VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenoxa: Boj pokračuje

Doksy - OSBD chce docílit, aby byla Lenoxe odebrána licence na dodávky tepla.

15.8.2009
SDÍLEJ:

LenoxaFoto: Deník/Eva Vlastníková

Lenoxa, provozovatel kotelny v Doksech, snad všem vyhlásila válku. Jinak se nedá ani vysvětlit, že opět bez varování omezila dodávky teplé vody do některých domácností na dokském sídlišti Pražská. Tentokrát si to ale správce těchto bytů, OSBD v České Lípě, nenechal líbit a na ředitele libereckého dodavatele tepla a teplé vody Jana Podolského podal trestní oznámení.

„Lenoxa odpojila teplou vodu na jeden den. Předem nás neupozornila a pouze v den, kdy tak učinila, vyvěsila na vchody oznámení, že se tak stalo z důvodu, že dlužíme,“ potvrzuje Jiří Kladníček, ředitel Okresního stavebního bytového družstva v České Lípě. To spravuje v Doksech na tři sta bytů v pěti panelových domech.

„Nic ale nedlužíme. Obdrželi jsme od Lenoxy v květnu, že máme zpětně doplatit ekologickou daň za rok 2008. To jsme odmítli, protože vyúčtování za loňský rok je již uzavřeno,“ vysvětluje Jiří Kladníček.

V ten moment události nabraly spád. Odpověď Lenoxy byla odmítavá a dala OSBD pouze čas, aby v přiměřené lhůtě zaplatilo. „Kontaktoval jsem Energetický regulační úřad v Jihlavě, který potvrdil náš postup s tím, že Lenoxa jedná neoprávněně,“ doplňuje ředitel Kladníček.

Lenoxa zdánlivě ustoupila o krok zpět a 27. července zaslala dopis, v němž družstvu sděluje, že nemá vůči ní žádné nezaplacené pohledávky. O pár dní později, minulý týden v úterý, ale provozovatel kotelny dodávky teplé vody zastavil.

Jiří Kladníček byl v zrovna na dovolené. Tu přerušil a okamžitě začal s Lenoxou jednat. „Volal jsem na sídlo firmy do Liberce, ale tam mi pouze řekli, že Jan Podolský je mimo kancelář a pokud mám problém, ať jej napíšu mailem,“ podotýká ředitel OSBD a nijak neskrývá podiv nad takovým jednáním.
„Kontaktoval jsem proto opět energetický regulační úřad a tam mi opět dali za pravdu, že Lenoxa jedná protiprávně,“ uvádí Kladníček. Zároveň konzultoval záležitost se starostu Doks Zdeňkem Kremnickým, protože v podobné situaci byla i dokská mateřská školka. „Řekl mi, že máme zaplatit,“ říká Jiří Kladniček.

Další telefonické jednání vedl Jiří Kladníček s ředitelem územního inspektorátu Státní energetické inspekce v Liberci Petrem Stejskalem. „Ten se nabídl, že se pokusí zjistit stav a bude kontaktovat Jana Podolského. Octnul se tak v roli zprostředkovatele komunikace mezi družstvem a Lenoxou,“ doplňuje ředitel OSBD.
Aby nájemníkům tekla teplá voda, tak družstvo pod tímto nátlakem nakonec zaplatilo „dlužnou“ pohledávku.

Deník kontaktoval ředitele Lenoxy Jana Podolského, aby se zeptal, co bylo důvodem omezení dodávek teplé vody.

„Napište mi, prosím, o které byty se konkrétně jednalo. Přepošleme Váš dotaz správci OSBD Č. Lípa,“ zněla vyhýbavá odpověď z Liberce.

„Obrátili jsme se na Státní energetickou inspekci do Liberce a také na jihlavský energetický úřad se stížností, že Lenoxa porušuje energetický zákon a podmínky smluvního ujednání mezi odběratelem a dodavatelem tepla. Požádali jsme také ERÚ o odejmutí licence na dodávky tepla firmě Lenoxa. “ popisuje další kroky družstva Jiří Kladníček.

Družstvo rovněž v pátek podalo na Jana Podolského trestní oznámení na policii, kdy jej viní z vydírání.

„Lenoxa jednoznačně porušuje pravidla, bere si lidi jako rukojmí,“ nekompromisně odsuzuje jednání liberecké společnosti Jiří Kladníček.
„Družstvo má ve vlastnictví a správě téměř deset tisíc bytů po celém okrese. Teplo do domů nám dodává třináct nejrůznějších dodavatelů. Zodpovědně mohu prohlásit, že nejhorší partner a navíc nejdražší teplo nám dodává Lenoxa,“ říká dále ředitel Kladníček.

Podobné zkušenosti s Lenoxou má i Mateřská škola Pražská v Doksech, v níž netekla teplá voda koncem června, a to i přes to že školka byla plná malých dětí.

Své by mohlo vyprávět i deset Společenství vlastníků bytových jednotek na sídlišti Pražská v Doksech.

Nespokojeni s cenou jsou i odběratelé tepla a teplé vody v Ralsku.

Ti všichni se obrátili jak na SEI v Liberci, tak i na ERÚ v Jihlavě, s žádostí, aby obě instituce přešetřili cenovou politiku Lenoxy.

Autor: Radmila Pokorná

15.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení