VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libanonec Zouhair Jalloul mapuje historii českého skla

Nový Bor - Regionální skláři a produkty jejich práce proslavili sever Českolipska. Po staletích jejich trpělivé činnosti se sklo v hutích v Novém Boru stalo synonymem pro řemeslnou a uměleckou zdatnost našich předků.

30.3.2010 2
SDÍLEJ:

Zouhair Jalloul pochází původně z Libanonu. Foto: Deník

Díky nim se české sklo prosadilo na všech světových trzích a dělalo dobré jméno celé republice. Snad nic nepostihlo české skláře tolik, jako poslední léta, během kterých se potýkali s celou řadou ekonomických problémů. V poslední době se snad začíná blýskat na lepší časy. Nejedna sklárna vstává z popela a znovu soutěží o exkluzivní zakázky po celém světě.

Zajímavou osobností, která v několika posledních dekádách spoluurčovala cestu českého skla, je Zouhair Jalloul, který se ve sklářském průmyslu pohybuje více jak čtyřicet let.

Prodával ve Skloexportu

Zouhair Jalloul pochází původně z Libanonu. V roce 1968 promoval na Vysoké škole ekonomické v Praze v oboru mezinárodních ekonomických vztahů.

Hned po studiích se stal zástupcem Skloexportu, pod jehož křídly prezentoval a prodával české sklo do celého světa. Mezi jeho zákazníky patřily panovnické rody arabského světa, dodával svítidla do svatých míst v Mecce a jeho vázy dostali George Bush a jeho syn, Bill Clinton, Jean-Claude Van Damme či módní návrhářka Blanka Matragi.

„Konec Skloexportu bylo to nejsmutnější, co české skláře mohlo postihnout. Byl to podnik, který vyvážel do celého světa a měl padesátileté zkušenosti,“ vzpomíná.

Vrací se k navrhování

V posledním roce se po finančních těžkostech minulých let vrací Zouhair Jalloul k navrhování a designu. „V současné době už děláme jenom exkluzivní věci. Když děláte levné věci, řemeslná úroveň upadá. Dnes se však opět pomalu zlepšuje,“ vysvětluje.

Během posledních let pracuje Zouhair Jalloul na knize mapující historii českého sklářství očima člověka, který jeho produkty vyvážel do zahraničí a setkával se po celém světě s pozitivními ohlasy na české sklo.

Kniha by měla vyjít v průběhu příštího roku pod názvem Tradice českého skla přežije a budou v ní obsaženy vzpomínky autora na setkání s význačnými lidmi, kteří se zasadili o dobrou pověst českého skla ve světě nebo byli zákazníky Zouhaira Jalloula.

Zajímavé je vyprávění o Billu Clintonovi, kterému Václav Klaus věnoval během jeho návštěvy v Praze vázu ze skláren Zouhaira Jalloula a jež měla větší úspěch než saxofon, který dostal prezident Clinton od Václava Havla.

Kvalita a nápady jsou zde

V jiné historce autor čtenáře zavede do Dubaje, kde v době vyprávění nestálo nic moc víc než poušť a kde společně se svým bratrem montoval osvětlení v sultánově paláci. „V knize píšu o tradicích, protože bez tradice to nejde, musíme se vrátit do historie. I když Čína zaplavuje svět levnějšími výrobky, kvalita a nápady jsou zde,“ popisuje výjimečnost českého skla Zouhair Jalloul.

V současné době je Zouhair Jalloul poradcem ve firmě Egermann, kde právě pod jeho vedením dokončili vzorky pro královskou rodinu v Saúdské Arábii.

Zouhair Jalloul neváhá odpovědět ani na otázku, proč zkrachovala v posledních dvaceti letech celá řada sklářských podniků v regionu.
„Bylo to dáno špatnou státní politikou, která dostatečně nepodporovala zaměstnavatele, ale také pasivností bank, které v České republice nejsou dostatečně flexibilní, jak by pro výrobu bylo třeba,“ říká Zouhair Jalloul a dodává: „Pokud firma zaměstnává pětadvacet a více lidí, musí dostat od státu úlevu na daních, jinak lidi ztratí práci, a to sebou nese, jak říkal můj oblíbený politik rakouský kancléř Bruno Kreisky, alkoholismus, rozvody a kriminalitu. Kde je práce, tam je sociální situace stabilizovaná.“

Autor: Tomáš Cidlina

30.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na roční hostování přišel do Lípy z AC Sparta Praha futsal Patrik Mažári, který již u českolipského klubu působil v minulé sezoně.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Uzavřené a rozkopané je v těchto dnech náměstí Míru v Novém Boru.

KRÁTCE: Náměstí v Boru mění tvář, Doksy rozšířily kamerový systém

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Českolipsko – Přečtěte si výběr toho, co se dělo ve Vašem městě a okolí minulý týden.

Porážku Boru zajistil jediný hráč

Hrobce /FOTOGALERIE/ - O prohře Nového Boru na půdě SK Hrobce rozhodly dvě chyby.

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Česká Lípa - Českolipskou nemocnici posílí jedenáct nových doktorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení