „Je to v katastrofálním, havarijním stavu, tam už se ani nedá mluvit o tom, že to neodpovídá současným nárokům. To už nyní neodpovídá ani z hlediska jaksi stavebně-technického,“ pokračuje Kroulíková.

KAM S NÍ?

Před dvěma lety zadalo město Česká Lípa architektu Jiřímu Suchomelovi, aby vypracoval studii adaptace Kulturního domu Crystal na knihovnu. Suchomel se společně se svým kolektivem podílel na původním návrhu dnešní dominanty České Lípy, která vznikala v letech 1975-1990.

Odvážná stavba obložená sklem a travertinem rafinovaně spojuje výškový rozdíl mezi zahradou českolipského Vlastivědného muzea a galerie a údolní nivou Ploučnice. V současnosti je zde v provozu velký multifunkční sál, kino, restaurace, jazzový klub, jednoduchá galerie nebo boxerská škola.

Adaptace na knihovnu, včetně rozsáhlé rekonstrukce technického zázemí a tepelné izolace budovy, by podle Suchomelova návrhu vyšla městskou kasu na zhruba tři sta milionů korun. Zachovalo by se kino, sál a v omezené formě i restaurace. „Dům by byl zavřený minimálně rok a půl,“ řekl zastupitelům České Lípy Jiří Suchomel s tím, že by zmizely mimo jiné i plastiky světového skláře Ivo Rozsypala. Studie stála město dvě stě tisíc korun.

DO VYPÁLENÉHO DOMU

Druhou studii nedávno předvedl českolipským zastupitelům architekt Miroslav Pavljuk. V jednodušším provedení, zato zadarmo.

Pavljuk navrhuje knihovnu umístit do Kounicova domu z druhé poloviny 18. století. Státem zapsaná památka před dvěma lety za záhadných okolností vyhořela. Od té doby o ní majitel, nezisková organizace Sdružení sportovních svazů ČR, nejeví zájem a nechává ji chátrat. V současnosti jedná sdružení s městem o prodeji.

Pavljuk při zakreslování jednotlivých prvků a součástí vybavení knihovny vycházel podle svých slov ze Suchomelovy studie. „Zbylo mi místo i na komorní sál, herny pro děti nebo kavárnu,“ řekl zastupitelům během své prezentace. Podle odhadů, které si architekt prý nechal zpracovat stavebními firmami, by tato varianta vyšla město laciněji. „Celková cena by byla asi 75 milionů korun,“ uvedl Miroslav Pavljuk.

Autor: Jiří Jelínek

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Jiří Šorm.

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

City Cross Run ladí detaily

Česká Lípa – Pořadatelé druhého ročníku zážitkového běhu v České Lípě se poučili z podnětů loňských účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení