VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice mění „design“: už teď září barvami

Česká Lípa - Zateplování Nemocnice s poliklinikou v České Lípě postupuje podle plánu, dokonce možná i rychleji. Na povrch už „vypluly" nové barvy.

23.3.2014 4
SDÍLEJ:

Budova polikliniky i nemocnice s lůžkovou částí se postupně obléká do odstínu bílé, k ní se ale přidá ještě zelená, jak je vyznačeno i na technickém výkresu, který ukazuje MUDr. Radek Havlas, předseda představenstva a lékařský ředitel nemocnice.Foto: pop

Převládající perlová bílá, mezi ní přitažlivá zelená na budově polikliniky i nemocnice a výrazná žlutá, která vystupuje z už dokončeného dětského pavilonu. Areál Nemocnice s poliklinikou v České Lípě se rozsvěcuje barvami.

Ze staveniště, ve kterém podle plánu probíhá rozsáhlé zateplování, pomalu vystupuje „sexy" zdravotnické zařízení. Výrazná barevná proměna nemocnice je vidět už z mnoha míst České Lípy

Bude to dříve?

„Už jste viděli, jak bude vypadat nemocnice nově? Hned je to o něčem jiném," zní v areálu nemocnice od skupinky čtyř lidí ve středním věku. „Ta zelená vypadá výborně."

Rekonstrukce nemocnice postupuje v plném tempu. Nových oken i dalších metrů minerální vlnou zateplené fasády je každý den více. Lešení již z části zmizelo z nádvoří u urgentního příjmu a také polikliniky. Nyní obepíná část nemocnice, kde jsou lůžková oddělení. Severní, východní a západní stranu. Prakticky dokončené jsou práce na dětském pavilonu a jeho fasáda září novotou.

Budova polikliniky i nemocnice s lůžkovou částí se postupně obléká do odstínu bílé, k ní se ale přidá ještě zelená, jak je vyznačeno i na technickém výkresu, který ukazuje MUDr. Radek Havlas, předseda představenstva a lékařský ředitel nemocnice.„Postup prací pravidelně sledujeme na kontrolních dnech a jsem rád, že vše jde podle plánu. Původně byla rekonstrukce naplánovaná na třináct měsíců, díky mírné zimě by však práce mohly být dokončeny o něco dříve," věří generální ředitel NsP Jaroslav Kratochvíl.

Zkrácení doby je pro nemocnici podstatně důležitější, než pro jakýkoliv jiný objekt. Potěšilo by nejen pacienty, ale hlavně zdravotníky, kteří se s řadou omezení, nebo hlukem musí vypořádávat den co den od rána do večera.

Nemocnice se neproměňuje jen barvami na fasádě. Výsledek obnovy v místech, kde už je hotovo, se projevuje i na kvalitě „směrem dovnitř" a mnozí si to nahlas pochvalují. „Konec průvanu a zatékání vody, a důležité je i rapidně nižší množství prachu," hlásí lékaři i další personál.

„Po dodavateli stavby požadujeme, aby rekonstrukce zasahovala do běžného provozu nemocnice co nejméně, přesto práce některá omezení vyžadují. Za zhoršené podmínky se proto našim klientům omlouváme a prosíme je o pochopení," vysvětluje Jaroslav Kratochvíl.

Náročná část

Ví, o čem mluví. Poslední třetina prací, zaměřená hlavně na blok s lůžkovou péčí, bude náročná. „Bude to velký nápor, zřejmě zatím největší, nečeká nás nic příjemného, ale už jsme si vyzkoušeli, že to umíme zvládnout. Tak věřím, že bez problémů překleneme i závěrečnou třetinu prací," doplňuje předseda představenstva NsP a lékařský ředitel Radek Havlas.

Práce na rekonstrukci budovy monobloku nemocnice, polikliniky a dětského pavilonu začaly v červenci minulého roku. Rekonstrukce znamená především výměnu oken, rekonstrukci a zateplení střech, zateplení obvodového pláště a novou fasádu. První na řadě byla okna, nyní probíhá kompletní oprava vnějšího pláště všech tří hlavních budov, a to téměř nepřetržitě, dělníci pracují i během víkendů a svátků.

Další věc: rozvody

Nemocnice, ve spolupráci s Libereckým krajem už navíc hledá řešení, jak zvládnout další dlouhodobý problém: rozvody. Především havárie rozvodů vody jsou časté a nemocnici stojí jejich odstraňování zbytečné peníze. Potřebná je kompletní rekonstrukce rozvodů studené a teplé vody, požárního vodovodu, splaškové kanalizace a dešťové kanalizace. Rovněž obnova toalet, umyvadel, koupelen, sprch a pisoárů pro pacienty a zdravotnický personál.

Vít Obrtel (1901 - 1988).Původní podobu nemocnice v České Lípě navrhoval básníkČeská Lípa - V těchto dnech mění svou tvář. Oprýskaný bílý kabát převléká za přiléhavý oděv s živými barvami, kde nechybí žlutá nebo zelená.
Tvar, členění nebo půdorys ale českolipské nemocnici zůstane, bude stále takový, jak ho v sedmdesátých letech navrhl renesanční člověk Vít Obrtel (1901 1988). Známým se stal jako architekt, ale velmi vážně se zabýval také poezií. Za svůj život vydal několik sbírek básní, mezi nejznámější patří Kštice Bereniky, Železné opánky nebo Hudba křehkosti.
Možnost navrhnout podobu nové nemocnice v České Lípě dostal Obrtel jako architekt podniku Zdravoprojekt, kde pracoval od roku 1960 až do svého odchodu do důchodu. Mnohem dříve spojil své jméno také s Osvobozeným divadlem. Kromě architektury a poezie se totiž věnoval i scénografii a pro trojici Werich, Voskovec a Ježek navrhoval několikrát scény k jejich hrám.
Působil také jako grafik, takže velmi často typograficky upravoval knihy pro své přátele z uskupení Devětsil, jehož byl také součástí. A věnoval se též navrhování nábytku.
Poté, co ovdověl, prožil zbytek života po boku Marie Bieblové, vdovy po dalším českém básníkovi Konstantinu Bieblovi.

Autor: Michael Polák

23.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Semily - Doksy 2:1 (1:1).
7

Doksy můžou litovat svých zahozených šancí v Semilech

Červený zámeček v České Lípě.
1

Lovecký zámeček v Lípě dostane novou fasádu

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Nový Oldřichov – Více jak třicet let má v Novém Oldřichově tradici unikátní hasičská fontána. O víkendu se na ní přijely podívat stovky diváků z celého Českolipska.

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Měli to dobře rozehrané, po 20 minutách vedli českolipští fotbalisté nad Kladnem 1:0.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení