VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ne Pytlík. Hrdinou Zahrádek je vzácný brouk páchník

Zahrádky u České Lípy - Evropsky významná lokalita Zahrádky u České Lípy se brzy stane přírodní památkou. Díky vzácnému broukovi se ochrání i starobylá alej.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Páchník hnědý.Foto: archiv

Je to bizarní brouk. Čtyři roky se úplně skrytý „a odříznutý od světa" vyvíjí v dutinách stromů z velké larvy v malého broučka, který se naopak rád vyhřívá na slunci a charakteristicky páchne.Unikátní brouk páchník hnědý, jehož populace kvůli úbytku starých stromů a používání insekticidů postupně vymírá, teď dostane na Českolipsku zesílenou ochranu.

Snad do konce roku

Liberecký kraj by měl ještě do konce letošního roku vyhlásit stávající evropsky významnou lokalitu Zahrádky také přírodní památkou právě kvůli ochraně páchníka hnědého a starých stromů. Je to dobrá zpráva i pro starobylou valdštejnskou lipovou alej v Zahrádkách, které se vyhlášení přírodní památky také týká.

„Novou přírodní památku by měla ještě do konce roku vyhlásit nová rada Libereckého kraje. Už teď máme zpracovaný plán péče a podle něj už připravujeme úpravy, které by měly páchníkovi a i starým stromům pomoci," říká Kristián Habrda, odborný pracovník ochrany přírody na odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Liberci.

Nově vyhlášená přírodní památka by měla kopírovat stávající evropsky významnou lokalitu, měly by ji tedy také tvořit dvě části. První z nich je zámecký park s přilehlou habrovou alejí, ležící u vyhořelého barokního zámku v Zahrádkách. Je zde řada vzácných stromů s mohutnými dutinami a množstvím trouchnivějícího dřeva, které je právě pro život páchníka hnědého důležité.

Starobylá valdštejnská lipová alej v Zahrádkách.

Druhou částí je chráněná Valdštejnská lipová alej, zakončená mostem přes Bobří potok. Jsou tu zhruba dvě stovky lip, nejstarší stromy přitom mají stáří kolem 300 let.

Ačkoli ještě nedošlo k oficiálnímu prohlášení za přírodní památku, kraj už pro její první část připravuje úpravy, které by měly starým stromům i chráněnému brouku pomoci a ke kterým by také mělo dojít ještě do konce roku.

„Dojde k sesazení korun starých habrů v parku u zámku v Zahrádkách, aby byla zajištěna bezpečnost v okolí stromů a aby se alej prosvětlila. Tak dojde ke zlepšení podmínek pro výskyt hmyzu, vázaného na dutiny stromů, mezi něž patří i páchník," popsal Kristián Habrda.

Populace vzácného brouka s velikostí do tří centimetrů často odumírá, protože se v blízkosti dnes osídlených stromů nevyskytují žádné náhradní stromy, na které by brouk mohl přesídlit. I tomu chce Liberecký kraj předejít.

Pomoc krásné aleji

„Počítáme také s inventarizací Valdštejnské aleje a vytvoření odborného podkladu pro projekt, v rámci kterého by kraj celou tuto úžasnou alej postupně ošetřil a dosadil novými stromy," doplnil Habrda.

Dodal také, že kraj hodlá finance na ošetření aleje čerpat z Operačního programu Životní prostředí.

Autor: Michael Polák

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení