VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ne Pytlík. Hrdinou Zahrádek je vzácný brouk páchník

Zahrádky u České Lípy - Evropsky významná lokalita Zahrádky u České Lípy se brzy stane přírodní památkou. Díky vzácnému broukovi se ochrání i starobylá alej.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Páchník hnědý.Foto: archiv

Je to bizarní brouk. Čtyři roky se úplně skrytý „a odříznutý od světa" vyvíjí v dutinách stromů z velké larvy v malého broučka, který se naopak rád vyhřívá na slunci a charakteristicky páchne.Unikátní brouk páchník hnědý, jehož populace kvůli úbytku starých stromů a používání insekticidů postupně vymírá, teď dostane na Českolipsku zesílenou ochranu.

Snad do konce roku

Liberecký kraj by měl ještě do konce letošního roku vyhlásit stávající evropsky významnou lokalitu Zahrádky také přírodní památkou právě kvůli ochraně páchníka hnědého a starých stromů. Je to dobrá zpráva i pro starobylou valdštejnskou lipovou alej v Zahrádkách, které se vyhlášení přírodní památky také týká.

„Novou přírodní památku by měla ještě do konce roku vyhlásit nová rada Libereckého kraje. Už teď máme zpracovaný plán péče a podle něj už připravujeme úpravy, které by měly páchníkovi a i starým stromům pomoci," říká Kristián Habrda, odborný pracovník ochrany přírody na odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Liberci.

Nově vyhlášená přírodní památka by měla kopírovat stávající evropsky významnou lokalitu, měly by ji tedy také tvořit dvě části. První z nich je zámecký park s přilehlou habrovou alejí, ležící u vyhořelého barokního zámku v Zahrádkách. Je zde řada vzácných stromů s mohutnými dutinami a množstvím trouchnivějícího dřeva, které je právě pro život páchníka hnědého důležité.

Starobylá valdštejnská lipová alej v Zahrádkách.

Druhou částí je chráněná Valdštejnská lipová alej, zakončená mostem přes Bobří potok. Jsou tu zhruba dvě stovky lip, nejstarší stromy přitom mají stáří kolem 300 let.

Ačkoli ještě nedošlo k oficiálnímu prohlášení za přírodní památku, kraj už pro její první část připravuje úpravy, které by měly starým stromům i chráněnému brouku pomoci a ke kterým by také mělo dojít ještě do konce roku.

„Dojde k sesazení korun starých habrů v parku u zámku v Zahrádkách, aby byla zajištěna bezpečnost v okolí stromů a aby se alej prosvětlila. Tak dojde ke zlepšení podmínek pro výskyt hmyzu, vázaného na dutiny stromů, mezi něž patří i páchník," popsal Kristián Habrda.

Populace vzácného brouka s velikostí do tří centimetrů často odumírá, protože se v blízkosti dnes osídlených stromů nevyskytují žádné náhradní stromy, na které by brouk mohl přesídlit. I tomu chce Liberecký kraj předejít.

Pomoc krásné aleji

„Počítáme také s inventarizací Valdštejnské aleje a vytvoření odborného podkladu pro projekt, v rámci kterého by kraj celou tuto úžasnou alej postupně ošetřil a dosadil novými stromy," doplnil Habrda.

Dodal také, že kraj hodlá finance na ošetření aleje čerpat z Operačního programu Životní prostředí.

Autor: Michael Polák

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení