VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Skalicí má vyrůst neobvyklá rozhledna

Skalice u České Lípy - Stavba rozhledny na Skalickém vrchu už musí jen počkat na schválení dotačního programu Euroregionu Nisa.

19.4.2016 3
SDÍLEJ:

Vizualizace rozhledny na Skalickém vrchu. Foto: Leoš Bogar

Rozhlednu na Skalickém vrchu si starosta Skalice Jiří Löffelmann vysnil už při svém nástupu do úřadu v roce 1994. Nyní to již vypadá, že by příští rok mohla konečně vyrůst.

„V tuto chvíli jsme zainteresováni v Česko-saském programu příhraniční spolupráce měst a obcí, který zastřešuje Euroregion Nisa," říká Jiří Löffelmann a optimisticky dodává, že projekt je už úspěšně odevzdán a čeká se jen na jeho schválení.

Historie

V minulosti stály na Skalickém vrchu ve výšce 484 metrů nad mořem dvě vyhlídkové chaty. První byla vybudována roku 1896 z podnětu Antona Johna, tehdejšího předsedy místního Spolku přátel přírody. Dřevěný objekt však roku 1927 vyhořel a protože spolek neměl peníze na jeho obnovu, zůstal vrchol na šest let opuštěný.

Pusté místo se nelíbilo relativně mladému Spolku přátel Skalického kopce, což vyústilo ve stavbu nové chaty, slavnostně otevřené 21. května roku 1933. Zájem o výletní místo byl obrovský a hned následující rok se takzvaná Ferdinandova bouda rozšířila na dvojnásobnou velikost.

Po druhé světové válce opadl v důsledku nových poměrů ve společnosti o údržbu místa zájem a na Skalickém vrchu je v současnosti patrný již jen základ zmíněné stavby.

Budoucnost

„Původně jsem chtěl, aby na Skalickém vrchu vyrostla klasická kamenná rozhledna německého typu, ale finanční náročnost podobného záměru mne nakonec od takového plánu odradila," popsal Jiří Löffelmann prvotní myšlenku, která plán provázela.

Vizualizace rozhledny na Skalickém vrchu. Plán na novou rozhlednu nakonec zpracoval architekt Leoš Bogar, který navrhl poměrně neobvyklou, dynamicky tvarovanou ocelovou stavbu tyčící se 27 metrů nad vrcholkem. Zajímavá je železobetonová pata rozhledny, která bude obložena lámaným čedičem, ze něhož je z velké části tvořen i samotný kopec.

Rozhledna nabídne panoramatický výhled na kopce a města Lužických a Žitavských hor, Českého středohoří a na Máchův kraj. Zdolat kopec je fyzicky poměrně nenáročné i pro méně zkušené turisty.

Přístupové cesty na vrchol plánuje obec Skalice navíc dále upravit pro lepší schůdnost a plánuje i dále do budoucnosti. „Až uplyne pět let, kdy musí být dotovaná stavba nezisková, plánujeme přistavět i nějakou formu občerstvení a dále tak zatraktivnit místo pro turisty i místní obyvatele," pokračuje v plánech Jiří Löffelmann.

Plánovaný rozpočet stavby činí devět milionů korun, ze kterých v případě schválení projektu uhradí celých devadesát procent dotační program. Do projektu se zapojilo dalších pět českých měst a obcí a tři německé. Jsou to Varnsdorf, Osečná, Růžová, Šluknov a Krásná Lípa. Na německé straně pak Sebnitz, Neugersdorf a Großschönau.

„Není to nic, bez čeho by se obec neobešla. Ve Skalici nemáme rybník ani hrad, jediné na co sem turisty dostaneme, je ten hezký kopec. A když na něm bude stát takováhle rozhledna mohlo by to pro ně být atraktivní," dodává starosta Skalice Jiří Löffelmann.

Autor: Jiří Jelínek

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trosky, Hrubý Rohozec, Zákupy. Zatím tři památky vydávají vstupenky s historickým motivem. Do dvou let se s nimi setkáte všude.

Hrady lákají sěratele na unikát

Ředitel liberecké iQLandie Pavel Coufal na snímku z 18. července.
11

ROZHOVOR, FOTO: Hrozně mě zajímal vesmír, říká ředitel iQLANDIE

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Zloděj se zajímal o šperky a eura

Česká Lípa – Vloupání do dvou bytů v panelovém domě na sídlišti Špičák v České Lípě vyšetřují kriminalisté.

Co dělat, když přijde přívalový liják či náhlá povodeň?

Liberecký kraj – V posledních letech se průběh léta v Čechách mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí.

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení