VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrhy znalce nejsou jasné

Kamenický Šenov - Intenzivní zápach v družině vyhnal děti pryč. Nyní jsou zpět, škola volá po řešení.

19.6.2009
SDÍLEJ:

Vzduchotechnikou se šířil zápach do školní družiny. Ředitelka školy Hana Svobodová řekla „dost“ a pozvala soudního znalce.Foto: Deník/Radmila Pokorná

Po dva roky trvající intenzivní zápach ve školní družině se dostal na středeční jednání zastupitelů v Kamenickém Šenově. Výsledkem emočně bouřlivého zasedání je, že zpracovatel projektové dokumentace firma VCES musí do příštího týdne dodat návrh technického řešení.

„Budeme pokračovat metodou pokus a omyl, abychom zjistili, odkud vůbec zápach přichází a poté najdeme vhodné řešení,“ zdůvodnil Ota Raiter, starosta K. Šenova. Připomíná také, že ZŠ si sama najala soudního znalce, aby jí pomohl určit zdroj zápachu. „Jeho doporučení jsou poněkud vágní,“ konstatuje starosta.

Škola oslovila znalce

Před dvěma lety byl zahájen provoz nové školní družiny a následně se začal nahodile objevovat neidentifikovatelný zápach. „Nejvíce byl puch cítit ve vestibulu, na dívčí toaletě a v samotných hernách,“ připomíná zástupkyně ředitelky ZŠ Novotná. Nejčastější byl před polednem, neměl na něj vliv vyšší či nižší tlak, zda bylo slunečno nebo deštivo.

„Kontaktovali jsme firmu VCES, která provedla dílčí opatření. Začalo se výměnou sifonu, letos se pokračovalo zkouškami kamerovým systémem až po průplach kanalizace, který na naši žádost provedli místní hasiči. Bez výsledku,“ vysvětluje Novotná. Ke konzultaci přizvali i OHS v České Lípě. „Výsledkem bylo, že zápach je velmi obtěžující a není dobrý pro děti ani personál,“ doplňuje ředitelka ZŠ Hana Svobodová.

V únoru letošního roku došla oběma představitelkám školy trpělivost a písemně oznámily starostovi města, že za stávající stav odmítají nést odpovědnost. Děti jsou ohroženy zápachem neznámého složení a musely být přestěhovány do provizorních prostor.

Škola oslovila zcela náhodně vybraného soudního znalce z oboru stavebnictví. Ten na základě zkoušky zjistil, že vzduch místo aby byl odsáván pryč, je naopak přisáván. „Opačný proces fungování vzduchotechniky může nastávat častěji a může být zdrojem dopravy zápachu do školní družiny,“ píše se ve zprávě znalce Radima Alexy. Podle něj může jít o zápach z kanalizace a může souviset s lapačem tuků ve školní jídelně přímo nad družinou.

Zápach přichází vzduchotechnikou

Na jeho doporučení byly neprodyšně zalepeny veškeré kanálky a větrací mřížky, celý prostor družiny byl několik dní odvětráván a na týden uzamčen s přísným zákazem vstupu. Po určené době, skupina osmi zaměstnanců vstoupila do družiny a shodli se, že je po zápachu.

„Zápach přichází do družiny vzduchotechnikou,“ zhodnotil výsledek Radim Alexa. Ten doporučil škole kontaktovat společnost zabývající se vzduchotechnikou a nechat vypracovat příslušné odborné vyjádření. Zároveň upozornil, že je třeba zajistit potřebnou výměnu vzduchu podle hygienických norem.

Pokud zůstanou větrací mřížky neprodyšně zalepené, děti mohou být v hernách. „Teď můžeme neustále větrat, ale co bude v zimě,“ ptá se Novotná a pokračuje: „Rádi bychom se po dvou letech dobrali radikálního zásahu vycházejícího z doporučení soudního znalce. Bitva za čerstvý vzduch nás odvádí od naší práce ve škole. Stavbu jsme neprojektovali, ani nepřebírali, ale řešíme problémy, které by měl vyřešit někdo odpovědnější.“

„VCES provádí vlastní vnitřní odborné posouzení a do příštího týdne musí předložit návrh na odstranění vad,“ odpovídá Ota Raiter. Pokud společnost nepřijde s přijatelným řešením, bude okamžitě svoláno mimořádné zasedání zastupitelů města.

Autor: Radmila Pokorná

19.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení