VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše generace má tolik možností. Stačí obětovat čas a píli

Mimoň - Rozhovor s Alenou Brabencovou, studentkou z Mimoně, která získala stipendium na prestižní školu ve Velké Británii a uspěla v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2016.

31.7.2016
SDÍLEJ:

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá, kde se dá. I proto uspěla v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2016.Foto: archiv A. B.

Patří mezi nejaktivnější středoškoláky v České republice. Ve stejnojmenné soutěži letos skončila na devátém místě. Šestnáctiletá Alena Brabencová z Mimoně se věnuje dobrovolnictví, jezdí na letní školy a výměnné pobyty, učí se pět jazyků a od září bude studovat na prestižní střední škole ve Velké Británii. Společně s dalšími sedmnácti studenty z republiky prošla náročným výběrovým řízením a získala stipendium od Nadace Open Society Fund Praha.

Se studentkou Gymnázia Mimoň jsme si povídali o jejich aktivitách i plánech do budoucna.

Když jsem si prohlédla váš profil na Facebooku, vaše aktivity nepůsobí jako typické pro české středoškoláky. Nebo se pletu? Jak vnímáte svou generaci?

Nejsem si jistá, zda-li dokážu na tuto otázku odpovědět objektivně. V mimoškolním sektoru se pohybuji již několik let a je každodenní součástí mého života, většinu přátel a známých znám právě díky mimoškolním aktivitám a jedná se o talentované, ambiciózní a aktivní středoškoláky. Myslím si, že se zvyšuje povědomí o těchto aktivitách i v menších městech a lidé si začínají plně uvědomovat jejich význam nejen při výběrových řízeních na prestižní školy, ale i při hledání práce. Naše generace má takových možností stačí obětovat čas a píli.

Čemu všemu se mimo školu věnujete?

Mé první dobrodružství proběhlo před třemi lety, kdy jsem se zúčastnila mezinárodního projektu v Praze. Velmi mě to okouzlilo a během dalších let jsem podstoupila výměny mládeže v Berlíně, na Tenerife, v Dublinu a v malebné vesničce v Itálii.

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá. Dobrovolničila třeba v Ekocentru Brniště.Také pomáhám v brnišťském Ekocentru a pomáhám na různých dětských akcích v okolí. Dobrovolničím i v organizaci AFS, která posílá české studenty studovat do zahraničí, a zde se stará o studenty, kteří přijeli do České republiky. Jsem aktivní členkou Česko-německého fóra mládeže v pracovní skupině Okamblick.

Také jsem se zúčastnila několika letních škol, například na Technické univerzitě studovala obor Textilní technologie a design a pracovala na projektu v Googlu o kyberšikaně. Hodně mě baví jazyky a za svá studia jsem se samozřejmě učila angličtinu, němčinu, španělštinu a poslední rok ruštinu a francouzštinu. Angličtinu jsem rok učila jednu mladší slečnu.

Samozřejmě se také účastním anglických olympiád a soutěží, v průběhu let jsem dostala několik pochval ředitele za reprezentaci školy a v červnu jsem byla oceněna jako jedna z patnácti nejaktivnějších středoškoláků v České republice.

Co z toho je vaše opravdu srdeční záležitost?

Všechno! Zní to jako klišé, ale každá z těchto aktivit mi dala možnost poznat úžasné lidi, kteří mě stále nepřestávají inspirovat, naučila mě nějakým specifickým dovednostem, pomohla mi dále na cestě osobního rozvoje, jednoduše mě naučila něco nového a jedinečného.

Na výměnách mládeže se člověk učí mnoha věcem pro mě to bylo hlavně otevření se z ulity a socializace, práce v týmu a spolupráce. Dobrovolničení mě nabíjí pozitivní energií a radostí, když vidím dětské obličeje při maximální soustředěnosti na vytvoření nejlepšího papírového zvířátka, tak se musím usmát. Česko-německé fórum mě učí závazkům a jak je dodržovat, umění dělat kompromisy, řešit problémy a vyjádřit svůj názor. A takhle bych mohla pokračovat. V srdíčku mi z každé aktivity určitě zůstává nějaký kus, na který nezapomenu a který je pro mě opravdu důležitý.

Čeká vás studium na Reddam House ve Velké Británii. Co budete studovat a jaká jsou vaše očekávání?

Budu studovat anglickou literaturu, umění, psychologii a drama. Snažím se nemít očekávaní a nechat se překvapit jisté ale je, že mě čeká úplně jiný svět, jiný systém, asi i úplně jiný život, a hlavně nezapomenutelná zkušenost a zážitek.

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá, kde se dá. I proto uspěla v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2016.

Bylo výběrové řízení na získání stipendia náročné?

Nadace OSF Praha, která zde zprostředkovává (ve spolupráci s britskou organizací HMC) výběrové řízení má již dlouholeté zkušenosti, a tak je výběrové řízení na velmi vysoké úrovni. Poměrně komplikovaná část je podání samotné přihlášky musí se přiložit několik dokumentů jako doporučení od různých učitelů v zapečetěných obálkách, osobnostní esej a další.

Alenka na cestách O svém pobytu v Anglii bude Alena psát na blog alenkanacestach.blogspot.cz

Nejprve se konají jazykové testy, ve kterých se prověří určitá znalost „školního jazyka" různé pojmy, matematické dovednosti a podobné. Poté přichází komplikovanější část pohovory se zástupci HMC a ASSIST, kteří přijeli z Velké Británie a Ameriky. Vždy se střídají trojice studentů a ti dostávají různé úkoly jako diskuzi ve trojici, debatu, anebo třeba naplánování českého večírku, jako jsme s mými spoluuchazeči měli letos, záludné otázky nejen ohledně osobní motivace, ale také zájmů, obecných znalostí a také osobnostní eseje. A pak přichází dlouhé čekání to je asi nejhorší.

Jaké máte další cíle? Oxford, Harvard?

Chtěla bych procestovat svět! Tím jsem si naprosto jistá. Uvidíme, jak se mi zalíbí v Británii a jaká je vlastně bude budoucnost pro studenty v Británii po Brexitu, v tuto chvíli je to bohužel velmi nejasné.

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá, kde se dá. Na snímku je se svými kolegy z AFS dobrovolnické skupiny Liberecko.

Autor: Petra Hámová

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení