VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kronikáři nestačí dnešek, pátrá i po „odsunuté“ historii Tuhaně

Tuhaň - Vedl si pečlivou databázi o svých atletických startech, zejména těch zahraničních. Zapisoval si, co při cestách za závody zažil. Fotografoval.

8.6.2014 1
SDÍLEJ:

Jiří Plecháček s některými ze svých medailí (většinu jich už ale rozdal vnoučatům). Foto: Deník/Michael Polák

Díky důsledným záznamům ho oslovil starosta obce a požádal ho, zda by se nestal obecním kronikářem. Tuhaň má díky tomu po letech opět kroniku a v osobě Jiřího Plecháčka kronikáře, který se nespokojil jen se zaznamenáváním současnosti.

Sedmdesátiletý tuhaňský patriot říká, že má tři velké životní lásky: rodinu, běhání a mykologii. „A tyto tři spojuji do čtvrté, a tou je obecní kronika a pobyt tady v Tuhani. To je moje krédo."

Místním letopisům se Jiří Plecháček začal věnovat v roce 2008, ale díky jeho obrovské snaze má tuhaňská kronika nyní i svou retrospektivní část. „Tři roky jsem pátral a objížděl v několika okresech a krajích lidi, kteří k tomuto tématu měli co říct," popisuje kronikář. „Pomohlo mi to, že v době, kdy jsem s tím začínal, se v Tuhani zrovna dělala setkání rodáků."

„Bylo to jako podomní prodej vysavačů. Akorát že já nic neprodával, jen jsem naslouchal." Jiří Plecháček, Tuhaň

Protože do Tuhaně jezdil už v době svého dětství, znal se Jiří Plecháček s několika rodinami, které patřily mezi první osídlence po roce 1945. Další lidi musel dohledávat.

„Když mi řekli, že jejich maminka je už v domově důchodců v Doksech, tak jsem za ní vyrazil do Doks. Další lidé byli až v Praze, tak jsem si vzal adresu a jel do Prahy. Bylo to jako podomní prodej vysavačů, akorát že já nic neprodával, jen jsem naslouchal," říká Jiří Plecháček.

Přestože v Tuhani se po roce 1945 v podstatě zpřetrhaly vazby na původní německé obyvatelstvo, Jiří Plecháček se ve svém pátrání často dostal i dál, než jen za rok 1945. Co zjistil, už má sepsané. Desítky stran textu rozdělil tematicky do kategorií, například Kultura, Náboženství, Sport a další.

Často mu pomohly zajímavé náhody. Třeba když asi před pěti lety koupili jistí Pražáci v Tuhanci dům, ve kterém kdysi bývala škola. „Při úklidu objevili popsané papíry a ukázalo se, že jeden z učitelů vedl školní kroniku. To byl pro mě poklad," svěřuje se kronikář. „Podařilo se mi dokonce vypátrat jeho rodinu. V kronice byla zmínka o Kostelci nad Labem, jel jsem tam a našel jsem jeho dceru. Ukázalo se, že celou rodinu z Tuhaně v roce 1938 odsunuli Němci, ale úplně jinak, než jsme se stavěli k odsunu my. My jsme to dělali příliš solidně."

Pamětníci umírají

Díky objeveným školním záznamům mají Tuhanští nyní povědomí o jejich škole v období 1932 až 1938. Vědí například, že měla pět tříd německých a jednu českou. Jiří Plecháček získal také další materiály od potomka rodiny původních obyvatel z Německa. Nabízí se tedy otázka, jestli dokáže kronikář zmapovat i celou první polovinu dvacátého století své obce.

„Bojím se, že hodně lidí, kteří by ještě mohli pomoct, už v posledních letech zemřelo," odpovídá skepticky Jiří Plecháček. Jenže i kdyby už k poznání historie malé vsi na Českolipsku nepřidal nic, udělal toho pro ni jako její kronikář i bez toho strašně moc.

Autor: Michael Polák

8.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

KRÁTCE: Náměstí v Boru mění tvář, Doksy rozšířily kamerový systém

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení