VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Špičáku vzniká speciální lesní učebna

Česká Lípa - Kdysi se počítalo s tím, že tam vyroste další pavilon již tak obrovské školy.

3.11.2014
SDÍLEJ:

V areálu školy intenzivně pokračují dokončovací práce na první etapě budování školní lesní učebny.Foto: A. Flusek

Na stejném místě, které za více než 25 let zarostlo náletem dřevin a keřů, teď ovšem v areálu českolipské Základní školy Špičák vzniká nečekaný unikát: speciální lesní třída.

Učitelé, žáci i přátelé školy nyní na jejím „interiéru i exteriéru" intenzivně pracují. Rozjet celý projekt jim pomohlo získání grantu od Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, pomohlo také město Česká Lípa.

Po plánech na výstavbu dalšího pavilonu zůstaly jen položené základy a dnes už dobře vzrostlý lesík. V jeho přední části se už „učebna in natura" rýsuje. „Už na jaře jsme i se žáky místo vyčistili od stavebního materiálu a odpadů, prořezávali jsme přebujelý porost a odstranili větve. Vznikla už také přístupová cesta, pokrytá mulčovací kůrou," popisuje učitel a třídní 8.C Aleš Flusek.

Podobu učebny místu nejvíce vtiskly nové dřevěné lavičky, které vyrobil pan Flégl, manžel jedné ze zaměstnankyň školy. „Na betonové ploše, která tu zůstala, je již deset laviček ze dřeva. Jsou velice pěkné, účelné a skvěle zapadají do lesního prostředí. Kromě pana Flégla děkujeme i paní Fléglové za velmi účelnou a obětavou pomoc," pochválil Aleš Flusek.

Listí pro ježky

Vyučování už v unikátní učebně vlastně probíhá, i když zatím především ve formě přípravných prací. Například třída 6. A. s paní učitelkou Fišarovou vysadila borovice kleče, které následně namulčovali žáci 6. C. drtí z větví. Mulč rozváželi při třídnické hodině také žáci 8. C. A v učebně už pracovali také žáci třídy 6. B, kteří mají také zásluhu na založení záhonu narcisů v areálu školy.

„Na budování školní lesní učebny se podílí a ještě podílet bude mnoho žáků školy. Do zimy toho musíme ještě hodně stihnout. Vysadíme borovici lesní, jedli bělokorou, jalovec obecný, modřín opadavý i několik tisů. V neposlední řadě se musí lesík oplotit," říká o plánech třídní špičákovských osmáků. „Do lesíka budeme také navážet shrabané listí z areálu školy a vytvoříme kupu pro případné přezimování ježků, kteří se tu vyskytují."

Město Česká Lípa pomáhá se zadní částí lesíka, kterou nechalo prořezat a chystá sem zavážení zeminou, aby různé prohlubně nebyly pro děti nebezpečné. „V budoucnu tu chceme vysázet různé zajímavé keře, ale také jehličnaté stromy, kterých je v lesíku nedostatek," doplnil Flusek.

Od jara by lesní učebna měla být v intenzivní permanenci, a to nejen v hodinách přírodovědy a přírodopisu. O třídu se už hlásí například vyučující výtvarné výchovy, kteří tu chtějí uskutečnit hodiny kresby v přírodě.

Přibude i jezírko

V plánu je ještě například rozmístění ptačích budek, které vyrobí žáci 9. ročníků při dílnách. V areálu by mělo také vzniknout malé jezírko, lavičky by mělo doplnit šest pracovních stolů pro skupinovou práci a malý zahradní domek na uskladnění nářadí. ZŠ Špičák chce proto i v dalším roce požádat Nadaci pro obnovu a záchranu Jizerských hor o podporu v pokračování této činnosti.

Autor: Michael Polák

3.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holany se v úvodním kole I. B třídy představí na hřišti ve Vesci.

Holany se pyšní silným kádrem

Americká herečka a zpěvačka Selena Marie Gomezová.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Kam o víkendu za fotbalem

Českolipsko - Startují krajské a okresní fotbalové soutěže. I. B třída nabídne derby rezervy Doks s nováčkem ze Žandova.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení