VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem v Lípě hrozí, že si zřejmě za teplo pořádně připlatí

Česká Lípa - O jedenáct stovek chudší rodinné rozpočty nebo ten městský hned o dva miliony. Takové dopady může mít na život Českolipanů plánované odpojení sídliště Sever od teplárny

16.2.2011 12
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Peněženky všech Českolipanů se mohou pěkně prohnout, pokud CPI Byty a. s. získají stavební povolení a odpojí sídliště Sever od centrálního zdroje vytápění. Například obyvatelé městských bytů mohou ročně zaplatit zhruba o jedenáct set víc než doposud.

O několik desítek až stovek tisíc korun si výdaje za teplo ukousnou i z již nyní dost napnutých rozpočtů škol a sociálních služeb. „Máme avizované, že se na sídlišti Sever odpojí na šestnáct set bytů, což představuje více než patnáctiprocentní roční odběr tepla. Odhadujeme tak, že ostatní odběratelé v České Lípě zaplatí v příštích letech o padesát korun za gigajoul více, než kdyby k odpojení nedošlo,“ avizoval po zveřejnění plánů CPI Byty a. s. minulý týden předseda představenstva Českolipské teplárenské Tomáš Balcar.

Nyní teplárna své odhady zpřesnila a ty nejsou pro obyvatele České Lípy ani pro samotnou radnici nikterak příjemné. Podle kalkulace, kterou má Deník k dispozici, by jen samo město mělo z rozpočtu vydat za své příspěvkové organizace, tedy školská, sociální, kulturní a sportovní zařízení, více než dva miliony korun za odběr tepla a teplé vody, než tomu je doposud.

„Celá kauza je teprve na začátku, proto nebudeme spekulovat o jejím dalším vývoji,“ reagovala starostka Hana Moudrá na dotaz, jak by radnice řešila tak výrazný zásah do napnutého rozpočtu.

Pro připomenutí: za loňský rok Českolipská teplárenská účtovala za dodávky tepla a teplé vody 555 korun za gigajoul. Vzhledem k tomu, že centrální dodavatel investoval v poslední době nemalou částku do zařízení, mimo jiné kogenerační jednotky, vznikl zde jeden z nejmodernějších systémů v republice. Ten má pomoci zajistit a stabilizovat cenu tepla pro odběratele.

Školy si připlatí statisíce

Pokud CPI Byty a. s. realizuje letos v létě svůj záměr přechodu od centrálního zdroje vytápění ve prospěch tepelných čerpadel a plynových kotlů, dojde k nabourání celého systému, a tím navýšení cen pro všechny zbývající odběratele. A tak podle aktuálních propočtů teplárny může zaplatit největší českolipská základní škola – 28. října na Špičáku – o více než 352 tisíc korun ročně víc za teplo. Jiná základní škola – na sídlišti Sever – pro změnu vydá přes 239 tisíc korun.

Zdražení se nevyhne ani mateřským školám. Na Špičáku se suma pohybuje k téměř 150 tisícům, u ostatních mateřinek se pak jedná o navýšení v řádu desítek tisíc. Příspěvková organizace města Sport Česká Lípa si může připlatit až 270 tisíc, v kolonce u Sociálních služeb města Česká Lípa je částka přes 113 tisíc a kolem sta tisíc zaplatí Kultura Česká Lípa.

V době, kdy stoupají náklady za elektřinu, vodu nebo plyn nejde rozhodně o nezanedbatelné částky. Co se tedy může stát? Školy mohou omezit už tak dost omezený nákup učebních pomůcek, může se klidně zdražit vstupné na kulturní a sportovní akce.

Kraj zpráva nepotěšila

S napnutým rozpočtem se potýká i Krajský úřad Libereckého kraje, jehož tři příspěvkové organizace v České Lípě jsou rovněž odběrateli Českolipské teplárenské. A ač by mohl kraj ročně zaplatit oproti městu „pouhých“ 200 tisíc korun navíc, informace o tom nijak nepotěšila krajského radního pro ekonomiku a investice Zdeňka Bursu.

„Pokud Českolipská teplárenská případné navýšení plateb navrhne a zdůvodní, budeme o tom jednat. Ovšem krajský rozpočet na financování školství a sociální sféru je již tak hodně napjatý a je pravděpodobné, že jakákoliv změna k horšímu může být pro naše příspěvkové organizace neakceptovatelná. Pokud se s dodavatelem tepla nedohodneme, budeme zřejmě muset hledat jiná řešení,“ řekl radní pro ekonomiku a investice Zdeněk Bursa.

„Samozřejmě případný pohyb cen směrem vzhůru nás netěší, ale počkáme na oficiální informace České teplárenské,“ doplnil náměstek hejtmana LK pro školství Radek Cikl.

Gymnázium: velký problém

Krajský úřad provozuje v České Lípě mimo jiné gymnázium. To by si mohlo podle propočtů teplárny připlatit něco málo přes sto tisíc navíc.

„Za loňský rok jsme jen za teplo zaplatili přes milion korun a už tato suma tvoří zhruba třetinu našeho ročního rozpočtu. Nedovedu si ani představit, co budeme dělat, pokud dojde k navýšení. Museli bychom hodně omezit nákup školních pomůcek nebo inovaci fondu učebnic. Byli bychom postaveni před velký problém, už teď máme v rozpočtu o sto padesát tisíc korun méně,“ reagoval ředitel Gymnázia Česká Lípa Stanislav May.

Možné zdražení by se samozřejmě nevyhnulo ani samotným obyvatelům. Příkladem mohou být lidé bydlící v městských bytech, kterých je zhruba na čtyři sta. Z výpočtů Českolipské teplárenské by se v nich náklady za teplo navýšily o téměř 450 tisíc. To znamená, že rodinný rozpočet každé této domácnosti by byl chudší zhruba o jedenáct set korun ročně.

Autor: Radmila Pokorná

16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Výprava PK Č. Lípa v Praze: Jakub Češka, Matyáš Hřebík Petra Chocová, Adéla Kopecká, Daryna Naboichenko, Nadia van Wassem.

V Praze - Podolí se dařilo především Petře Chocové

Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Myslivecký den nabídne zvěřinové speciality i pokus o rekord

Cvikov - Nejen pro milovníky myslivosti bude sobotní akce v areálu letního kina ve Cvikově. K vidění a hlavně slyšení budou například myslivečtí trubači a nebude chybět ani bohatá tombola.

FOTOOHLÉDNUTÍ: „Jděte už domů," volal v Lípě Tomáš Klus na publikum

Česká Lípa - Fantastická atmosféra vládla v českolipském Kulturním domě Crystal během nedělního vystoupení Tomáše Kluse.

KRÁTCE: Vlčí hlídky u Doks očekávají příchod mláďat. Rytíři obsadí hrad

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

Mimoň – Neznámou sypkou látku, která přišla s výhrůžkou v obálce do provozovny řeznictví v Mimoni, hasiči zajistili a odeslali laboratoři.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies