VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípa nemá dobrý vztah ke své nemocnici, vytušil šéf zdravotnictví

Česká Lípa - Nový krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa navštívil nemocnici. Oprava rozvodů se podle něj nedá odkládat.

17.3.2015 7
SDÍLEJ:

Radní Petr Tulpa (vlevo) si prohlédl některá pracoviště, ale i na střechu monobloku, strojovnu chlazení, strojovnu vzduchotechniky pro operační sály, strojovnu výtahů nebo nově přemístěné a rekonstruované sesterny.Foto: Petr Pokorný

Chladný nebo spíše žádný vztah. Tak vidí spojení mezi městem Česká Lípa a zdejší nemocnicí, jež je ve vlastnictví Libereckého kraje, nový krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa.

Údiv nad tím, že mezi nemocnicí a městem nejsou pevnější vztahy, vyjádřil minulý týden během své poslední návštěvy v České Lípě.

„Divím se, že českolipská nemocnice nemá vztah k městu Česká Lípa, ve kterém se nachází a kde poskytuje svoje služby. Chybí mi tu vztah, jaký je běžný ve všech ostatních nemocnicích," řekl Tulpa. „Tam všude město působí, a to i v případech, kdy v těchto nemocnicích nemá majetkový podíl. Takový prázdný vztah není ku prospěchu, protože nemocnice je jednoznačně především pro českolipské občany a obyvatele přilehlého regionu."

Podíl města je prý jako paní Colombová

Tulpova kritika nebo údiv přichází ve chvíli, kdy město Česká Lípa nemá ani žádného svého zástupce v dozorčí radě nemocnice. Předsedkyní dozorčí rady je sice bývalá starostka Hana Moudrá, ta už ale k městu jako k instituci není v žádném vztahu, respektive v úplně stejném jako kterýkoliv jiný Českolipan, jenž ve městě žije a politicky se neangažuje.

Česká Lípa také do této doby neřešila otázku možného majetkového podílu v nemocnici. Dosavadní vlastník Liberecký kraj sice vícekrát naznačil, že by o vstup města stál, v České Lípě ale toto téma nikdy (ani za předchozího vedení města) neproběhlo jakoukoliv veřejnou diskusí.

Současná radniční koalice v České Lípě, kterou zřejmě v těchto dnech čeká obměna, také k případnému majetkovému vstupu města do nemocnice nezaujala zatím žádné stanovisko. Například v programovém prohlášení, které vydala, se o tomto tématu nezmiňuje.

„Podíl města v nemocnici je jako paní Colombová. Mluví se o něm, ale nikdo ho nikdy neviděl," glosovala celou záležitost již na konci letošního ledna starostka České Lípy Romana Žatecká. Vysvětlovala přitom, že právě proto koalice nezařadila téma do programového prohlášení, protože jde jen o spekulaci.

„Kdybychom soudili něco podle toho, že se o tom někde povídá nebo šeptá mezi dveřmi, a jenom to vypadá, že to tak je, ale oficiálně to neexistuje, tak je to v tomto okamžiku ztráta času," řekla starostka s tím, že Liberecký kraj by nejprve musel přijít s oficiální nabídkou.

A té by navíc měly předcházet zprávy o kondici nemocnice a koncepce, zabývající se její budoucností.

Krajský radní: S opravou havarijních rozvodů v nemocnici nelze dále čekat
Radní Petr Tulpa si prohlédl některá pracoviště, ale i na střechu monobloku, strojovnu chlazení, strojovnu vzduchotechniky pro operační sály, strojovnu výtahů nebo nově přemístěné a rekonstruované sesterny.Byl překvapený, že za více než třicet let existence českolipské nemocnice se důležité rozvody uvnitř budovy prakticky nezměnily. „Rozvody jsou v havarijním stavu a je třeba s nimi stoprocentně něco udělat, naším úkolem bude udělat to rychle, čím déle se protahuje plynulá obnova, tak tím je to horší, již nyní se pohybujeme v desítkách miliónů korun," uvedl v závěru minulého týdne krajský radní Petr Tulpa. „Už není možné dál čekat."

Nový radní pro zdravotnictví přijel do České Lípy s cílem seznámit se podrobněji s nemocnicí, jejím provozem, vedením společnosti a také potřebami nutnými pro další fungování nemocnice. Spolu s vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu v Liberci Alenou Riegerovou se podívali na některá pracoviště, ale i na střechu monobloku, strojovnu chlazení, strojovnu vzduchotechniky pro operační sály, strojovnu výtahů nebo nově přemístěné a rekonstruované sesterny.

„Překvapení bylo více, než jsem myslel," přiznal pak Tulpa. Přesvědčil se také o rozlehlosti areálu nemocnice. Vytušil, že obrovská rozloha pozemků je dána tím, jak se kdysi uvažovalo o rozvoji České Lípy ve vztahu k uranovému průmyslu. „Jak byly rozmáchlé plány, tak se stejně rozmáchla i nemocnice," uznal.

Autor: Michael Polák

17.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie rozdávala v rámci akce Řídím, piju nealko nealkoholická piva. Akce má upozornit na vzrůstající počet nehod, kdy jsou řidiči pod vlivem alkoholu.

Opilců za volantem přibývá

Bouřka. Ilustrační foto.
41

Na severu Čech hrozí v pátek silné bouřky

Krajské fotbalové soutěže na startu

Liberecký kraj - Krajský přebor jen ve dvanácti, I. B třídy opět ve čtrnácti účastnících. Takový je start krajských soutěžích, které řídí Liberecký krajský fotbalový svaz (LKFS).

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Liberecký kraj – Celkem 43 092 obyvatel Libereckého kraje starších 15 let čelí exekuci.

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení