VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici chybí mladí dárci krve

Česká Lípa - Rozhovor nejen o dárcovství krve s Irenou Volejníkovou z Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě

12.6.2017
SDÍLEJ:

Českolipskou transfuzní stanici již několik let pravidelně navštěvují studenti Obchodní akademie Česká Lípa, aby se zařadili mezi čestné dárce krve.Foto: Alena Pokorná

Třiadvacetiletá Denisa Pelechová z České Lípy chodí již rok pravidelně darovat krev. „Chtěla jsem udělat něco, čím budu moci komukoliv pomoct. Říkala jsem si, co kdybych ji někdy potřebovala já nebo někdo z mých blízkých. Je to super, udělat něco, co člověk dělá dobrovolně a ví, že tím někomu pomůže," popsala Denisa.

Je však ve svém okolí mezi vrstevníky jediná, kdo krev chodí darovat. Hematologicko transfúzní oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě registruje více než 1500 bezpříspěvkových dárců krve, většinou mužů. Aktivních dárců ve věku do třiceti let je ale málo. Podle vedoucí laborantky oddělení Ireny Volejníkové je nyní největším cílem omladit registr a získávat novou generaci pravidelných dárců.

Kde získáváte nové dárce?

Za loňský rok jsme uskutečnili přesně 2 803 odběry. Počet je to určitě vysoký, stabilně spolupracujeme s našimi stálými dárci, určitě bychom však v současné době uvítali novou a mladou generaci. Nyní proto provádíme osvětu na místních středních školách tak, abychom zaujali pro dlouhodobé dárcovství mladé lidi. Odběry provádíme dvakrát v týdnu, je to v úterý a ve čtvrtek v dopoledních hodinách, dárce dostane ze zákona ve svém zaměstnání volno a malým zpříjemněním mu je občerstvení.

Můžete stručně popsat celé oddělení?

Jsme akreditovaným pracovištěm, které se skládá ze čtyř vzájemně propojených částí a každé pracoviště poskytuje pacientům něco specifického. Disponujeme moderní laboratoří, kde se zpracovávají vzorky krve jak pro základní, tak i pro speciální vyšetření.

Dále máme hematologickou ambulanci, spravujeme úsek dárců krve a máme také speciální odběrovou místnost. Výsledky urgentních vyšetření krve zvládneme poskytnout již do jedné hodiny. Provádíme zde také autotransfúze, tedy odběry, kdy si pacient daruje krev sám sobě. V dnešní době je tato forma transfúze využívána zejména u mladších pacientů, kteří například podstupují nějakou operaci.

Jaká vyšetření zde pacientům poskytujete nejčastěji?

Z laboratorních vyšetřeních se ve valné většině případů jedná o vyšetření krevního obrazu, krevní srážlivosti nebo zjišťování krevních skupin. Zajišťujeme také krevní konzervy pro pacienty na všech odděleních nemocnice.

Co se skrývá pod názvem hematologická ambulance?

Do této ambulance, která je otevřena každý všední den od 7 do 15:30 hodin, posílají své pacienty s žádankou zejména praktičtí lékaři. Provádíme zde běžná nebo odborná hematologická vyšetření. V ambulanci dále podáváme také krevní transfúze, infúze a provádíme vyšetření kostní dřeně.

Kdo může být dárce- zdraví lidé ve věku 18-65 let s váhou minimálně 50 kg
- nepatří do „skupiny s rizikovým chováním" (drogy, alkohol)…
- neprodělali infekční žloutenku, syfilis, malárii nebo jinou tropickou nemoc
- nejsou HIV pozitivní
- neprodělali transplantaci
- nemají vážné onemocnění srdce a cév, plic, ledvin ad.
- nemají cukrovku (inzulín)
- nemají další onemocnění nebo těžší alergii
- ženy, pokud nejsou těhotné nebo nekojí

Autor: Kateřina Charvátová

12.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Mácháč.
21

Radost skrytá v tanci. K Máchovu jezeru míří tisíce tanečníků

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policisté v kraji pátrají po desítkách pohřešovaných

Liberecký kraj - Podle aktuální databáze policie v Libereckém kraji je mezi hledanými osmnáct pohřešovaných. Deset mužů a osm žen.

Obora Vřísek se na jeden den otevře návštěvníkům

Zahrádky - Již patnáctý ročník Zahrádeckých slavností se uskuteční v sobotu 19. srpna. V rámci akce bude pro návštěvníky zpřístupněna obora Vřísek i hrobka Kouniců.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pád dítěte na Riegrově stezce

Semily – Krátce před půl sedmou odpoledne obdrželo Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje hlášení o pádu dítěte na Riegrově stezce u Semil v místě zvaném Böhmova vyhlídka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení