VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo koupí novoborský Crystalex

Českolipsko - Vedení Nového Boru věří, že se díky investorům, kteří projevili zájem o koupi Crystalexu, podaří odvrátit dopad krachu firmy jak na zaměstnance, tak i na celé Novoborsko.

12.1.2009 14
SDÍLEJ:

Vedení Nového Boru věří, že se díky investorům, kteří projevili zájem o koupi Crystalexu, podaří odvrátit dopad krachu firmy jak na zaměstnance tak i na celé Novoborsko.Foto: Deník/Petr Šimr

Starosta Nového Boru Jindřich Mareš uvedl, že se přímo na něj obrátili zástupci dvou investorů, kteří mají zájem o koupi Crystalexu. Na otázku Deníku, proč se obrátili právě na něho, odpověděl: „Oba uvedli, že se s nimi nebaví ani majitelé ani insolvenční správkyně. Působili, že myslí vážně záměr zachovat výrobu,“ řekl Jindřich Mareš. Problém je podle něj v tom, že insolvenční řízení skončilo, ale konkurzní řízení nezačalo. Vzniklo tak mezidobí, v němž se firma vrátila majitelům.

O koupi Crystalexu se v průběhu insolvenčního řízení zajímalo patnáct subjektů. Tak informoval mluvčí skupiny BCT Karel Samec. Podle neoficiálních zpráv je jeden ze současných majitelů firmy Radovan Květ jedním ze zájemců, kteří mají zájem o koupi firmy, jakmile ji konkurzní řízení očistí od dluhů. Tuto informaci se zatím nepodařilo potvrdit. Konkurz na Crystalex bude podle finančního ředitele Ondřeje Mareše vyhlášený v tomto týdnu.

„Počet nezaměstnaných v okrese Česká Lípa se v prosinci zvýšil o 400, čímž také stoupla míra nezaměstnanosti na 7,7 %,“ informuje ředitelka Úřadu práce v České Lípě Zdeňka Cibulková. V závěru roku bylo v regionu 4 308 nezaměstnaných.

Jak bude úřad práce řešit situaci? „Úřad práce v České Lípě v rámci aktivní politiky zaměstnanosti bude intenzívně vyvíjet aktivity směrem k nezaměstnaným i zaměstnavatelům,“ předeslala mluvčí úřadu Marcela Ottová.

Letos ÚP zvýší příspěvek zaměstnavatelům na podporu pracovních míst a na vznik pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací. Příspěvky budou poskytovány i začínajícím soukromým podnikatelům z řad nezaměstnaných.

Zároveň budou realizovány národní a regionální projekty v rámci celého kraje, financované z Evropského sociálního fondu. Jejich aktivity zejména v oblasti rekvalifikací a poradenství budou důležitým nástrojem aktivní politiky zaměstnanosti.

„Nezaměstnaným bude poskytováno zejména individuální poradenství, budou nabízené skupinové poradenské programy, tréninkové programy a motivační aktivity,“ doplňuje ředitelka úřadu práce Zdeňka Cibulková.

Vyrovnat se s nárůstem nezaměstnanosti nebude snadné. Na Českolipsku volná místa ubývají. V okrese bylo v závěru prosince nabízeno 450 volných míst. „Pokles nabízených pracovních míst o téměř 60% za poslední tři měsíce značně mění situaci na trhu práce v regionu,“ dodává ředitelka úřadu práce.

Další pomoc

Novoborské zastupitelstvo ve středu projedná návrh, aby zaměstnancům Crystalexu, kteří se dostanou do finanční tísně, město odložilo splátky nájemného. To se bude týkat nájemců městských bytů. Zda schválí tuto pomoc a také částku na poskytování dlouhodobých bezúročných půjček, bude záležet na shodě mezi novoborskými zastupiteli.

Autor: Eva Vlastníková

12.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení