VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři si přijeli pro souhlasy na Českolipsko

Českolipsko - Obce na Českolipsku měly šanci vyjádřit své námitky k rozšíření CHKO Kokořínsko do konce října. Ochranáři dostali podmíněné souhlasy

31.10.2011
SDÍLEJ:

Dvakrát tak velká by měla být plánovaná chráněná oblast CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.Foto: Správa CHKO Kokořínsko

To, kde bude do budoucna vyhlášena chráněná krajinná oblast Kokořínsko-Máchův kraj zaměstnávalo obce na Českolipsku poslední dva roky. Nejvíce protestovali proti tomu, aby chráněná oblast zasahovala do lokalit, s nimiž se počítá pro výstavbu, rozvoj podnikání a turistického ruchu.

CHKO Kokořínsko se má z původních 270 kilometrů čtverečních rozšířit na téměř dvojnásobek o další přírodně významné oblasti mezi Doksy, Českou Lípou, Mimoní a Bělou pod Bezdězem. Na daném území se nachází evropsky významná ptačí oblast soustavy Natura 2000. V lokalitě žije 163 zvlášť chráněných druhů živočichů, 100 zvlášť chráněných rostlin a 49 druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.

Do názvu „nové“ chráněné oblasti přibylo označení Máchův kraj. Její správa bude sídlit v Doksech. To by mělo lidem a podnikatelům usnadnit vyřizování administrativních záležitostí spojených s existencí chráněné oblasti. Podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Tomáše Chalupy by vláda mohla vyhlásit rozšíření CHKO Kokořínsko do dvou let.

Bojují za vyjmutí Hradčan

Pro souhlas s vyhlášením rozšíření CHKO Kokořínsko si přijeli ochranáři i do Ralska. Zde nejvíce protestují obyvatelé Hradčan, kteří nesouhlasí s tím, aby zastavěná část spadala do čtvrtého stupně ochrany a požadovali, aby zmíněnou oblast ochranáři zcela vyjmuli ze svých plánů. „Už nyní vše v okolí podléhá ochraně a teď by se to mělo vztahovat i na naše pozemky,“ zlobili se místní.

V průběhu tříhodinové diskuse musel vedoucí správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek vysvětlovat, že tzv. IV. zónace nepřinese obyvatelům takřka žádné omezení při výstavbě a ani při rozvoji turismu. „Sami podporujeme vznik cyklotras, nezakazujeme vodákům, aby sjížděli Ploučnici, která má nejvyšší stupeň ochrany,“ vysvětloval Pořízek.

Hradčanští se brání sami

Ochranáři podle něj rovněž nemají zájem na tom, aby bránili ve výstavbě a dalšímu rozšiřování Hradčan. „Čtvrtá zóna, což je nejmírnější stupeň ochrany, nevyžaduje téměř žádnou byrokracii, jako je například individuální posouzení staveb. Tím, že vyhlásíme rozšíření chráněné krajinné oblasti se naopak sjednotí veškeré úřední záležitosti na jednom místě a lidem odpadne jejich vyřizování v různých městech,“ doplnil Pořízek.

Zastupitelé se pod tlakem veřejnosti nedokázali rozhodnout, zda souhlas udělí. Nakonec si vybrali přestávku, aby zformulovali své podmínky. Mezi nimi jsou, že ochranáři do budoucna nezvýší v Hradčanech stupeň ochrany, nebudou bránit rozvoji a rozšíření zastavěné části či nijak neomezí rozvoj turistiky.

Mapa rozšířené CHKO ke stažení ZDE

Ani tak ale Hradčanští neodcházeli spokojení, a tak se ministerstvo životního prostředí bude muset popasovat s další připomínkou, která na úřad zamířila minulý týden. „Požadujeme, aby zastavěná část Hradčan nebyla vůbec součástí rozšířené chráněné oblasti. Souhlas s tím podepsalo na sedmadevadesát obyvatel Hradčan,“ řekl Jaroslav Sluka.

Doksy: na něčem se dohodli

Diskutovat se bude nadále i v Doksech. Ochranáři přistoupili na tři námitky, o čtvrté se bude teprve rozhodovat. V lokalitě Borný je sporným bodem oblast tří hotelových komplexů, které navazují na stávající rekreační areál a na jehož celkový rozvoj již existuje schválený regulační plán.

Problémem dětského hřiště v Kuřivodské je zase jeho návaznost na nynější zástavbu rodinných domů. V těchto dvou případech spolu s územím rekreačního střediska u Poslova Mlýna došlo mezi městem a představiteli CHKO Kokořínsko-Máchův kraj k vzájemné dohodě. U všech tří oblastí se posunou hranice CHKO a tyto lokality budou do budoucna mimo chráněné území.

Problémem je golfové hřiště

K zásadní diskuzi ale došlo nad plochou části sportovního areálu Termit. Město si přeje vyjmout z chráněného území i tuto oblast. Ta ve stávajícím územním plánu figuruje jako zastavitelná plocha-plocha pro sport a radní chtějí toto označení oblasti i nadále ponechat.

Do budoucna by totiž mělo na tomto území stát golfové hřiště. Ale vzhledem k tomu, že část této lokality patří zároveň do chráněného území NATURA 2000, nechce CHKO oblast z chráněného území vyčlenit. O této lokalitě budou představitelé města společně se zástupci CHKO a ministerstva životního prostředí dále jednat.

,,Všechny připomínky k rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj jsme zpracovávali tak, aby dopad na vlastníky jednotlivých nemovitostí ve vybraných lokalitách byl minimální. Naším cílem je zachování přírody v rekreační oblasti okolo Doks. Je to jedna z hlavních předností našeho kraje, které můžeme turistům nabídnout,“ vysvětlila starostka Doks Eva Burešová.

V Zákupech mají, co chtěli

Podmínky mají i v Zákupech. Na městem spravovaném území měly do chráněné oblasti patřit část obce Božíkov, lokalita u Brenského mlýna a plocha v okolí myslivecké chaty ve Veselí nad Ploučnicí.

Po vyslovení nesouhlasu město sdělilo představitelům CHKO Kokořínsko a ministerstva životního prostředí své připomínky. Ze vzájemných jednání zástupců všech tří stran vzešla dohoda a připomínky města byly schváleny. Zdejší zastupitelé tak o letošních letních prázdninách rozšíření CHKO Kokořínsko-Máchův kraj posvětili.

,,Požadovali jsme úplné vyjmutí Božíkova a změnu zóny ochrany u Brenského mlýna a ve Veselí. Ve všem nám vyhověli. Božíkov v chráněném území není a ostatní jsou ve čtvrté zóně. Snížení zóny ochrany nám tak usnadní budoucí stavbu,“ doplnil starosta Zákup Radek Lípa.

Radmila Pokorná
Kristýna Brožová

31.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení