Během uplynulého víkendu v Mladé Boleslavi soutěžili psi nejrůznější plemen, barev a velikostí. Konala se zde národní výstava psů. O tituly bojovalo zhruba tři tisíce psů.

V areálu Krásné louky u řeky Jizery předváděli pejsci s průkazem původu svůj naučený postoj, běh, pěstěnou srst, zbarvení a další přednosti. V sobotu soutěžila hlavně pastýřská, lovecká a dekorativní plemena, v neděli služební a bojové rasy, výjimku tvořily například čivavy, japonští špicové či grifonci.

Zvláštní skupinu tvořila takzvaná neuznaná plemena, jejichž standardy Mezinárodní kynologická federace dosud neuznala. Jedním z takových plemen je Pražský krysařík, přestože se v českých zemích chová již od středověku a jako jeden z mála nese ve svém názvu i národní odkaz.

Až na konci areálu, v poslední ohrazené ploše, stáli právě Pražští krysaříci a jejich páníčkové. Nejvíce se jich sešlo černých krátkosrstých s pálením, ale k vidění byli i krátkosrstí hnědí a dokonce jedna hnědá fenečka s dlouhou srstí. Miniaturní pejskové se střídali jeden po druhém na výstavním stole, kde je kontroloval rozhodčí Řehánek a uděloval jim hodnocení.

U Pražských krysaříků je nejdůležitější pohyb tzv. předvedení a stavba těla. Každý pejsek předvedl také chůzi a běh se svým pánem. Pes by měl mít při běhu hlavičku vzpřímeně.

Na předváděcím stole se pak kontroluje pevnost uší a výrazný stop (kořen nosu). Čumáček by neměl být splácnutý jako u čivavy, ale zase ne moc dlouhý jako u pinče. Plusem je rozdělený hrudní znak. Co se týče zubů, měli by mít nůžkový skus.

Pražští krysaříci jako všechna malá plemena trpí onemocněním luxace pately (vykloubení čéšky – pozn. red.). To se na výstavách také kontroluje. Ve výstavním kruhu se vystřídalo kolem pětadvaceti krysaříků. Mnohem oblíbenější jsou klubové výstavy, kde se sejde i osmdesát těchto malých psíků.

Kraj reprezentovala Lucie Přibylová z Liberce se svými dvěma fenkami Pražského krysaříka, černou krátkosrstou Loreenkou (Loreen Crown Poly Fedar) a hnědou dlouhosrstou Čoko (Cocolade Gi Doll Fedar). První na řadu přišla hnědá dlouhosrstá krysařička Čoko, jejíž dlouhá srst je stále raritou.

Vzhledem k tomu, že hnědých dlouhosrstých krysaříků ještě tolik není, tak u spousty lidí budí zájem a dotazy. „Moje Čoko je stále ve vývoji, úhlení končetin v pořádku, drobná hřbetní linie, temperamentí předvedení, ale je bohužel vyšší v kohoutku tudíž dostala známku Nadějná jednička. Byla také v časopise Svět psů. Lidé si je někdy pletou s rasou Ruský toy,“ vysvětlila majitelka.

Přibylová vlastní také chovatelskou stanici Pražských krysaříků Mon Miracle a plánuje na podzim nebo na jaře štěňátka. „Z mé druhé fenky byl rozhodčí nadšený. Má jemnější konstituci, nůžkový skus, temperamentní pohyb a jemný výraz, jak pan Řehánek zhodnotil, tudíž hodnocení výborná jednička,“ zhodnotila úspěchy své druhé fenečky chovatelka.