VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odboráři: Vláda namíchala smrtící koktejl

Česká Lípa /FOTOGALERIE, ANKETA/ – „Vláda nám chce sebrat peníze. Ve školství přitom nejsou vysoké platy a v jídelně, kde pracuji, už vůbec ne.“ řekla Markéta Staňková

8.12.2010 18
SDÍLEJ:

Na českolipském náměstí se v pravé poledne sešly asi tři stovky stávkujících. Foto: Deník/Radmila Pokorná

Zavřené školy, okresní soud, vyhaslé sporáky ve školních jídelnách. Lidé si nemohli, ani přes avízo, že městský úřad bude fungovat jako jindy, zařídit své náležitosti na některých odborech. Hasiči, policisté, zdravotníci, učitelé, nepedagogičtí pracovníci, úředníci či zaměstnanci soudu a sociálních zařízení. Ti všichni přišli na českolipské náměstí demonstrovat proti vládnímu návrhu na snížení platů o deset procent.

HLASUJTE: Podporujete dnešní stávku? Hlasujte v anketě v pravém sloupci

V pravé poledne se jich sešlo na tři stovky. Podpořit je přišli i například zaměstnanci firmy Delphi Packard.

„Vláda nám chce sebrat peníze. Ve školství přitom nejsou vysoké platy a v jídelně, kde pracuji, už vůbec ne.“ řekla Markéta Staňková, kuchařka z jídelny gymnázia v Mimoni. Rodinu ještě nemá a s platem, pokud by došlo ke snížení, ji ani neplánuje založit.

„A z čeho bychom žili. Pět tisíc dám na nájem a nezbude už vůbec nic. Jestli nám vezmou peníze, budu si hledat jinou práci. Vzhledem k tomu, že na Českolipsku žádná není, musela bych odejít někam, kde je víc možností, třeba do Prahy. Ve chvíli, kdy ta situace nastane, tak ji budu muset řešit,“ poznamenala Markéta Staňková.

Ta si ale myslí, že rozhodnutí vlády stávka nijak neovlivní. „Alespoň vědí, že se nám jejich plány nelíbí. Ve skrytu duše doufám, že to má nějaký smysl,“ dodala Markéta Staňková.

Stávku zorganizoval Českomoravský odborový svaz. Výtky směřovaly zejména k premiéru Nečasovi a ministru financí Kalouskovi. „Nejsme stávkychtivé odbory za každou cenu,“ prohlásila jedna z organizátorek Alena Losová. „Vláda nepřistoupila na navrhované kompromisy. Odmítáme platit dluhy za špatné vládnutí,“ dodala za potlesku všech přítomných demonstrantů

Až o pět tisíc, včetně plánovaného desetiprocentního snížení mzdy v příštím roce, je chudší plat řadového policisty za poslední tři roky. Protestní shromáždění podpořili i policisté, ač stávkovat nemohli. Přišli ve svém volném čase a byli označeni žlutou stužkou.

„Od roku 2007 nedostáváme ohodnocení. Konkrétně dopravní policisté přišli o příplatky za směnnost, už v létě jim byly platy sníženy o deset procent a nyní by to mělo být dalších deset procent. To je pro mnohé rodiny likvidační, průměrné platy obyčejného hlídkového policisty se pohybují mezi sedmnácti až devatenácti tisíci korunami,“ řekl za policisty Jan Kyselka.

„Bojujeme s nedostatkem policistů a snižování mezd má být motivační? Nepožadujeme zvýšení platů, ale to aby nám alespoň zůstaly takové, jaké jsou,“ doplnil zástupce českolipské odborové organizace Policie ČR Radek Andonov.

Nespokojenost a nesouhlas s vládními škrty přišli vyjádřit i hasiči. Podle jejich zástupce vláda snižováním platů a zdražováním energií namíchala smrtící koktejl. „To není politika rozpočtové odpovědnosti, ale politika padni komu padni a přitom dopady na normální lidi nikoho nezajímají,“ ukončil za zvuku píšťalek a potlesku.

Kvůli účasti administrativních pracovníků byl zcela uzavřený Okresní soud v České Lípě. V omezené míře fungovala pouze podatelna a informační centrum pro nejnutnější podání, jako jsou například návrhy vazby.

Proti avízu českolipské radnice, že chod úřadu nebude nijak narušený, zůstaly ve středu od rána zavřené některé odbory. Lidi, kteří si například přijeli vyřídit řidičský průkaz nebo zaplatit poplatek, odcházeli s nepořízenou. Zhruba padesátka zaměstnanců se totiž rozhodla připojit nejen k protestnímu shromáždění ale i k celodenní stávce.

„Na webových stránkách bylo, že bude zavřená jen pokladna finančního odboru. Vzal jsem si volno, abych si mohl vyřídit řidičský průkaz. Nevím, jestli se sem ještě do konce roku dostanu, protože jsem od rána do večera v práci,“ řekl před zavřenými dveřmi Odboru dopravy v Děčínské ulici Radek ze Zákup.

Zcela uzavřené byly i dvě českolipské základní školy, Sever a Lada, kde ředitelé kvůli stávce nepedagogických pracovníků vyhlásili ředitelské volno. Nevařilo se například ve školní jídelně Partyzánská nebo Samostatná školní jídelna v ulici 28. října na sídlišti Špičák.

„Syn musel dostat dvakrát tak velkou svačinu, protože jim obědy na gymnázium dováží z jídelny 28. října. Štve mě to, ale chápu požadavky stávkujících, Ve státním sektoru jsou profese, u nichž by se platy rozhodně snižovat neměli, jako jsou hasiči nebo policisté. Na druhou stranu bych na základě svých osobních zkušeností některé platy snížil,“ řekl Tomáš Řádek.

Autor: Radmila Pokorná

Podporujete dnešní stávku?

ANO

55 %

NE

45 %

Hlasovalo: 40

Anketa byla ukončena

8.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení