VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lev od sklářů z Boru pouští duhy na ministerstvu obrany v Haagu

Nový Bor, Haag - Lustr ze třiceti tisíc křišťálových ověsů poprvé rozsvítil nový nizozemský král.

11.6.2013
SDÍLEJ:

Lustr ve tvaru holandského erbovního lva vznikl ze spolupráce mezi novoborským Kolektivem a designérem Hansem van Bentemem.Foto: Kolektiv Ateliers

Další úchvatné dílo, které mají na svědomí skláři z Nového Boru, mohou obdivovat lidé v zahraničí. Nejnovějším kouskem je obří lustr ve tvaru jednoocasého skleněného lva uvnitř hlavní lobby nové budovy holandského ministerstva obrany v Haagu. Dílo, které tvoří třicet tisíc ověsů z olovnatého křišťálu, vzniklo na základě spolupráce novoborské firmy Kolektiv a holandského designéra Hanse van Bentema.

Třímetrový skleněný lev, který kopíruje holandského erbovního lva (na rozdíl od českého má pouze jeden ocas), byl v Haagu připravený už několik měsíců. Na informace o unikátním díle ale platilo embargo, protože rozsvícení lva se při slavnostním otevření nové budovy ministerstva obrany ujmul sám nový holandský král Vilém Alexander, pro kterého to bylo připravené jako překvapení.

Na počátku skicaLustr ve tvaru holandského erbovního lva vznikl ze spolupráce mezi novoborským Kolektivem a designérem Hansem van Bentemem.

„Lev pro ministerstvo v Haagu představuje určitý archetyp naší spolupráce s Hansem van Bentemem. On přijde s nápadem, skicou. A v Kolektivu pak vzniká všechno ostatní, včetně vizualizace. Hans většinou přichází s nějakou šíleností a my ji tady uvádíme do reálu," popisuje Zdeněk Kudláček, sklářský výtvarník a designér novoborského Kolektivu. „Začínáme malým modelem, na kterém si vyzkoušíme tvar a možnost fungování konstrukce. Pak se všechno musí staticky spočítat."

Lev na tři kusy

Ručně vyráběné komponenty vznikaly na huti v Lindavě. Tělo lva tvoří tisíce drobných křišťálových perel. „Jejich nejzajímavější hodnota spočívá v tom, že se velmi intenzivně blýskají. Díky rozkládání denního světla dělají výrazné duhy, za tmy díky malým LED zdrojům svítí jako lustr," vysvětluje Zdeněk Kudláček.

Ačkoli lev, který na výšku měří tři metry a váží dvě tuny, vypadá jako jednolité dílo, ve skutečnosti je složený ze tří částí. „V pase se dělí na dvě části a třetím dílem je ocas. Všechny jsou k sobě přišroubovány," popsal Kudláček. Kolektiv pro holandské ministerstvo obrany zajistil převoz a dodává i veškerý servis, včetně údržby a čištění.

Lev není prvním dílem, které vzniklo na linii spolupráce mezi Novým Borem a designérem Hansem van Bentemem. Sedmačtyřicetiletý Holanďan je totiž na Novoborsku jako ve druhém domově. S mnoha místními skláři ho pojí blízké přátelské vazby, kromě Kolektivu spolupracoval také se sklárnou Ajeto, na podzim se v Boru účastnil mezinárodního sklářského sympozia a městu věnoval skleněnou sochu Bojovníka, která zdobí kruhový objezd na hlavní novoborské třídě T.G.M.

Krystaly v Amsteru

S Kolektivem letos také v Amsterodamu představil unikátní patnáct metrů vysokou plastiku z obřích krystalů Crystal Growth, která využívá kontrastu mezi vnímáním objektu za denního světla a v noci, kdy se celé dílo rozzáří barevnou světelnou show. „Spolupráce s Kolektivem je pro mne vždy inspirující, neboť hluboká znalost oboru a technické zázemí dílen vždy posune prvotní záměr směrem k dokonalosti," pochvaluje si holandský designér.

Lustr ve tvaru holandského erbovního lva vznikl ze spolupráce mezi novoborským Kolektivem a designérem Hansem van Bentemem.

Autor: Michael Polák

11.6.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení