„Zjistili jsme, že neexistuje služba zaměřená právě na závislé na marihuaně. Ani sami rodiče nevědí, kam se obrátit, když jejich dítě hodně kouří,“ vysvětluje odborná ředitelka Domu abstinence Monika Plocová, proč se nová léčebna zaměří i na často bagatelizované typy závislostí.

S obdobným týmem začal Dům abstinence původně fungovat ve Ždírci na Českolipsku, jenže tam se nesetkal s ideálním zázemím, a tak se po krátkém působení přestěhoval do Jizerských hor. „Máme tady větší prostory a setkali jsme se se skvělým přijetím,“ konstatovala Monika Plocová, který si v minulosti sama prošla léčbou závislosti a později napsala čtyři knihy.

„Pokud se někdo chce závislosti zbavit, není to o tom ji omezit, ale přestat pít nebo kouřit marihuanu úplně,“ podotýká ředitelka nové léčebny.

I když výraz léčebna Dům abstinence nevystihuje. Ti, kdo za ní stojí, si zakládají na neústavním prostředí v horské přírodě. Specifikem má být i možnost rodinné terapie.

Už dnes do Domu abstinence nastoupí čtyři noví klienti, kteří byli v pořadníku. Celkem se jich do léčebny vejde dvanáct až patnáct. Standardní délka pobytu je třiatřicet dní, za které zaplatí klient 60 400 korun, tedy 1830 korun za den. „Je to nejkratší doba léčby v Čechách i na Slovensku. Ve Spojených státech ale funguje i osmadvacetidenní léčba,“ říká Monika Plocová.

Jedním dechem však dodává, že vyléčení není otázkou onoho jednoho měsíce. Lidé si mohou léčbu prodloužit a pak ještě mají možnost docházet do navazujícího doléčovacího centra, jakým je například Dům Mozaika v Praze.

Domem abstinence si prošel například pan Honza, který měl problémy s alkoholem, „Bylo to ku prospěchu. Nyní jsem z toho venku, jsem spokojený a rozvíjím se v oblastech, ve kterých jsem kdysi kvůli alkoholu ustrnul,“ říká bývalý klient.

A kde pomoc hledat? V první řadě se můžete podívat na web www.alkohol–alkoholismus.cz, kde najdete i kontakt na Dům abstinence.