Srdcem by pro každou obec či město mělo být náměstí. Obvykle se tam soustředí většina úřadů včetně toho nejdůležitějšího, obecního či městského úřadu. Je také často nejvíce navštěvovaným místem ve městě, chodí sem i turisté. Lidé se tak snaží náměstí udržovat a zvelebovat. V Žandově nyní vybrali vítězný návrh dalších úprav náměstí, které navazují na předchozí stavební práce.

„Všechny čtyři varianty návrhů jsme na tři týdny vystavili, aby si je lidé mohli prohlédnout a zaslat nám případně svoje dotazy či připomínky ke stavebnímu řešení. Navíc jsme také občany pozvali na veřejnou schůzku, kde se mohli zeptat na cokoli přímo architekta, který návrhy vytvářel,“ řekl starosta Žandova Zbyněk Polák.

Náměstí bude bezpečnější

Od té doby, co se s úpravami žandovského náměstí začalo, uběhlo více než 15 let. V té době vznikl na jedné polovině náměstí kamenný ovál se sochou a lavičkami. Slouží především jako zóna, kde mohou lidé posedět a popovídat si, případně se procházet. S druhou polovinou náměstí ovál spojuje přechod pro chodce.
„Neštěstím celého našeho náměstí je, že nám tudy prochází hlavní silnice II. třídy z České Lípy na Děčín. Denně tu projede okolo dvou tisíc aut, týdně jich je přes šestnáct tisíc. Navrhovaný projekt má mimo jiné zvýšit bezpečnost chodců na náměstí,“ podotkl Zbyněk Polák.

Kromě výstavby nových chodníků, obrubníků, přechodů a parkovacích míst, má projekt také sjednotit veškeré prvky náměstí do jednoho designu. Při stavebních úpravách tak vymění lavičky, vývěsky, navigační poutače a odpadkové koše za nové. Změny neminou ani autobusovou zastávku a lampy veřejného osvětlení.
Čtyři návrhy budoucí podoby náměstí se liší zejména tím, kolik plánují na náměstí ponechat travnaté plochy. Minimální zásahy do stávající plochy zeleně navrhuje varianta jedna, naopak varianta tři s nimi vůbec nepočítá. Podle ní by měly na náměstí zůstat pouze stromy – kaštany a lípy, které na náměstí rostou už nyní.

Chtějí v centru hodně zeleně

Jinak se všechny návrhy zabývají vybudováním nových chodníků a parkovacích míst, počítá se i se zvýšením povrchu okolo stávajícího kamenného oválu na přijatelný výškový rozdíl 10 centimetrů. Žádné další zásahy do něj a do prostranství okolo kašny, které se na náměstí upravily dříve, se neplánují.
„Vítězem se stala varianta jedna, protože je v ní nejvíce zeleně. Na zvoleném návrhu jsme se shodli téměř všichni, zastupitelé i občané,“ doplnil Polák.

Město nyní čeká vyřízení územního a stavebního povolení pro zamýšlenou stavbu. Získání těchto povolení totiž výrazně zvyšuje šanci, že Žandovští uspějí v žádosti o dotaci. Na realizaci navrhovaných úprav totiž nemá město dostatek vlastních zdrojů.
„Náklady na stavbu se pohybují v řádech desítek milionů korun. Takovou částku město ve svém rozpočtu nemá. Nyní dokončíme projektovou dokumentaci tak, abychom co nejdříve mohli zažádat o dotace. Nemyslím si ale, že začneme stavět dříve než v roce 2014, všechno připravit a vyřídit nějakou dobu trvá. Proto jsme realizaci úprav náměstí ani nezařadili do rozpočtu na příští rok,“ vysvětlil Zbyněk Polák.

Autor: Kristýna Brožová