VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli bažinci už se starosta Kravař obrátil na tři ministry

Kravaře, Janovice – Rozpadající se retenční nádrž v Janovicích u Kravař zdánlivě nikomu nepatří, nikdo se proto nehlásí k její opravě. 

3.8.2017 1
SDÍLEJ:

Naštvaný starosta Kravař Vít Vomáčka u zanedbané vodní nádrže v Janovicích. K její opravě se totiž nikdo nehlásí.Foto: Deník / Jelínek Jiří

Pozůstatkem po propracovaném systému nejrůznějších náhonů a napajedel jsou v Janovicích u Kravař dvě vodní nádrže obezděné žulou. Zatímco jedna se před deseti lety dočkala společně s částí přilehlého náhonu zdařilé rekonstrukce, druhá dávno neplní svou funkci a postupně se rozpadá. Starosta Kravař Vít Vomáčka se proto obrátil na českolipskou pobočku Povodí Ohře, které provádělo již zmíněnou první rekonstrukci a na jehož pozemku se nádrž také nachází.

ZEĎ BEZ PÁNA

„Vedoucí českolipského provozu Kateřina Sedláčková mi to odmítla s odůvodněním, že zdi nádrže nejsou majetkem Povodí Ohře a navíc jde jen o malá kvanta vody,“ říká Vít Vomáčka s tím, že mu poradila, aby obec otázku majitelství řešila soudní cestou, případně si opravu u Povodí Ohře objednala na vlastní náklady.

To Vomáčku do značné míry dopálilo, proto se dopisem popisujícím problém obrátil na ministra životního prostředí (MŽP) Richarda Brabce s tím, že reaguje na jeho slova o nutném šetření vodou, která vyřkl během rozhovoru ve vysílání Radiožurnálu.

HORKÝ BRAMBOR

Z ministerstva následně odpověděli, že se jedná z jejich pohledu o nezajímavý majetkoprávní spor mezi státním podnikem Povodí Ohře a obcí Kravaře. „S ohledem na skutečnost, že státní podniky povodí náleží do působnosti Ministerstva zemědělství, doporučujeme oslovit příslušné útvary Ministerstva zemědělství,“ radí starostovi ředitel odboru interního auditu a finanční kontroly MŽP Vladimír Sassmann.

„Napsal jsem tedy ministru zemědělství Mariánu Jurečkovi a pro jistotu ještě ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové. Jedná se mi totiž hlavně o zkrášlení obce,“ říká Vomáčka s tím, že se v Janovicích budou brzy předělávat rozvody elektřiny do země a nainstaluje se nové veřejné osvětlení.

„Následně bychom zde chtěli udělat komplet novou vozovku. Janovice by byly jak nové,“ říká zasněně starosta při pohledu po návsi. „Akorát tohle by nám to tady hyzdilo,“ říká ukazujíc na bažinec. Odpověď zatím žádnou nedostal.

Pozůstatky kdysi regulovatelného přepadu nádrže.

PRACUJÍ NA ANALÝZE

Vysoko položený a neregulovatelný přepad znemožňuje nádrž zcela vypustit a vyčistit. Drží se v ní mělká voda zarůstající vegetací a kamenná obezdívka se na mnoha místech drolí.

„Byli jsme již naším nadřízeným orgánem, tedy Ministerstvem zemědělství, pověřeni vypracovat analýzu problému, ale jedná se o skutečně zanedbatelnou stavbu o rozloze poloviny požární nádrže,“ říká mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Jednou z možností, jak mohlo k zmatku ohledně vlastnictví stavby dojít, mohl být převod majetku z rušených vodohospodářských správ na jednotlivé podniky povodí v roce 2004.

„Vzhledem k množství převáděného majetku mohla někde nastat chyba,“ připouští Jan Svejkovský.

Autor: Jiří Jelínek

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení