VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevy na Ralsku přepíší dějiny

Ralsko - Zřícenina hradu Ralsko vydala mimořádné archeologické nálezy. Dominanta Mimoně byla podle nich jiná, větší.

1.12.2014 5
SDÍLEJ:

Zřícenina hradu Ralsko vydala mimořádné archeologické nálezy. Dominanta Mimoně byla podle nich jiná, větší. Foto: Deník/Adéla Vachtová

Hrad Ralsko byl ve skutečnosti třikrát větší, než se odborníci doposud domnívali. Nečekaný poznatek odhalili archeologové, když narazili na pozůstatek hradby, která chránila hrad od východu a rafinovaně do sebe začlenila skalní výchozy. Historii romantické zříceniny odkrývají nově také uhlíky a střepy nalezené ve výkopech.

Významné archeologické nálezy pomohou majiteli hradu Milanu Baierovi pokračovat v záměru zachránit a zpřístupnit tuto jedinečnou památku turistům. „Mám radost, že se už na začátku obnovy zříceniny potvrzuje, že jsme se vydali správnou cestou. Moc se těším na další nálezy, až bude průzkum pokračovat," řekl Baier Deníku.

Plány z 19. století

Hrad Ralsko je výraznou dominantou krajiny v okolí Mimoně. Jeho majitel se rozhodl pro archeologický výzkum původně proto, aby objevil půdorys stavby, která stála před masivní štítovou věží. Inspiroval se jedním z plánů zříceniny hradu z 19. století. „Protože pozemek leží v přírodní rezervaci Ralsko, muselo Ministerstvo životního prostředí povolit archeologickou sondu, která by ověřila, jestli stavba z plánů skutečně stála," popsal Baier.

Dvě sondy nakonec místo základů stavby ze starého plánu odhalily doposud neobjevené hradní opevnění ze 14. století. Stáří hradby archeologové dokázali určit podle střepů nalezených ve výkopu.

Stáří určí i uhlíky

Další zajímavé informace, především o době stavby hradu a jeho zničení požárem, přinese zkoumání nalezených uhlíků. „Nález potvrdil údaje z odborné literatury, která uvádí v roce 1377 Jana z Vartenberka. Ten vystavěl kamenný hrad místo původního dřevěného a včlenil jej do soustavy hradů k ochraně a kontrole obchodních cest," vysvětlil majitel hradu. Vartenberkové byli mocným rodem, který od 13. do 17. století ovládal část severních Čech.

Zřícenina hradu Ralsko vydala mimořádné archeologické nálezy. Dominanta Mimoně byla podle nich jiná, větší. Výzkumu na zřícenině se ujali odborníci z Filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni vedoucí katedry archeologie František Gabriel a jeho spolupracovník Milan Procházka. Velký význam archeologickým nálezům přikládá také uznávaný profesor Václav Girsa, který je mimo jiné novým projektantem obnovy zříceniny.

„Je to skutečně mimořádně významný nález. Usnadní nám to také úvahy o vybavení zříceniny pro návštěvníky," zhodnotil profesor přímo na vrcholku hradu, kde se v pátek za mrazivého dopoledne hovořilo o možnostech záchrany zříceniny a zatraktivnění pro turisty. Kromě majitele hradu a archeologů na zříceninu vystoupali také zástupci libereckého územního pracoviště Národního památkového ústavu. I jejich konečné stanovisko bude mít totiž velký vliv na podobu a rozsah obnovy hradu.

Baierovým záměrem je ve věži zříceniny hradu udělat rozhlednu, vybudovat přístupové chodníky a pokud možno i lanovku. Úpravy chce stihnout výhledově do pěti let. Už dříve Baier Deníku řekl, že by si režim přístupu představoval podobně, jako tomu je na skalní vyhlídce ve Sloupu v Čechách.

I tam pozemky na jedné skále získal soukromník, který na vrcholu pískovcového masivu postavil telekomunikační antény s volně přístupnou vyhlídkovou věží. Ta se i přes kontroverze, které stavbu provázely, stala vyhledávaným cílem turistů. Projekt podporuje také starosta Ralska Miloslav Králík.

Autor: Adéla Vachtová

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rumburské nemocnici hořelo.
7

V rumburské nemocnici hořelo, třicet pacientů bylo evakuováno

Krematorium zvířat Česká Lípa je jediným zvířecím krematoriem v Libereckém, Úteckém, Karlovarském či Královehradeckém kraji. Klientům nabízí hned několik možností, jak se s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit.
4

Za kremací zvířat jezdí do Lípy stále více lidí

KRÁTCE: Na cyklostezce probíhají opravy. Zloději vykradli školu

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Kateřina z Frýdlantu opět vyhrála i ve svém kraji

Frýdlant – Je tmavá, hořká a jmenuje se Kateřina. Řeč je o tmavém ležáku Albrechtu 12 Kateřina, s nímž Zámecký pivovar Frýdlant letos poprvé uspěl na Regionální potravině Libereckého kraje.

Mladí lidé šíří víru mimo jiné i mezi vězně

Českolipsko - Už 25 let navštěvuje české a moravské farnosti misijní Společenství Antiochia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení