Platí to pro Máchovo jezero nebo Hamerský rybník, kde by mohli mít potíže citliví lidé. „Zákaz koupání nyní platí pouze pro vodní nádrž Horka u Stráže pod Ralskem. Ta však k tomuto účelu neslouží,“ řekla mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

K nádrži totiž rekreanty láká vodní lyžařský vlek. „Je to vodní plocha, která vůbec není využívaná ke koupání, ale převážně k vodním sportům,“ potvrdila hygienička. Pro koupání by však voda byla kvůli nadměrnému výskytu toxických sinic nebezpečná. Nekvalitní je už od přelomu května a června.

V rybníce v Hamru na Jezeře a na Máchově jezeře bývají vlivem sinic problémy pravidelně. V Hamerském rybníce museli dokonce hygienici koupání v polovině června zakázat, na konci měsíce pak zákaz odvolali. Teď má voda v obou nádržích pouze zhoršenou jakost, kdy není vhodná ke koupání pro vnímavé jedince.

Na přírodním koupališti na Radvaneckém rybníce v obci Sloup v Čechách na Českolipsku je voda vhodná ke koupání, má ale zhoršené vlastnosti vnímané smysly.

Hygienici letos v Libereckém kraji sledují kvalitu vody na více než 30 vodních plochách. Mimo provoz jsou letos v létě v regionu koupaliště v České Lípě - Dubici, Heřmanicích nebo v Horní Polici. Nedostatky zatím letos kontroly nezjistily ani na dvou sledovaných přehradách, liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně.