VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadace rozdělila přes čtvrt milionu. Podpořila i českolipské školy

Českolipsko - Přes čtvrt milionu korun rozdělila letos mezi školy a organizace pracující s mládeží Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

12.4.2014
SDÍLEJ:

Jizerské hory. Ilustrační snímek.Foto: CHKO Jizerské hory

„V letošním roce jsme podpořili osmnáct žádostí rekordní částkou 260 388 korun," upřesnil Ondřej Petrovský, ředitel nadace.Největší částku, téměř 32 000 korun, letos získala Mateřská škola Pampeliška v Novém Boru na ekologický výukový program „Příroda všemi smysly".

Peníze pomohou projektům zaměřujících se na výzkumné práce, pozorování živočichů či rostlin, péče o přírodní zajímavosti, ekosystém lesa nebo regionální problémy. Konkrétně se podařilo například zrealizovat několik ekologicko-výchovných projektů, kde si žáci mohou své teoretické znalosti ozkoušet i v praxi, podpořeny byly ekosoutěže, kde se žáci zábavnou a motivační formou dozvědí o vztazích v přírodě.

Nadace také pomohla s vybudováním několika ekologických zahrádek u škol nebo s vícedenními poznávacími pobyty dětí přímo v Jizerských horách. „Díky nadaci jsme mohli vybudovat například naučnou stezku v okolí školy, která děti seznámila s živočichy a rostlinstvem Jizerských hor," popsala projekty Pavlína Burdová, ředitelka MŠ a ZŠ v Novém Oldřichově. Škola letos získala peníze na projekt „Putování za jedlemi".

Grantový program ekologické výchovy dětí má za sebou již dvanáctiletou historii a celkově bylo podpořeno 149 projektů souhrnnou částkou 2 028 753 korun.

Jezdí po Čechách

Zájem škol se každým rokem zvyšuje, což svědčí mimo jiné o tom, že učitelé vnímají téma ekologické výchovy jakožto důležité. Nadace se jim v tom snaží pomoci nejen radou, ale hlavně finančním příspěvkem, který by se v napjatém rozpočtu škol hledal jen stěží.

„Podpora nadace nám pomohla hlavně v tom, že naši školu nasměrovala na ekologickou výchovu, což je pro děti velmi přínosné," potvrdila Burdová. „S jejich pomocí můžeme jezdit i na poznávací pobyty po ČR, což si v dnešní době nemohou třeba někteří rodiče dovolit. Děti tak poznávají, že příroda není jen bezprostřední okolí jejich bydliště, ale poznají například Český ráj a další vzdálenější místa," popsala jednotlivé aktivity.

„Pozitivně vnímám i fakt, že se každým rokem zvyšuje úroveň a kvalita projektů a ekovýchova již rozhodně není na chvostu zájmu," doplnil Petrovský.

Žádostí se každý rok sejde mnohem více, než kolik je nadace schopna podpořit. Výběr těch nejlepších zajišťuje šesti členný poradní sbor složený z řad odborníků na ekologickou výchovu. V letošním roce bylo hodnoceno 33 projektů, žádající o více jak 593 000,- Kč. Konečné slovo má vždy ještě správní rada nadace, která příspěvky schvaluje.

Grantový program je financován převážně z prostředků firem, které se rozhodli nadaci podpořit. Loni se na tento účel podařilo získat necelých 150 000 korun a zbývající prostředky dodává každým rokem nadace ze svého. „Celý projekt by byl bez štědré pomoci našich dárců nemyslitelný a patří jim ohromný dík," uzavřel Petrovský.

Autor: Redakce

12.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní festival Lípa Musica odstartoval koncertem basisty a loutnisty Joela Frederiksena a jeho Ensemble Phoenix Munich v bazilice Všech svatých v České Lípě.
9

Lípu Musicu otevřel lahodný klenot v bazilice

Lídři politických stran.
9

Deník přiveze lídry politických stran za vámi. Přijďte na debatu

Policista z Lípy se smrtelně zranil vlastní zbraní

Česká Lípa - Krajské ředitelství policie Libereckého kraje prověřuje tragickou událost, při níž se smrtelně zranil policista z České Lípy.

Stav silniční sítě se na Českolipsku zlepšuje. Obchvat Lípy citelně chybí

Českolipsko – Stav silnic je největším problémem v kraji, na druhém místě je cena vodného.

Doksy a Skalice zažily jalovou sobotu

Liberecký kraj - Nula bodů a skóre 0:7. Taková je celková bilance našich zástupců v krajském přeboru po uplynulém kole.

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Liberecký deník - Oslava úrody i práce těch, kteří se starají, aby bylo co na talíř. To byly krajské dožínky. Letos se konaly na nádvoří sychrovského zámku. Stejně tak jako v minulosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení