VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moudrá: Mají šanci, že budou jednou žít normálně

Česká Lípa – Město Česká Lípa přispívá K-centru téměř od počátku jeho vzniku. Od minulého roku má Liberecký kraj nový způsob financování drogových služeb.

25.3.2011 8
SDÍLEJ:

Starostka České Lípy Hana Moudrá.Foto: Deník/Vít Černý

Česká Lípa byla jedním z iniciátorů nového klíče tohoto financování. Starostky České Lípy Hany Moudré jsme položili několik otázek.

Co vlastně nový způsob financování přináší?
Protidrogovou politiku zajišťuje a koordinuje Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky prostřednictvím ministerstev územních samosprávných celků a krajských a místních protidrogových koordinátorů. Financování protidrogových služeb probíhá ze zdrojů státních a EU. Krajská poradní skupina Libereckého kraje zpracovala nový koncept Participace obcí na protidrogové politice v Libereckém kraji, který je založen na principu solidárního financování této registrované sociální služby a zařadila ho do Akčního plánu protidrogové politiky Libereckého kraje na období 2010–2012.

Podle tohoto konceptu by město Česká Lípa mělo přispívat na protidrogovou politiku celkovou částkou 11,50 Kč na občana, což činí celkem 428.570,– Kč. Na základě všech výše uvedených informací byla při schvalování rozpočtu města Česká Lípa na rok 2010 přidána do rozpočtu odboru sociálních věcí a zdravotnictví položka Finanční podpora protidrogové politiky obce III. typu. Pro rok 2011 byla v rozpočtu schválena částka 240.000,– Kč s tím, že chybějící finanční prostředky budou ve druhém pololetí roku získány rozpočtovou změnou a převedením finančních prostředků z vrácené půjčky o. s. Most k naději do této položky (200.000,– Kč).

K-centrum má pronajaty prostory od města Česká Lípa za symbolickou částku. Již několik let zachraňujete chod zařízení, když mu počátkem roku poskytujete bezúročnou půjčku. Nebývá čas od času problém tyto „výhody“ pro K-centrum před zastupiteli a veřejností obhajovat?
Musím říci, že jednání ohledně „výhod“ K-centra, se téměř vždy obešla bez větší diskuse. Jak moji kolegové v zastupitelstvu, tak i veřejnost jistě chápe, že centra pro drogově závislé je potřeba podporovat. Drogově závislý je nemocný člověk a potřebuje profesionální pomoc.

Jak vidíte postavení K-centra v kontextu ostatních sociálních služeb? Myslíte, že je to rovné postavení?
Je potřeba si uvědomit, že drogově závislý je vlastně nemocný člověk. Potřebuje profesionální pomoc, kterou mu neposkytnou ani přátelé, ani rodina, ale právě centra specializovaná na práci s drogově závislými. Tato centra, stejně jako závislí lidé, se však mohou setkat s odmítavým postojem veřejnosti. Častým důvodem může být představa, že drogově závislý si vlastně problémy způsobil sám, kdežto například člověk s vrozeným postižením svou nemoc ovlivnit nemohl. Záleží na každém z nás, jestli chce vidět kromě negativ i pozitiva.

Jaký je váš názor na budoucnost služeb pro drogově závislé lidi?
Velmi ráda bych věřila, že jednou těchto služeb potřeba nebude. Bohužel, dnešní doba je složitá a především mladí lidé se nechají snadno zlákat k nezávaznému testování různých drog, které pak může přerůst v závislost. Pokud se závislí lidé dostanou do některého z center pro drogové závislé, je to ten lepší případ, protože tito lidé mají větší šanci žít jednou normální život. Ač si to někteří nechtějí přiznat, tyto služby jsou potřeba.

Magda Jogheeová

25.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté a celníci při pátečních kontrolách u Máchova jezera.
10

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Holany se v úvodním kole I. B třídy představí na hřišti ve Vesci.

Holany se pyšní silným kádrem

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Kam o víkendu za fotbalem

Českolipsko - Startují krajské a okresní fotbalové soutěže. I. B třída nabídne derby rezervy Doks s nováčkem ze Žandova.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení