VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípa musí ušetřit 90 milionů

Česká Lípa - Právě o takovou cifru se v důsledku hospodářské recese sníží příjmy města v letošním roce. V prvním kole snížilo město rozpočet o 67 milionů, další omezení připravuje.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

Už z hodnocení propadů příjmů za první pololetí plyne, že do městské kasy přišlo pouze 55% plánovaných příjmů. „Propad daňových příjmů, který se více začal projevovat ve druhém čtvrtletí letošního roku, zatím nezpůsobil napjaté cash-flow města. Největší čerpání rozpočtu ale lze očekávat v závěru roku,“ uvedla tisková mluvčí radnice Kateřina Amrichová.

Rozpočet pro letošní rok počítal s příjmy 680 milionů korun. Předpoklad propadu příjmů je devadesát milionů. „V září jsme propad snížili o šedesát sedm milionů, a to financováním tří investičních akcí z investičního fondu,“ upřesnila starostka Hana Moudrá. „Jsou to akce, na něž máme přislíbené dotace. Ty ale dostaneme až po dokončení a vyúčtování v příštím roce.“

Město hledá další úspory, kterými by pokrylo schodek ve výši 22 milionů. „Ušetříme na mzdách a každý odbor musí předložit plán omezených výdajů,“ vysvětlila starostka.

Propouštět úředníky nebudou

S propouštěním úředníků radnice nepočítá. V loňském roce tu proběhl personální audit, po němž propustili šestnáct úředníků, což představuje úsporu na mzdách asi pět milionů korun. Část z nich rozdělili jako odměny zaměstnancům, zbylé 2,7 milionů ušetří.

Díky investičnímu fondu město nemusí zastavit naplánované akce. Je v něm dvě stě milionů, které pocházejí z prodeje akcií ČLT, přebytků hospodaření z minulých let a z prodeje bytového fondu.

Pro užití těchto peněz stanovili zastupitelé pravidla: mohou být využité na investiční akce nad deset milionů korun. Město je chce použít na stavbu víceúčelové sportovní haly a rekonstrukci Jiráskova divadla. „Investice běží a zatím situace vypadá tak, že si nebudeme muset brát úvěry,“ dodala Hana Moudrá.

Výhled na příští rok není nijak veselý. Jak řekl místostarosta Jan Stejskal, při tvorbě rozpočtu počítají s polovinou částky na investice oproti letošnímu roku.

Největší snížení výdajů
Jde o akce, které jsou v rozpočtu odboru rozvoje majetku a investic. Ty jsou spolufinancované dotacemi. Město je ale musí nejprve dokončit a zaplatit, pak může očekávat peníze z dotačních titulů ve výši až devadesáti procent.
- „Hasičské vozy CAS - 13 milionů
- „DPS - zateplení fasády a výměna oken“ – 21,5 milionů
- „ZUŠ - zateplení fasády a výměna oken“ – 17 milionů

Autor: Eva Vlastníková

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FOTBAL - ilustrační foto.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Ilustrační foto.

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení