VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Severu se obávají zimy

Českolipsko - Netěsnící okna, kterými uniká teplo z bytů, mnoho volných bytových jednotek, v nichž se netopí, to vše zvýší náklady nájemníkůna neúnosnou míru.

10.11.2009 6
SDÍLEJ:

Dům hrůzy na sídlišti SeverFoto: Deník/Petr Šimr

Obavy z letošní zimy mají nájemníci ze sídliště Sever. Neutěšená situace v domech, které patří společnosti Byty Česká Lípa, doslova vyhání nájemníky. Ti, kteří zůstávají, marně už léta poukazují na netěsnící okna, na špatný stav domů, nyní ve svých bytech budou mít zimu i proto, že nad a pod nimi nikdo nebydlí, tudíž jsou prostory studené a oni svůj byt nedokáží vytopit.

Výměna oken, které jsou v havarijním stavu, je jeden z hlavních požadavků nájemníků, kteří se v boji za lepší bydlení spojili do občanského sdružení Za klidný Sever. „Díky prázdným bytům zaplatí za vytápění ti, kteří zůstali, o mnoho více,“ konstatovala Iveta Kühnová z občanského sdružení.

„Dvě patra pod námi nikdo nebydlí a nad námi také ne. Máme krajový 3+1 byt a absolutně ho nemůžeme vytopit. Podlahy jsou tak studené, že bez bot se doma chodit nedá,“ dovídáme se z diskuse na internetových stránkách občanského sdružení.

Zdražovat nájem budou od ledna

Majitel domů chce nyní navíc od ledna zvýšit nájemné na 46 korun za metr čtvereční. Nájemníkům se to pochopitelně nelíbí, protože navýšení předchází investicím a řádné údržbě objektů.

„Při nájmu dvacet osm korun za metr čtvereční nelze získat dostatečnou částku na požadované opravy. Přiměřený nájem odpovídající stavu a potřebám objektu by se pohyboval mezi osmdesáti až sto korunami,“ vysvětlil Zdeněk Havelka, generální ředitel CPI Group, která domy na Severu prostřednictvím společnosti Byty Česká Lípa vlastní.

„Jestli kvůli vysokému nájmu odejdou další lidi, bude to znamenat i odliv peněz. Za chvíli na Severu nebude nikdo,“ zamýšlí se Iveta Kühnová.

Průzkum ukáže, jak dál

Stavem domů v majetku společnosti Byty Česká Lípa se zabývá jak sám majitel, tak i dvě sociální pracovnice humanitární organizace ADRA, které zpracovávají terénní průzkum. „Naším cílem je přimět majitele, aby s domy něco dělal,“ shrnul Petr Máška z organizace ADRA.

Z dosavadních výsledků průzkumu vyplynulo, že se situace v některých objektech zklidnila po vystěhování sociálně nepřizpůsobivých občanů, kteří neplatili nájem. Za pozitivní považuje Petr Máška i fakt, že v pěti objektech byl ustanovený domovník. „Je to jeden z mála nástrojů, který by pomohl vylepšit životní podmínky nájemníků.“

Terénní sociální průzkum skončí v listopadu. Pak má následovat další schůzka se zástupcem majitele domů. Jak připomněla Iveta Kühnová, čekají také na vyjádření ombudsmana Otakara Motejla, který sídliště navštívil v červnu.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Autor: Eva Vlastníková

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živá knihovna povolání přinesla deváťákům novém zkušenosti.
15

Deváťákům představili povolání

V nedělní podvečer 24. září rozezněl kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově Hradišťan se svým primášem Jiřím Pavlicou.
16

Rozjímavý i rozverný Hradišťan v srdci skla

Úklid řeky Ploučnice vzali vodáci do svých rukou

Zhruba šedesát nadšenců se v sobotu ráno sešlo, aby společně vyjeli na lodích uklidit koryto Ploučnice.

KRÁTCE: Referendum o přeložce se blíží, Doksy rozdávají kompostéry

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

OBRAZEM: Na houby vyrazili do českolipského muzea

Česká Lípa – Desítky druhů hub z Libereckého kraje byly o víkendu k vidění v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii.

Nezná Ťoka, ale dělal by to líp

Liberecký kraj – Hned dvě debaty s občany stihli ve čtvrtek kandidáti na nové poslance za Liberecký kraj. Zatímco v Hrádku se debata točila výlučně kolem Turówa, v Liberci zajímala lidi i celostátní témata. Silnice, daňové ráje a zdravotnictví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení