VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kočičí dáma pořádá Koncert pro kočku

Kozly – Život provozovatelů zvířecích útulků a záchranných stanic není jednoduchý a jejich láska ke zvířatům je vyvážena každodenní prací a potýkáním se s nedostatkem. Své o tom ví také Miroslava Šubrová, která provozuje v Kozlech kočičí útulek Bona od roku 2002.

22.2.2010 15
SDÍLEJ:

Provozovatelka jediného kočičího útulku Miroslava Šubrová. Foto: Deník/Tomáš Cidlina

V současnosti se zde stará o osmdesát koček. Kromě toho, že se musí umět o své svěřence postarat, musí mít celou řadu praktických i sociálních znalostí a dovedností. Důležité je umět si sehnat peníze na provoz, informovat veřejnost o činnosti útulku nebo pořádat výstavy, ze kterých si lidé mohou domů odnést kočku.

„Také musíte být trochu psycholog, abyste odhadl, komu zvíře svěřujete,“ říká Miroslava Šubrová. Útulek v Kozlech je jedinou podobnou institucí v regionu. Končí tu odchycené kočky z České Lípy, Mimoně, Zákup či Nového Boru. Města zaplatí útulku za každé odchycené zvíře paušální částku, která je určena na nutnou kastraci, následnou veterinární péči a krmení.

Pro odchycené kočky Miroslava Šubrová vyjíždí i za hranice kraje na Děčínsko a Mladoboleslavsko, kde podobné zařízení schází. Protože je ale kočka zvíře se silnými teritoriálními pudy, snaží se Miroslava Šubrová, pokud je to možné a divokým kočkám dává někdo v místě jídlo, vrátit již kastrovaná a tetovaná zvířata do jejich původního prostředí.

Důležitá je osvěta

Důležitou součástí profese Miroslavy Šubrové je i osvěta. „V České Lípě a ve městech je povědomí o tom, jak se správně postarat o kočku a o důležitosti její kastrace, poměrně dobré. Jinak je tomu na vesnicích, kde to lidem zatím nepřijde důležité, vysvětluje majitelka kočičího útulku, která o kočkách přednáší i na školách.

V listopadu loňského roku pořádala Miroslava Šubrová v sále hotelu Merkur umísťovací výstavu. „Podobné akce jsou vždy úspěšné a podaří se na nich umístit několik koček,“ hodnotí Miroslava Šubrová.

Zazpívají zdarma

Na podporu útulku se snaží kočičí dáma z Kozlů pořádat i kulturní akce. Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě pořádá útulek dobročinný koncert, který by mohl směle nést podtitul Koncert pro kočku. V Biberově koncertní síni v budově muzea vystoupí 1. března trio operních pěvců, kteří za klavírního doprovodu Miroslava Sekery zazpívají Mozartovy či Dvořákovy operní árie.

„Umělci přijedou podpořit útulek bez nároku na honorář a doufáme, že přijde hodně diváků,“ říká Miroslava Šubrová. „Jsme rádi, že máme pravidelné sponzory, kteří nám pomáhají s krmením nebo finančními dary. Bez nich by to opravdu nešlo. Nabízíme lidem podobně jako zoologické zahrady adopci koček. Pomáhají nám také výtěžky ze vstupného na výstavách a koncertech,“ dodává i přes těžkosti, s nimiž se potýká, stále optimisticky naladěná Miroslava Šubrová.

Autor: Tomáš Cidlina

22.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení