VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevy na Ralsku přepíší dějiny

Ralsko - Zřícenina hradu Ralsko vydala mimořádné archeologické nálezy. Dominanta Mimoně byla podle nich jiná, větší.

1.12.2014 5
SDÍLEJ:

Zřícenina hradu Ralsko vydala mimořádné archeologické nálezy. Dominanta Mimoně byla podle nich jiná, větší. Foto: Deník/Adéla Vachtová

Hrad Ralsko byl ve skutečnosti třikrát větší, než se odborníci doposud domnívali. Nečekaný poznatek odhalili archeologové, když narazili na pozůstatek hradby, která chránila hrad od východu a rafinovaně do sebe začlenila skalní výchozy. Historii romantické zříceniny odkrývají nově také uhlíky a střepy nalezené ve výkopech.

Významné archeologické nálezy pomohou majiteli hradu Milanu Baierovi pokračovat v záměru zachránit a zpřístupnit tuto jedinečnou památku turistům. „Mám radost, že se už na začátku obnovy zříceniny potvrzuje, že jsme se vydali správnou cestou. Moc se těším na další nálezy, až bude průzkum pokračovat," řekl Baier Deníku.

Plány z 19. století

Hrad Ralsko je výraznou dominantou krajiny v okolí Mimoně. Jeho majitel se rozhodl pro archeologický výzkum původně proto, aby objevil půdorys stavby, která stála před masivní štítovou věží. Inspiroval se jedním z plánů zříceniny hradu z 19. století. „Protože pozemek leží v přírodní rezervaci Ralsko, muselo Ministerstvo životního prostředí povolit archeologickou sondu, která by ověřila, jestli stavba z plánů skutečně stála," popsal Baier.

Dvě sondy nakonec místo základů stavby ze starého plánu odhalily doposud neobjevené hradní opevnění ze 14. století. Stáří hradby archeologové dokázali určit podle střepů nalezených ve výkopu.

Stáří určí i uhlíky

Další zajímavé informace, především o době stavby hradu a jeho zničení požárem, přinese zkoumání nalezených uhlíků. „Nález potvrdil údaje z odborné literatury, která uvádí v roce 1377 Jana z Vartenberka. Ten vystavěl kamenný hrad místo původního dřevěného a včlenil jej do soustavy hradů k ochraně a kontrole obchodních cest," vysvětlil majitel hradu. Vartenberkové byli mocným rodem, který od 13. do 17. století ovládal část severních Čech.

Zřícenina hradu Ralsko vydala mimořádné archeologické nálezy. Dominanta Mimoně byla podle nich jiná, větší. Výzkumu na zřícenině se ujali odborníci z Filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni vedoucí katedry archeologie František Gabriel a jeho spolupracovník Milan Procházka. Velký význam archeologickým nálezům přikládá také uznávaný profesor Václav Girsa, který je mimo jiné novým projektantem obnovy zříceniny.

„Je to skutečně mimořádně významný nález. Usnadní nám to také úvahy o vybavení zříceniny pro návštěvníky," zhodnotil profesor přímo na vrcholku hradu, kde se v pátek za mrazivého dopoledne hovořilo o možnostech záchrany zříceniny a zatraktivnění pro turisty. Kromě majitele hradu a archeologů na zříceninu vystoupali také zástupci libereckého územního pracoviště Národního památkového ústavu. I jejich konečné stanovisko bude mít totiž velký vliv na podobu a rozsah obnovy hradu.

Baierovým záměrem je ve věži zříceniny hradu udělat rozhlednu, vybudovat přístupové chodníky a pokud možno i lanovku. Úpravy chce stihnout výhledově do pěti let. Už dříve Baier Deníku řekl, že by si režim přístupu představoval podobně, jako tomu je na skalní vyhlídce ve Sloupu v Čechách.

I tam pozemky na jedné skále získal soukromník, který na vrcholu pískovcového masivu postavil telekomunikační antény s volně přístupnou vyhlídkovou věží. Ta se i přes kontroverze, které stavbu provázely, stala vyhledávaným cílem turistů. Projekt podporuje také starosta Ralska Miloslav Králík.

Autor: Adéla Vachtová

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Černý, Barbora Hanzlíčková, Eliška Nosková a Tereza Rybínová v dílně ZŠ Horní Police.Adam Černý, Barbora Hanzlíčková, Eliška Nosková a Tereza Rybínová v v kabinetu pana učitele se svými experimentálními výrobky a vlastnoručně tvořeným erbem.

Mladí vědci z Horní Police jsou nejlepší¨v zemi

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Tipy pro vás: Kam vyrazit o víkendu

Českolipsko - Jablonné zve na pouť a slavnosti, do Zákup dorazí císař.  

Staročeské trhy začínají již dnes. Ty příští ale může ohrozit EET

Turnov - /PROGRAM/ Robert Křesťan a Druhá tráva, Buty či Monkey Business. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Na zabezpečení stád před vlky je možné získat dotaci

Českolipsko - V posledních týdnech přibývá případů napadení domácích zvířat, zejména ovcí, velkými šelmami, pravděpodobně vlky. Výjimkou není ani Českolipsko, kde se smečka vlků pohybuje od roku 2014.

Chtěl levné zlato, ale narazil na podvodníka

Jablonec n. N., Trutnov - Kilo zlata jen za deset tisíc korun! S tak výhodnou investicí počítal čtyřicetiletý muž z Trutnovska, který se rozhodl využít bazarovou nabídku přes internet. Že jde o neúměrně nízkou částku, jej nezarazilo. A rozhodl se nakupovat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies