VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo nepřehledné křižovatky vznikne u Jestřebí kruhový objezd

Jestřebí - Nebezpečné křížení dvou silnic I. třídy v Jestřebí se má za pár let proměnit na dvouproudový kruhový objezd. Projekt nyní čeká na změnu územního plánu.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Dlouhé minuty musejí mnohdy před vjezdem do křižovatky pod zříceninou Habštejna vyčkávat zvláště pomalejší vozidla na vedlejších silnicích. Foto: Deník/Jiří Jelínek

Celkové zklidnění dopravní situace na vytíženém dopravním uzlu silnic I/9 a I/38, a tím zvýšení bezpečnosti je důvodem, proč se před několika lety začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zabývat myšlenkou přestavět stávající nebezpečnou křižovatku u Jestřebí na kruhový objezd.

Kvůli nedořešenému územnímu plánu však projekt prozatím stojí na místě.

„Dokumentace byla dokončena v srpnu 2015, v listopadu 2015 pak podalo ŘSD na Obec Jestřebí a k rukám pana starosty v souladu se stavebním zákonem písemnou žádost o zapojení tohoto projektu úpravy křižovatky do probíhající změny územního plánu obce. Doposud nebyla tato změna obecním zastupitelstvem projednána a schválena," říká mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že proces získání územního rozhodnutí se tímto pozastavil, a tudíž nelze předjímat termín samotné realizace stavby.

Samé obstrukce

Podle starosty Jestřebí by už dávno územní plán měli, kdyby do něj ŘSD a Ministerstvo dopravy neustále nezasahovaly. „Jediný důvod proč není změna územního plánu schválená, jsou dodatečné žádosti a podmínky, které si tam ŘSD a ministerstvo neustále dávají," říká starosta Jestřebí Karel Schreiner s tím, že se kromě samotné křižovatky jedná například o dvousetmetrové nezastavitelné pruhy na trase obchvatu, který by měl v dlouhodobém horizontu lokalitou vést.

„Žádost o změnu územního plánu jsme dali vypracovat Městskému úřadu v České Lípě už v dubnu 2014," pokračuje Schreiner, na kterého tlačí i stavbychtiví občané Jestřebí, pro něž je chybějící aktualizace územního plánu rovněž překážkou.

Bezpečnost

Podle policie se jedná o místo, kde dochází k dopravním nehodám. Dopravní policisté proto v minulosti vznesli požadavky na úpravu značení a snížení rychlosti na 70 km/h.

„Nicméně velké kolizní plochy křižovatky a její rozlehlost jsou faktory, které bezpečnosti příliš neprospívají. Přestavbou na kruhovou křižovatku se bezpečnost provozu zlepší. Dlouhý nebezpečný přechod pro chodce se odstraní a nahradí jej bezpečnější a kratší místo pro přecházení," uvádí dopravní inženýr a komisař Policie ČR Jan Gallo s tím, že prostor bude navíc nasvětlen veřejným osvětlením.

Plánovaná okružní křižovatka o průměru 60 metrů, s dvoupruhovým uspořádáním, bude disponovat dvěma pruhy na vjezdu a výjezdu ve směru na Českou Lípu a na Doksy. Silnice I/9 povede bypassem na vlastním přídavném pruhu. Zároveň umožní průjezd případného nadměrného nákladu středem křižovatky.

Autor: Jiří Jelínek

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výprava PK Č. Lípa v Praze: Jakub Češka, Matyáš Hřebík Petra Chocová, Adéla Kopecká, Daryna Naboichenko, Nadia van Wassem.

V Praze - Podolí se dařilo především Petře Chocové

Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Myslivecký den nabídne zvěřinové speciality i pokus o rekord

Cvikov - Nejen pro milovníky myslivosti bude sobotní akce v areálu letního kina ve Cvikově. K vidění a hlavně slyšení budou například myslivečtí trubači a nebude chybět ani bohatá tombola.

FOTOOHLÉDNUTÍ: „Jděte už domů," volal v Lípě Tomáš Klus na publikum

Česká Lípa - Fantastická atmosféra vládla v českolipském Kulturním domě Crystal během nedělního vystoupení Tomáše Kluse.

KRÁTCE: Vlčí hlídky u Doks očekávají příchod mláďat. Rytíři obsadí hrad

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

Mimoň – Neznámou sypkou látku, která přišla s výhrůžkou v obálce do provozovny řeznictví v Mimoni, hasiči zajistili a odeslali laboratoři.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies