VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc si přivolají stisknutím tlačítka

Nový Bor - První čtyři obyvatelé Nového Boru budou moci od čtvrtka využívat novou sociální službu tísňové péče, která uživatelům pomáhá v krizových situacích.

3.6.2009
SDÍLEJ:

Takto vypadá koncové zařízení tísňové péče u uživatele v jeho bytě.Foto: archiv

Služba je určená lidem se sníženou soběstačností. Vybraní klienti budou prostřednictvím mobilních operátorů napojeni na dispečink Tísňové péče AREÍON v Praze, který je schopen včas poskytnout rychlou pomoc.

Dispečink monitoruje uživatele služby v jeho bytě, je s ním v oboustranném spojení a v krizové situaci zabezpečuje poskytnutí okamžité odborné pomoci, kterou si uživatel přivolá pouhým stisknutím tísňového tlačítka.

„Tato služba je určena seniorům a osobám se zdravotním postižením. Jejím cílem je snížit zdravotní a sociální rizika starých nebo zdravotně postižených lidí a umožnit jim žít v jejich vlastním sociálním prostředí. Tato služba je v Libereckém kraji zatím první svého druhu,“ říká Robert Basch, ředitel Nadace Vodafone, která výrazně finančně přispěla k realizaci tohoto ojedinělého projektu.

Čidlo hlídá pohyb

Odborná pomoc je nepřetržitá 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Byt uživatele služby je vybaven stanicí systému tísňového volání, která je speciálně upravena pro daný účel. Tísňové tlačítko nosí uživatel neustále u sebe, zavěšené na krku nebo na ruce. Jakmile v jakékoliv části bytu potřebuje pomoc, stiskne tlačítko a je okamžitě spojen s dispečinkem.

Přes telefonní přístroj s hlasitou komunikací dojde k následnému hovorovému propojení klienta s operátorem dispečinku. Tato hlasitá komunikace je nesmírně důležitá - pro uklidnění klienta i pro zlevnění celé služby, protože vylučuje výjezdy na planý poplach,“ odává Daniel Nerad, ředitel Sociálních služeb města Nový Bor.

Služba dispečinku má v počítačovém pultu všechna potřebná data pro organizování zásahu. Součástí koncové stanice je rovněž prostorové čidlo, které zaznamenává pohyb v bytě uživatele. Pokud v nastaveném časovém intervalu (obvykle v rozmezí 10 -12 hodin) není vyhodnocen pohyb, aktivuje se tísňové volání a dojde k hlasitému hovorovému propojení bytu uživatele s obsluhou dispečinku.

Prostorové čidlo čas vého dohledu lze také jednoduchým způsobem přepínat z režimu „monitorování pohybu“ do režimu „hlídání objektu“. Jakmile uživatel opouští svůj byt, vypne otočením klíče funkci časového dohledu, čímž se systém uvede do stavu hlídání. Jakmile nastane narušení bytu, okamžitě systém zašle do dispečinku zprávu a operátor, pokud identifikuje pohyb cizí osoby, informuje policii. Jedná se také o důležitou funkci prevence kriminality.

3.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyhlašování cen Křesadlo 2016, ocenění dobrovolníků z Libereckého kraje.

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Nováček I. B třídy z České Lípy podlehl Pěnčínu 1:4. Petr Lebduška v souboji s Janečkem a Škrétou.
6

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V zoo začínají sokolnické dny

Liberec – Pravidelné ukázky sokolnictví začínají od úterý v liberecké zoo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení