Pozměněné promítání v kinech, minuty ticha a státní vlajky spuštěné na půl žerdi. Tak teď vypadá život ve všech městech a obcích na Českolipsku. Státní smutek nad úmrtím bývalého českého prezidenta Václava Havla, který začal ve středu a potrvá až do pátku, se nese ve znamení tichých vzpomínek a světla svíček.

Květiny, svíčky a fotky Václava Havla s černým pruhem začali lidé spontánně nosit na nejrůznější místa v okrese již v neděli. Tedy jen pár hodin poté, co se dozvěděli smutnou zprávu o úmrtí bývalého prezidenta. Každý den na těchto místech svíček přibývá, lidé se u nich zastavují, aby věnovali českému státníkovi tichou vzpomínku či se za něj pomodlili.

Spontánně vznikala pietní místa

Několik desítek svíček přinesli v neděli odpoledne lidé například k morovému sloupu na náměstí T. G. Masaryka v České Lípě. Ten samý den v osm hodin večer se u něj konalo také smuteční shromáždění, které narychlo svolal zakladatel českolipského Občanského fóra Miroslav Hudec. Pietní místo zřídili také u cvikovského kostela.

„Místní farář založil pietní místo u kostela hned v neděli odpoledne. Je na něm podobizna Václava Havla, česká vlajka a plno svíček a květin. Lidé ho hojně navštěvují,“ řekla starostka Cvikova Šárka Jakobi.

Na Václava Havla vzpomínají lidé také u mimoňského muzea nebo pod vánočním stromem na Náměstí Míru v Novém Boru. I tam lidé přicházejí zapálit svíčky k uctění památky Václava Havla a pokládají květiny.

Uctít památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla mají lidé možnost v novoborském sklářském muzeu. V jeho vstupních prostorách radnice zřídila pietní místo s kondolenčními listinami.

Soustrast nad úmrtím Václava Havla sem mohou obyvatelé Nového Boru přijít vyjádřit od čtvrtka 22. prosince až do pátku 23. prosince. Po oba dny zde budou kondolenční listiny k dispozici od 9 hodin do 12 hodin a poté od 13 hodin do 17 hodin. Kondolenční listy pak budou odeslány prezidentské kanceláři. Ta je následně předá rodině a pozůstalým Václava Havla.

Oficiální rozloučení s Václavem Havlem představitelé měst a obcí na Českolipsku neplánují. Jen v Žandově místní zastupitel Ivan Bílek zve lidi, aby přišli na fandovské náměstí zapálit svíčku přesně v páteční poledne, tedy v čas Havlova pohřbu.

Na všech radnicích ovšem vlají státní vlajky, jenž jsou spuštěné na půl žerdi, a černé prapory. Například ve Skalici u České Lípy visely vlajky už od úterního večera. Černé fábory vyvěsili také na školách nebo například ve Vlastivědném muzeu v České Lípě.

„Na uctění památky zesnulého prezidenta jsme pondělní zasedání zastupitelstva zahájili minutou ticha,“ informoval starosta Zákup Radek Lípa. Stejně tak učinili českolipští zastupitelé na svém středečním zasedání.

V Doksech, Mimoni a v České Lípě mají také lidé možnost podepsat se na kondolenční listiny, které se příští týden hromadně odešlou do kanceláře zesnulého prezidenta. V informačním centru na českolipském náměstí jsou listy k dispozici už od úterka.

Do středečního odpoledne jich lidé stačili podepsat už pět. Poděkování Václavu Havlovi za to, co pro český národ vykonal a nebo jeho památný výrok, že láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, jsou nejčastější věty, které se v kondolenčních listech objevují. Podepsat se do nich mohou také lidé v mimoňském muzeu nebo na dokském městském úřadě.

Divadla na Českolipsku svůj program příliš upravovat nemusela, ve dnech státního smutku mělo proběhnout totiž jen jedno představení. Vystoupení s názvem Výprodej pánů Kaisera s Lábusem, které se mělo konat ve středu v Jiráskově divadle v České Lípě, se přesunulo na leden.

Kina v České Lípě a v Novém Boru budou během státního smutku normálně promítat. „V úvodu každého promítání ale diváci uctí památku Václava Havla minutou ticha, během níž se na plátně objeví jeho fotografie doplněná mottem, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Z důvodů piety zrušíme také reklamní upoutávky před filmem,“ doplnil Radovan Novotný, jednatel společnosti Kultura Nový Bor, s.r.o.