VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupit, či nekoupit část nemocnice?

Česká Lípa - Kraj má jasno, nabízí Lípě podpoloviční podíl v tamní nemocnici. Zda město nabídku příjme, zjistíme už tento měsíc.

5.6.2016 2
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.Foto: Petr Pokorný

Nabídka, která se neodmítá. Nebo ano? V těchto dnech rezonuje Českou Lípou otázka, zda by mělo zastupitelstvo města kývnout na nabídku Libereckého kraje, který je ochoten odprodat devětačtyřicetiprocentní podíl v českolipské Nemocnici s poliklinikou, který si cení na 161 milionů korun.

O koupi bude zastupitelstvo České Lípy jednat na svém příštím zasedání na konci června. Starostka města Romana Žatecká zatím nechce výsledek předjímat. Podle ní by nemělo být pro město velkou zátěží zaplatit zmiňovaných 161 milionů.

„Česká Lípa je dobrý hospodář a jsme na to připraveni," říká starostka České Lípy a zastupitelka kraje za ČSSD Romana Žatecká, která na kraji hlasovala pro odprodej dané části nemocnice.

Nepodpořili

„Nejsem zastáncem toho, aby nemocnice měla více vlastníků. Přeci jen kraj a město mají trochu odlišnou funkci a bojím se, že by to nemuselo dělat dobrotu. Jako starosta Ralska vnímám to riziko, že Česká Lípa v budoucnu nebude mít dost prostředků na spolufinancování té spoluúčasti a že začne natahovat ruku k ostatním," říká starosta Ralska a zároveň zastupitel Libereckého kraje za KSČM Miloš Tita, který se při jednání zdržel hlasování.

V podobném duchu mluví i krajský zastupitel Jaromír Baxa, který hlasoval proti.

„Majetkový vstup města do nemocnice může být prospěšný, s tím nemáme problém. Město pak bude mít na dění v nemocnici přímý vliv. K tomu ale stačí menší podíl, třeba 15 % jako má Liberec v Krajské nemocnici Liberec. Rozdělení akcií prakticky na poloviny je nedomyšlené a v budoucnu to může ochromit chod nemocnice, například kvůli rozporům mezi politickými reprezentacemi kraje a města," říká Jaromír Baxa, člen dozorčí rady českolipské nemocnice a krajský zastupitel za Změnu pro LK.

Podporují

„Peníze nepůjdou kraji, nemocnice je použije na investice," nastiňuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta záměr, jak se získanými prostředky naloží. Pro letošek už kraj schválil podporu investic nemocnice ve výši 33 milionů korun a součástí dohody je závazek, že v dalších pěti letech dá kraj do nemocnice dalších 150 milionů.

Českolipská nemocnice by tak do roku 2021 měla k dispozici téměř 350 milionů na investice.

Přestože nemocnice vypadá po nedávném zateplení a rekonstrukci fasád navenek hezky, některá vnitřní zařízení potřebují poměrně výrazné investice. Ať už se jedná o novou dialýzu, rekonstrukci operačních sálů, přístrojové vybavení nebo rekonstrukci vnitřních rozvodů, bude pro nemocnici jistě výhodné financovat tyto projekty bez potřeby úvěrů, které by dále zvyšovaly dluhy z minulosti.

„Když jsem byla starostkou České Lípy, tak jsem tvrdila, že pokud bude nemocnice po provozní stránce stabilní a soběstačná, tak se domnívám a zastávala bych stejný názor, že je dobré, aby město Česká Lípa do nemocnice vstoupilo," říká předsedkyně dozorčí rady českolipské nemocnice Hana Moudrá a dodává, že pokud je nemocnice na území České Lípy, tak je to krok správným směrem.

Bývalá českolipská starostka zároveň mírní obavy, že by město muselo dotovat hospodářské ztráty. „Kraj nikdy nehradil ztráty, nemocnice se s tím musela vždy nějakým způsobem poprat a poslední tři roky ze zisku nemocnice umořujeme ztráty z předchozích let," podotýká Moudrá s tím, že město by se jistě v případě odkupu podílelo na vedení nemocnice a snažilo se její ztrátovosti předejít.

O zlepšující se situaci nemocnice svědčí i to, že zatímco dříve podle slov Moudré nemocnice platila faktury až se stopadesátidenním zpožděním, za současného vedení se daří situaci zlepšovat.

Za loňský rok nemocnice hospodařila se ziskem téměř 22 milionů, které rada a představenstvo navrhuje použít na úhradu dluhů z let minulých.

Autor: Jiří Jelínek

5.6.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FOTBAL - ilustrační foto.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Ilustrační foto.

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení