VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela má donutit neplatiče výživného k uhrazení dluhu

Česká Lípa - Povede nový zákon k lepšímu zajištění dětí nebo jenom zvýší počet trestních oznámení?

13.3.2009
SDÍLEJ:

Okresní soud v České Lípě.Foto: Deník/Petr Jeník

K lepší vymahatelnosti dlužného výživného má pomoci zkrácení lhůty, po kterou není trestné neplatit výživné, ze současných šesti měsíců na čtyři. Pomoci má i zpřísněná trestní sazba ze dvou na pět let. To je součástí nového trestního zákoníku, který má začít platit od ledna příštího roku.

„V roce 2008 obvinili policisté z trestného činu zanedbání povinné výživy 163 osob,“ sděluje por. Ivana Baláková, tisková mluvčí Policie ČR v České Lípě. Podle jejího vyjádření počet podaných trestních oznámení za posledních pět let mírně klesal. To se však s novou úpravou zákoníku zřejmě změní. „Předpokládáme, že zkrácená lhůta povede k nárůstu trestních oznámení,“ říká Ivana Baláková.

V současnosti platí, že neplacení výživného po dobu šesti měsíců se obvykle nepovažuje za trestné. Teprve po uplynutí této lhůty může rodič, jemuž jsou děti svěřené do péče, podat na dlužníka trestní oznámení.

Ani úspěch v soudním sporu nemusí však znamenat, že rodiči přinese zaplacení dlužného výživného. Neplatiče, který údajně nemá žádný majetek, žije ze sociálních dávek nebo je dokonce ve výkonu trestu, není možné k zaplacení nijak donutit.

To dokládá i příběh Ivany Jakoubkové z Českolipska, která se po rozvodu stará o dvě děti. „Bývalý manžel u soudu dostal podmínku na jeden rok ve výši pět měsíců s tím, že musí řádně hradit výživné a dle svých sil splácet dluh na výživném ve výši třicet tisíc korun,“ svěřuje se Ivana Jakoubková.

Vymahatelnost práva chybí

Výživné jí bývalý partner během posledního půl roku platí prakticky po stokorunách, se zpožděním a vždy až po urgencích. „Mám obavy, že ho nikdo nedonutí dluh uhradit. I ohledně výživného operuje s tím, že klidně může šest měsíců neplatit a nic se mu nestane. Nechápu potom smysl podmínky, jestliže dotyčný není povinen rozsudek dodržovat,“ rozhořčeně říká Ivana Jakoubková.

Šancí, jak docílit pravidelného placení výživného a uhrazení dluhu, je podat k soudu návrh na exekuci, na jejímž základě může být například strháváno ze mzdy. „Otec mé dcery pravidelně zapomínal hradit výživné. Věděla jsem, kde pracuje, a proto jsem zažádala o exekuci na jeho plat. Od té doby mi jeho zaměstnavatel posílá dlužnou částku prostřednictvím srážek ze mzdy,“ říká o svých zkušenostech Hana Marxová.

K exekuci je však možné přistoupit pouze v případě, pokud dlužník pracuje nebo popřípadě vlastní jiný movitý či nemovitý majetek. V opačném případě nezbývá než podat trestní oznámení pro zanedbání povinné vyživy.

Otázkou zůstává, zda zákonem nově zkrácené období, během kterého není placení výživného považováno za trestný čin, pomůže donutit neplatiče k uhrazení dluhu vůči dětem, nebo jen povede k nárůstu počtu trestních oznámení.

Autor: Radmila Pokorná

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Českolipský deník.

KRÁTCE: Zmrzlinárna se přestěhuje. Peníze pro zdravotníky budou

Lokomotiva získala další cenný skalp. Porazila Cvikov

Cvikov - Třetí výhru v letní přípravě vybojoval nováček krajské fotbalové I. B třídy, tým TJ Lokomotiva Česká Lípa.

Radost skrytá v tanci. K Máchovu jezeru míří tisíce tanečníků

Doksy - Milovníkům elektronické hudby není asi třeba představovat severočeský taneční festival Finlandia Mácháč. Letos se již po sedmnácté uskuteční u Máchova Jezera na pláži Klůček. A bude opět dvoudenní.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Liberecký kraj – Krajský TOXI tým za asistence polských kolegů zadžel muže, který z Polska do Libereckého kraje dovezl celkem kilo a půl pervitinu.

Policisté v kraji pátrají po desítkách pohřešovaných

Liberecký kraj - Podle aktuální databáze policie v Libereckém kraji je mezi hledanými osmnáct pohřešovaných. Deset mužů a osm žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení