VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec plánů. Z netopýří jeskyně ve Skalici je památka

Skalice u České Lípy - Díky unikátnímu netopýřímu zimovišti se z jeskyně na Skalickém vrchu stala přírodní památka. Nejspíš to znamená definitivní uzavření jeskyně pro veřejnost.

30.10.2012
SDÍLEJ:

Piskovcový důl ve Skalici.Foto: KÚ LK

Možná je to špatná zpráva pro patrioty a milovníky přírodních zajímavostí Českolipska. Možná se tam nikdo z nich už nepodívá. Jeskyně na úpatí Skalického vrchu ve Skalici u České Lípy, kterou proslavil výskyt netopýrů i pohádky Z pekla štěstí nebo Peklo s princeznou, se stává přírodní památkou.

Nařízení o novém stupni ochrany vydal Liberecký kraj. Skalická jeskyně se od nynějška bude chránit jako zimoviště netopýra velkého (Myotis myotis). Kvůli jeho výskytu byla už dříve zařazena do soustavy Natura 2000 jako evropsky významná lokalita.

„V zimě se tu vyskytuje až jedenáct druhu netopýrů. Kromě netopýra velkého také vrápenec malý, netopýr vodní, netopýr vousatý Brandtův, netopýr řasnatý, netopýr ušatý, netopýr velkouchý, netopýr severní, netopýr večerní, netopýr černý a netopýr hvízdavý," vypočítal Kristián Habrda z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Liberci.

Plán chránit celoročně jeskyni s netopýry se původně nelíbil vedení obce ve Skalici. To dokonce zvažovalo, že proti vyhlášení jeskyně přírodní památkou podá námitku. Nakonec k tomu nedošlo. „Když jsem si návrh Libereckého kraje prostudoval, došel jsem k závěru, že vyhlášením se režim jeskyně příliš nemění," vysvětluje starosta Skalice Jiří Löffelmann, proč obec proti záměru nakonec neprotestovala.

Zajímavý důl

Skaličtí původně zamýšleli, že v době od dubna do září, kdy v jeskyni netopýři nezimují, by se mohlo unikátní místo po úpravách a za určitých podmínek zpřístupnit veřejnosti. Obec chtěla představit hlavně podzemní část jeskyně, kde se těžil písek.

Expozice o historii těžby by mohla být zajímavým lákadlem pro návštěvníky obce. Těch může být díky cyklostezkám, které se budují přímo ve Skalici nebo v jejím blízkém okolí, už brzy třeba mnohonásobně víc než dosud. Z tohoto plánu ale zřejmě sejde.

Piskovcový důl ve Skalici.„V tuto chvíli bychom pro to, aby se tam mohli pohybovat lidé, museli udělat takové úpravy, že je to pro obec bez nějaké dotace finančně nereálné," říká starosta Löffelmann.

„Úplně z hlavy to ale rozhodně nepouštím. Myšlenka širšího využití jeskyně i v rámci turistického ruchu je na místě," doplnil Löffelmann.

Miliony do zabezpečení

„Zpřístupnění podzemí je pro Skalici zajímavá otázka. Naráží ale na problémy. Ten první je dokonce natolik zásadní, že ke zpřístupnění pro veřejnost zřejmě nikdy nedojde. Prostor je totiž veden jako nebezpečný. Pokud by se uvažovalo o oficiálním zpřístupnění pro veřejnost, pak by se musela zajistit „Pravidla hry", která v tomto případě schvaluje a hlídá Báňská záchranná služba, a jsou dost tvrdá. Podle mého soukromého odhadu by se jednalo o investici řádově v milionech až desítkách milionů korun," míní Kristián Havrda z Krajského úřadu v Liberci.

Podle něj od konce října do konce března by do lomu stejně nikdo nesměl vstoupit, neboť zde zimují zmínění netopýři. „Vyrušení z hibernace by pro ně znamenalo prakticky rozsudek smrti. Navíc případné investované peníze do zabezpečení důlního díla by se díky tomuto časovému omezení provozu určitě nevrátily," řekl.

Liberecký kraj přesto nyní chystá malé úpravy v jeskyni. Za zhruba 200 tisíc se odstraní zával z jeskyně, postaví se plot, obnoví se druhý vstup podzemí a zajístí se skalní stěna tak, aby byla odvrácena bezprostřední rizika závalu. V následujícím období bude ještě třeba odtěžit převis nad vchodem do podzemí.

Autor: Michael Polák

30.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Hasičská fontána.

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Desítky rodičů nezapsaly děti do školky. Hrozí jim pokuta

Severní Čechy - Podle zákona musí rodiče povinně zapsat do mateřské školy své ratolesti. Jde o děti narozené v době od září 2011 do konce srpna 2012.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení