VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Kozlech nestaví rodinný dům, opravují zašlý hřbitov

Kozly - Po dlouhých letech zapomnění obnoví obec Kozly historický hřbitov.

7.10.2016
SDÍLEJ:

Před rokem místo vypadalo všelijak. Dnes na zde probíhá čilý stavební ruch. Foto: Deník/Jiří Jelínek

„Oni na Kozlech na místě bývalého německého hřbitova asi staví nějaký dům," svěřila se nám se svým podezřením čtenářka Českolipského deníku.

Podle zápisu v katastru je plocha vedena jako hřbitov a urnový háj, podezření se tedy na první pohled jevilo jako liché. Přesto jsme na místo vyrazili záležitost prozkoumat.

Při příjezdu na staveniště pracovalo několik stavebníků na zhruba dvoumetrové cihlové zdi. Rovnou jsme se jich zeptali, co tu stavějí. „Starostka tady bude mít vilu s bazénem," odpověděl z legrace na otázku jeden z přítomných dělníků. Na první pohled však bylo zřejmé, že tady dům nebude. Obec se dala do obnovy dlouho zašlé historické památky. Ostatně, kdo by chtěl bydlet na místě bývalého hřbitova.

„V Pavličkách na malebném místě na kopci, kde byl dříve hřbitov, dnes stojí novostavba rodinného domu," podotýká historik Tomáš Cidlina z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, který se zabývá mimo jiné problematikou historických pohřebišť.

První etapa

„Je to teprve první etapa," říká starostka Kozlů Jitka Kýhosová. Letos obec obnoví část hřbitovní zdi a v příštím roce budou práce pokračovat. "Je to otázka tří až čtyř let," pokračuje Kýhosová s tím, že plánují plnou obnovu hřbitova do provozuschopného stavu.

Před rokem místo vypadalo všelijak. Dnes na zde probíhá čilý stavební ruch. Na Kozlech tedy po dlouhé době vznikne místo posledního odpočinku, minimálně urnový háj a vsypová loučka. navíc s lukrativním výhledem na dominantní kopec, který dal obci jméno.

Náhrobky zachovají

„Hřbitov patřil k těm méně zachovalým, po celé parcele byly roztroušeny fragmenty skleněných nebo kamenných desek se jmény zemřelých," vypráví Tomáš Cidlina, který byl shodou okolností před rokem na místě fotit. Některé historické náhrobky, toho času rozebrané opodál, se ale na místo vrátí.

„Je tam velký pískovcový náhrobek, který bychom chtěli zachovat. Mluvila jsem s restaurátorem, který říkal, že půjde obnovit," dodává Jitka Kýhosová.

Je to běh na dlouhou trať

Pro malou obec s ještě menším rozpočtem je jakákoliv větší investice citelnou zátěží. Starostky Kozlů Jitky Kýhosové jsme se ptali, jak se jim povedlo s obnovou hřbitova začít.

Proč jste se rozhodli hřbitov obnovit?

Na ten nápad nás přivedl architekt Vladimír Smilnický, který zpracovával územní plán. Zeptal se, zda když už tady takové místo máme, nepočítáme s jeho případnou obnovou.

To bylo kdy?

V roce 2008. Ale říkali jsme si, že s naším dvoumilionovým rozpočtem na to sotva seženeme peníze.

Co rozhodnutí změnilo?

Myšlenky jsme se znovu chytli v roce 2013, neboť jednáme se společností ČEZ, která chce přes katastr obce výhledově vést další dráty. Nabízeli za to finanční kompenzaci, takže jsme se v anketě zeptali občanů, jestli souhlasí, abychom získané prostředky využili na obnovu hřbitovní zdi.

Souhlasili?

Pečlivě jsme s anketními lístky obešli všechny občany a zhruba 70 procent z nich bylo pro.

ČEZ ale zatím nic nepostavil, ale vy jste také nic nedostali, že?

Letos v lednu proběhla výzva od Ministerstva zemědělství, kde bylo možné na obnovu hřbitovní zdi zažádat o dotaci. Vzhledem k tomu, že jsme od pana Smilnického měli zpracovaný projekt, přihlásili jsme se a vyšlo to.

Autor: Jiří Jelínek

7.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení