VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kočka zachránila kočku

Pertoltice pod Ralskem /FOTOGALERIE/ - Jednou z nejhůře postižených obcí jsou Pertoltice pod Ralskem. Povodeň ušetřila jen pár domů, co stojí na kopci

11.8.2010
SDÍLEJ:

Jednou z nejhůře postižených obcí jsou Pertoltice pod Ralskem. Povodeň ušetřila jen pár domů, co stojí na kopci.Foto: Deník/Vít Černý

„Jeďte se podívat do Pertoltic, o nich se nemluví, ale jsou na tom nejhůř,“ řekl starosta Mimoně František Kaiser. „My jim tam posíláme i dobrovolníky, protože zvládáme úklid sami. Oni jsou na tom daleko hůř.“

Je to pravda. Povodňová vlna z Markvartického rybníka, kterému nevydržela hráz, zaplavila prakticky celou obec. Její horní část byla odříznutá od spodní. Komunikace zavalila voda, starosta s dobrovolníky objížděl zatopené domy na člunu. Jinak to nešlo.

„Byla místa, kam jsme se ani nedostali. Musel přiletět vrtulník, abychom měli jistotu, že tam nikdo neuvízl,“ popsal starosta Pertoltic Petr Selinger. „Bylo to hodně rychlý. I přes vytrvalý déšť se Panenský potok držel jakžtakž v korytu, ale když se přihnala vlna z Markvartického rybníka, bylo tu najednou tři metry vody, ještě o šedesát čísel víc než při stoleté vodě v roce 1981.“

V obci museli vypnout elektřinu, protože hořely rozvaděče. Řada lidí kvůli zatopeným studním zůstala bez vody. „Zachraňovali jsme v naprosté tmě. Kluk nesl pytel s pískem a najednou dostal ránu do zad. Zasáhl ho kus klády, co ho nesla voda. Chlapi pak museli chodit po dvojicích, aby se navzájem jistili,“ popsal sobotní noc Petr Selinger.

Všichni pomáhali, pytlovali písek, objížděli na člunech domy. Dobrovolníci nespali čtyřicet hodin. „Lidi jsou hodně solidární. Volali chalupáři, co je zapotřebí. Přivezli pitnou vodu, chleby, cigarety, které jsme hned rozváželi zatopeným,“ doplnil starosta.

Voda vzala vše

Voda je už zpátky v korytu. Od neděle místní uklízejí. Povodeň zasáhla pětapadesát nemovitostí v malé obci, ušetřila jen těch pár, které stojí v kopci. Venku před domy se hromadí nábytek, elektronika.

„Před týdnem jsme skončili s kompletní rekonstrukcí domu a úplně všechno je pryč,“ svěřil se Radek Bergel. Ten nemovitost v Pertolticích koupil letos v lednu. Protože mají potok jen pár metrů od domu, ptal se, jestli se rozvodňuje. Všichni ho ujišťovali, že v nejhorším bude mít vodu maximálně na zahradě. Jenže v sobotu ji měli metr v domě. Co stihli, nanosili do patra. „Tam jsme to nejhorší přečkali i my se ženou a půlročním miminkem. Začneme znovu, na tři měsíce se odstěhujeme k rodičům, a pak se vrátíme. Život jde dál,“ nevzdává se Radek Bergel.

Přečkali v autě

„My jsme na tom dobře,“ volají manželé Prudlovi ze zahrady, kde chvilku odpočívali. Za nimi se ale suší na sluníčku plno věcí. Jsou na tom opravdu dobře? Vždyť měli v domě víc jak metr vody. A i jim poničila nábytek. „Něco málo jsme vynesli na půdu.“

V podkroví je postel, stůl, počítač a koš plný knížek. „Starosto, ty jsou do obecní knihovny, když nám ji poničila voda,“ hlásí Jiří Prudel.
Prudelovi strávili sobotní noc v autě kousek nad svým domem. V rychlosti vzali jen základní ošacení, psa a koťata. „Najednou vidíme jednu z našich velkých koček. Volali jsme na ni, ale nechtěla přijít. Šla jsem za ní a dovedla mě k vodě, v ní se topila máma od koťat. Kočka zachránila kočku,“ vyprávěla Iva Prudlová.

I přes optimismus, který se jí s manželem drží, jí v jednu chvilku vhrknou slzy do očí. „V pátek má zase pršet…“

Potřebují topit

Podle Petra Selingera si lidé stále pomáhají navzájem. „Přijel jsem ke starším manželům, jestli něco nepotřebují. Pán přinesl láhev jaru. Ptám se ho, proč mi ji dává a on na to, lidi musí uklízet, nám nic není, vezměte jim to. Víc saponátu neměl.“

A co v Pertolticích teď opravdu nejvíc postrádají? „Savo, košťata, rukavice, tohle všechno máme. Nejvíc zapotřebí jsou vysoušeče a palivové dříví. Lidem ho vzala velká voda, potřebují topit, aby se jim vysušily domy,“ poprosil Petr Selinger.

Autor: Radmila Pokorná

11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Festival Mácháč.
21

Radost skrytá v tanci. K Máchovu jezeru míří tisíce tanečníků

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policisté v kraji pátrají po desítkách pohřešovaných

Liberecký kraj - Podle aktuální databáze policie v Libereckém kraji je mezi hledanými osmnáct pohřešovaných. Deset mužů a osm žen.

Obora Vřísek se na jeden den otevře návštěvníkům

Zahrádky - Již patnáctý ročník Zahrádeckých slavností se uskuteční v sobotu 19. srpna. V rámci akce bude pro návštěvníky zpřístupněna obora Vřísek i hrobka Kouniců.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pád dítěte na Riegrově stezce

Semily – Krátce před půl sedmou odpoledne obdrželo Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje hlášení o pádu dítěte na Riegrově stezce u Semil v místě zvaném Böhmova vyhlídka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení