VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou na peníze opatrnější

Českolipsko - Domácnosti jsou v současnosti nadmíru zadlužené, a pokud jeden z partnerů ztratí zaměstnání, pak to pro chod rodiny bývá kritické.

22.11.2010
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

Lidé mnohdy ani netuší, jak v takovém případě postupovat dál. Bohužel, domácnosti často ani neřeší, jak naložit se svými financemi ve chvíli, kdy jsou příjmy zajištěny.

Česká národní banka zveřejnila v rámci měnového přehledu, jak je to v Čechách se zadlužeností domácností. Statistika je neúprosná a v pololetí přesáhl celkový dluh částku jeden bilión korun. „Zatím máme s manželem práci oba,“ poznamenala Alena Spurná z České Lípy a zároveň přiznala, že neví, jak by se zachovala v případě finanční tísně.

Nezbytné znalosti pro všechny

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který se uskutečnil na základě požadavku ČSOB, se přes šedesát procent lidí orientuje v oblasti ekonomiky a více než pětina Čechů je vysoce finančně gramotná. Českolipsko má za sebou čtrnáct seminářů v deseti obcích právě na téma finanční gramotnost.

„Návštěvnost seminářů byla velmi dobrá a každého z nich se zúčastnilo průměrně dvacet až třicet lidí z jednotlivých obcí,“ poznamenala Marcela Ottová, mluvčí českolipského úřadu práce s tím, že seminář absolvovalo celkem tři sta dvacet lidí. Interaktivní formou byly lidem nabídnuty ekonomické a finanční informace o tom, co dělat, kdy a jak danou situaci řešit.

Půjčka je často vysoce riziková

„Vzhledem ke skutečnosti, že problém rodinných financí velmi často souvisí se ztrátou zaměstnání, byla součástí seminářů také část, věnovaná hledání zaměstnání,“ upřesnila Marcela Ottová. Kolik informací absolventi využijí, ukáže čas. Účastníci v závěrech seminářů hodnotili přínos formou dotazníku a hodnocení vyzněla velmi pozitivně.

„Lidem, kteří absolvují podrobné seznámení s tokem osobních financí, s riziky, spojenými s určitým chováním v této oblasti, riziky spojenými s velmi pestrou nabídkou různých produktů a půjček, se otevírají oči,“ upozornila mluvčí ÚP Marcela Ottová. „Zjišťují, kam až by se mohli dostat, pokud nebudou správu svých financí brát vážně a bezhlavě budou reagovat na nejrůznější lákadla finančních produktů.“

„Pokud mně nabídnou nějakou úvěrovou kartu, třeba na dvacet tisíc a budu ji potřebovat, tak si ji vezmu,“ poznamenal k možnostem řešení finanční tísně Českolipan Josef Louda. Bohužel není jediný, kdo situaci řeší takto.

„Když jsme měli častá peněžní vydání, vzala se další půjčka a s ní jsme chtěli částečně uhradit i tu předešlou,“ podotýká s hořkostí o propasti dluhů Antonín Nechvátal a dodává, že to je začarovaný kruh. Takovým lehkovážným jednáním se otevírá bezedná tlama zadluženosti, ze které je těžké uniknout a není daleko k osobnímu bankrotu.

Příliš drahá nevědomost

Ministerstvo financí a Česká národní banka už před více jak dvěma měsíci oznámily, že chtějí snížit finanční negramotnost Čechů. Peněžní neznalost mnoho lidí uvrhne do nezvladatelných dluhů a je neustále nutné hlídat své finance i to, jak s nimi naložíme.

„Finanční gramotnost jako téma je běžně součástí poradenských programů, které pořádáme pro uchazeče o zaměstnání,“ upozornila Marcela Ottová s tím, že toto téma považuje úřad práce za tak důležité, že je od vzdělavatelů jednoznačně požadují. V současnosti něco málo přes třicet procent obyvatel má alespoň základní znalosti v oblasti financí a zhruba osm procent se v něm naopak zcela ztratí.

Je pravděpodobné, že lidi ponaučily nejen semináře, ale třeba i bankovní spotřebitelský úvěr, kde donedávna byly bankovní poplatky šikovně ukryty a klient v konečném důsledku půjčenou částku přeplatil i o třetinu. Většinou to zjistil ve chvíli, kdy chtěl úvěr předčasně splatit.

Autor: Tomáš Mařas

22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Jak reklamovat koupený dům či byt

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

Nejen děti fascinují skleněné figurky. Kdo někdy nezatoužil mít doma pro štěstí skleněné prasátko, želvičku, ještěrku nebo pejska. A právě takové figurky vyrábí i sklářka Zdeňka Štrohalmová. Na vaše přání přemění skleněnou trubičku v cokoli.

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení