VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec oceli. Obří českolipské sídliště dostává moderní vodovod

Česká Lípa - Rozpadající se a poruchové potrubí na vodu na sídlišti Špičák v České Lípě už dosloužilo.

15.11.2013 3
SDÍLEJ:

Potrubí na Špičáku čeká modernizace. SVS chce do konce března opravit celkem 1152 metrů vodovodu. Foto: Deník/Petra Hámová

Ne navrchu, ale pod zemí. Část největšího sídliště na Českolipsku, třináctitisícové aglomerace sídliště Špičák v České Lípě, projde do jara rozsáhlou modernizací, která ale nebude vidět.

Z podzemí pod panelovými domy totiž zmizí vodovodní potrubí, které na Špičáku sloužilo od doby výstavby sídliště ve druhé polovině sedmdesátých a na počátku osmdesátých let minulého století.

Rekonstrukci nařídila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která si od novinky slibuje, že skončí nebo se minimalizují poruchy, které bývají kvůli hlubokému položení vodovodu drahé.

„Původní vodovodní řady jsou převážně ocelové a leží ve značné hloubce kolem tří a půl metru. Trpí povlakem a jsou opakovaně poruchové," popisuje Jiří Hladík, tiskový mluvčí SVS. „Některé vodovodní řady leží v kolektorech a suterénních prostorách panelových domů. V úsecích, kde je potrubí vedeno v komunikaci, je pod asfaltobetonovým krytem zhruba dvacet centimetrů silná vrstva betonu. To vše znesnadňuje odstraňování poruch, takže při nich dochází ke značným únikům vody a k odstavení velkého počtu obyvatel od dodávky pitné vody."

82 Tolik milionů korun (bez DPH) utratí v letošním roce Severočeská vodárenská jen na Českolipsku. Z toho 65 milionů padne na 23 projektů v rámci obnovy majetku. Zbylých 17 milionů korun představuje strategické investice.

Trable s opravami vodovodu by teď měly skončit. SVS chce do konce března 2014 opravit celkem 1152 metrů vodovodu v ulicích Zhořelecká, Budyšínská, Žitavská a Jihlavská.

Volně tak navazuje na akci z let 2011 až 2012, kdy nový vodovod dostala také celá Brněnská ulice.

Původní ocelové trubky nahradí stavbaři úplně novým potrubím z polyetylenu PE-HD s vysokou hustotou. Potrubí bude mít průměr od 100 do 300 milimetrů. Nejvíce se budou pokládat trubky o průměru 150 milimetrů, kterých bude až 405 metrů. Všechny panelové domy a další objekty ve zmíněných ulicích budou na nový vodovod přepojeny, přípojek bude celkem pětačtyřicet.

Dlouhé odstávky vody nehrozí

Podle Severočeské vodárenské kvůli rekonstrukci nehrozí na největším českolipském sídlišti žádné dlouhodobé odstávky vody. „Vždy se pracuje s náhradním propojením vodovodu, takže během rekonstrukce maximálně dojde ke krátkodobým odstávkám, o kterých budou obyvatelé sídliště vždy dopředu informováni," ujistil za SVS mluvčí Hladík.

Severočeská vodárenská také naznačila, že opravy zastaralého vodovodu z doby výstavby sídliště Špičák mohly proběhnout už podstatně dříve. Tedy v případě, že by cena vody byla vyšší.

„Jak ukazují všechny propočty, tempo obnovy bychom potřebovali ještě zvýšit, ale v tom narážíme na limitovaný objem prostředků generovaných z ceny vody. Jde o to, aby cena vody byla sociálně únosná. To je náš limit, " uvedl také Bronislav Špičák, generální ředitel SVS.

Podle něj do obnovy letos směřují téměř tři čtvrtiny veškerých investičních prostředků, což je 830 milionů korun.

Stavba nového vodovodu na sídlišti Špičák byla zahájena předáním staveniště 7. října 2013. Stavební práce mají být podle schváleného harmonogramu dokončeny do 31. března 2014.

Autor: Michael Polák

15.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

U Srní zemřel motocyklista

Kysané zelí z Brniště získalo titul regionální potraviny.

Kysané zelí z Brniště získalo titul regionální potraviny

Čapí mláďata z Jezvé unikla smrti díky bdělému ochránci

Jezvé - Rodina čápů z komína v Jezvém málem přišla o dva potomky kvůli rybářskému vlasci. Jednomu trčel z krku, druhé mládě jím bylo omotané. Příběh měl šťastný konec.

Krajské fotbalové soutěže mají snad jasno

Liberecký kraj - Krajský přebor ve dvanácti, I. A třída se třemi nováčky, I. B třída dokonce se sedmičkou nových klubů. Tak to je zřejmě podle Deníku ten nejpravděpodobnější scénář sezony 2017/18.

Svor bude lákat turisty na novou naučnou stezku

Svor - Jako na jaře chodí stovky turistů obdivovat rozkvetlé bledule do Pekla, budou moci milovníci přírody již brzy vyrazit za lilií zlatohlavou.

Dívka poděkovala svým hrdinům z Mimoně za záchranu života

Ralsko - Během spánku měla dvanáctiletá dívka srdeční příhodu, zastavil se jí dech a upadla do bezvědomí. Na pomoc jí přijeli dva policisté, kteří jí zachránili život pomocí defibrilátoru. Ve středu jim dívka osobně poděkovala.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies