VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Nejhorší jsou autonehody"

Česká Lípa - Dobrovolní hasiči už dávno nejsou strejdové, co spíše schůzují, než zasahují. Českolipský sbor čítá třicet lidí, jejich vybavení a výcvik jsou srovnatelné s profesionály. Velí jim Luboš Břenda.

27.11.2016
SDÍLEJ:

Luboš Břenda, velitek Sboru dobrovolných hasičů Stará Lípa.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Nenápadná budova v českolipské části Stará Lípa je domovem místních dobrovolných hasičů. Při mém příchodu velitel Luboš Břenda právě vyřizuje telefonát s člověkem, který potřebuje sundat prsten. Zarostl mu na ruce. „To se obraťte na zlatníka," radí velitel Břenda.

Čím se dnes dobrovolní hasiči zabývají?

Děláme úplně to samé jako profesionálové. Naše jednotka je předurčena úplně na všechno, od požárů, dopravních nehod, otevírání bytů a povodní, po úniky nebezpečných látek a podobně.

Kromě těch prstýnků.

(Směje se) Kromě prstýnků. Jsme v takzvané druhé kategorii s výjezdem do pěti minut.

To znamená, že tady na stanici neustále někdo je?

Držíme stálou pohotovost. Ze stanice vyjíždíme někde ve druhé minutě od oznámení, stejně jako profesionální hasičský sbor.

Jak často vyjíždíte?

Letos máme k dnešnímu dni nějakých 138 výjezdů. Ročně jich je v průměru 160 až 180.

Kolik vás tu dohromady je?

Třicet, já jsem jediný zaměstnanec, ostatní kluci jedou na dohody, dělají to k normální práci. Přes týden máme osmihodinové služby, přes víkend dvanáctky. Sloužíme ve čtyřech lidech. Velitel, strojník a dva maníci.

Jakou máte techniku?

Máme několik velkých zásahových vozidel různých typů, a pár menších. Mezi historické kousky patří Praga V3S a Avie, kterou ale budeme rušit. V příštím roce nám totiž přijde zbrusu nový Ford Ranger.

Všiml jsem si, že dobrovolné hasičské sbory jsou v posledních letech více podporované, než dříve. Je to i váš případ?

Vždycky záleží hlavně na zřizovateli. V našem případě je to město Česká Lípa. Musím říct, že podpora je opravdu nadstandardní.

S jakým ročním rozpočtem pracujete?

Město nám v současné době uvolňuje zhruba dva miliony na provoz jednotky a další přes milion jsme dostali navíc, na zmíněný Ford Ranger. Ten by pořízen bez dotací a měl by přijet v příštím týdnu. Mimo to jsme dalších asi tři sta tisíc získali z dotací.

Proč si myslíte, že jsou to dobře utracené peníze?

Dám vám dva dny starý příklad. Začal hořet bytový dům. HZS byl na výjezdu a my zůstali na Lípu sami. Ve čtyřech lidech jsme šest bytů evakuovali a jeden uhasili. Než přijely další jednotky, bylo už všechno takřka pryč. Myslím si, že zachráněný majetek a mnohdy život stojí za každou korunu.

Máte nějaké veselé zážitky ze služby?

Ono toho veselého moc není, když někam jedeme, jsou to v naprosté většině lidé v tísni. Jedete buď pomoci přímo lidem, nebo chránit jejich majetek.

Takže je to tedy spíše smutné. Co je nejhorší?

Jsou to ty bouračky. Mluvíte s řidičem, vyprošťujete ho. Říkáte, že budete odtlačovat palubní desku, pod kterou je zaklíněný… Ale ve chvíli, když jsme tu palubní desku uvolnili, uvolnili jsme bohužel i tlak na hrudník, který jej nějak držel při životě. Chvíli na to vám lékař říká, že už nemusíte chvátat…

Nedávno jsem viděl českolipský tým na soutěži v požárním útoku. To je také vaše činnost?

To je činnost sdružení, které tady u toho funguje. Krom hasičů z výjezdové jednotky jsou tam i členové, kteří nejsou z jednotky, ale jsou ve sdružení. Jsou to také ženy, děti. Funguje to perfektně.

Kolik dětí se u vás tomuto neobvyklému sportu věnuje?

Máme přes šedesát dětí, které vede paní Semerádová a obětuje tomu opravdu hodně.

Pěstujete si tak nástupce?

Přesně tak. Osmdesát procent dnešní jednotky to dělá od dorostenců nebo dětí.

Od září máte za strážnicí kotce pro zatoulané psy. Jak to funguje?

Ze začátku tu byly drobné technické zádrhely, ale to stačilo jen doladit. Myslím si, že je ten projekt úspěšný, 60-65 % psů si vyzvednou majitelé. Jinak my je jen krmíme a občas necháme proběhnout. Předávání řeší městská policie.

Už jste měl tendence si tu nějakého psa nechat?

Zrovna nedávno, máme tam mladého vlčáka, takové štěňátko, mazel. Zatím se o něj nikdo nepřihlásil, tak doufejme, že se majitel ozve.

Kdyby se neozval, tak byste uvažovali o tom nechat si ho?

To bohužel nejde. To by jich tu za chvíli bylo plno.

Když to shrnu, vy buď jezdíte po zásazích, cvičíte, trénujete nebo udržujete techniku. Do toho má většina z vás zaměstnání. Zůstane vám čas i na zábavu?

Každoročně pořádáme hasičský ples. Je tam vždycky obrovská účast. V únoru proběhne v Merkuru třetí ročník.

Třetí ročník? Hasičské bály jsou přeci tradice.

Zjistili jsme, že tu přes čtyřicet let pomalu žádný hasičský ples nebyl. Zkusili jsme s chlapama obnovit tradici a hned ten první měl ohromný úspěch.

Autor: Jiří Jelínek

27.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení